W skrócie

Punkt poboru próbek krwi

W ośrodku zdrowia w Żyrakowie funkcjonuje punkt poboru próbek (krwi i moczu). Z możliwości oddania swoich próbek do badań mogą skorzystać pacjenci ośrodka zdrowia w Żyrakowie. Materiał do badań można oddać w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 7.00 do 9.00. Badania dla pacjentów spoza ośrodka a także wszystkie badania nie będące w gestii lekarza POZ są odpłatne.

Godziny otwarcia

Informujemy, że z dniem 1 marca 2019 r. zostały zmienione godziny pracy Urzędu Gminy w Żyrakowie. Urząd Gminy pracuje w następujących godzinach:

poniedziałek – od 08:00 do 16:00
wtorek - piątek – od 07:00 do 15:00

Gościmy

Odwiedza nas 35 gości oraz 0 użytkowników.

Wyszukiwarka

Pogoda dla gminy Żyraków


Wnioski o przyjęcie dziecka do Żłobka należy składać
w Zespole Obsługi Finansowo - Administracyjnej w Żyrakowie, począwszy od
2 stycznia 2019 r.

Pobierz kartę zgłoszenia dziecka do Gminnego Żłobka w Żyrakowie :

 

W  sobotę, 22 grudnia 2018 r. odbył się I Mikołajkowy Turniej Mistrzów GALPS.  W turnieju wzięło udział 6 drużyn z powiatu Dębickiego: Żyraków, Perełka Nagawczyna , OSP Góra Motyczna , EPX Pustków, Cieszęciny , Atos Dębica. Kibice zebrani na hali w Żyrakowie mogli oglądać ciekawe widowisko pełne emocji, ciekawych akcji i walki o każdą piłkę. 

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, gdy najbardziej odczuwamy samotność. 18 grudnia 2018 roku w Zespole Szkół w Żyrakowie Wójt Gminy Marek Rączka przy współudziale Stowarzyszenia Kobiet Na Rzecz Środowiska Wiejskiego w Żyrakowie,   Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Centrum Kultury i Promocji z Żyrakowie  zorganizował coroczną wieczerzę wigilijną dla osób samotnych z terenu naszej Gminy. Na uczestników  czekały stoły zastawione tradycyjnymi wigilijnymi potrawami i ciastami. Jak każe tradycja zebrani łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. 

Gminny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
w Żyrakowie informuje, że: dla pracowników Gabinetów Rehabilitacyjnych w Żyrakowie i Straszęcinie
dzień 31.12.2018 r.
jest dniem wolnym od pracy.  

Więcej informacji:

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich “Górzanki” wraz ze Szkołą Podstawową w Górze Motycznej zorganizowało w niedzielę 16 grudnia 2018 r. spotkanie wigilijne dla mieszkańców oraz zaproszonych gości. Wśród gości znaleźli się Wójt Gminy Marek Rączka, Przewodnicząca Rady Gminy Maria Bodzioch, Radna Rady Powiatu Bożena Osocha, Radny Rady Gminy Wojciech Szaj, Prezes Banku Spółdzielczego w Żyrakowie Danuta Klabacha oraz Panie z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Środowiska Wiejskiego w Żyrakowie. Na wstępie Małgorzata Żabicka Dyrektor SP w Górze Motycznej powitała zebranych gości oraz w kilku zdaniach nakreśliła wyjątkowy charakter wieczoru wigilijnego w kontekście 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Głos zabrali również zebrani goście.

W odpowiedzi na zapytania zainteresowanych uprzejmie informujemy co następuje:

Żłobek w nowo powstałym budynku w Zawierzbiu rozpocznie działalność z dniem 1 luty 2019 r.

Rekrutację dzieci do żłobka przeprowadzi w styczniu nowo powołany dyrektor placówki lub osoba której te obowiązki zostaną powierzone.

Formularz zgłoszenia dziecka wraz z informacją dotyczącą zasad przyjmowania dziecka zostanie opublikowany w pierwszych dniach stycznia.

Informujemy, iż zgodnie z zrządzeniem Wójta Gminy Żyraków dzień

24 grudnia (poniedziałek) 2018 r.

jest dniem wolnym od pracy w Urzędzie Gminy w Żyrakowie.

Jednocześnie informujemy że Urząd Gminy w Żyrakowie

będzie czynny w dniu

15 grudnia 2018 r. (sobota) w godzinach od 7.00 - 15.00

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2018/2019.

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego przeprowadziła już rekrutację spośród chętnych do udziału w szkoleniach z zakresu obsługi komputera. Lista osób zakwalifikowanych dostępna jest w pokoju nr 16 Urzędu Gminy w Żyrakowie. Osoby zainteresowane zostaną w najbliższym czasie poinformowane o wynikach rekrutacji. Jednocześnie pragniemy poinformować, że dla osób zakwalifikowanych Urząd Gminy w Żyrakowie organizuje wraz z RARR w Rzeszowie krótkie spotkanie organizacyjne w dniu 21 grudnia br. (piątek) o godzinie 15.30 które odbędzie się w Sali Teatralnej Zespołu Szkół w Żyrakowie.

 

W dniu 7 grudnia br. w Jasionce koło Rzeszowa, na terenie obiektu G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego odbyło się uroczyste rozstrzygniecie „Konkursu Piękna Wieś Podkarpacka 2018”. Miejscowość Korzeniów zajęła III miejsce w konkursie.  Nagrodę odebrał Marek Rączka - Wójt Gminy Żyraków i Agnieszka Leska – Sołtys wsi Korzeniów.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII W GMINACH PARTNERSKICH

W gminie Żyraków rozpoczął się montaż instalacji fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych. Listy osób, które podpisały umowy z gminą i uregulowały płatności zostały przekazane Wykonawcy. Pracownicy firmy kontaktują się z mieszkańcami w celu ustalenia terminów montażu instalacji OZE.

8 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół w Żyrakowie rozegrany został ostatni Ogólnopolski Turniej Dzieci, Żaków i Młodzików Młodszych z cyklu Podkarpacki CUP 2018. Tak jak to miało miejsce w poprzednich turniejach wystąpili zawodnicy  z województw: świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Cykl czterech turniejów był dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Współorganizatorami byli: Gmina Szczucin, Gmina Żyraków, CKiP w Żyrakowie, UKS Orbitek Straszęcin, MKS Junis Szczucin, Dyrekcje Zespołów Szkół w Straszęcinie i Żyrakowie. W ostatnim turnieju wystąpiło 109 zawodników z 20 klubów. W całym cyklu turniejów sklasyfikowano 26 klubów. Organizator, Podkarpacki Związek Badmintona ufundował dla najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach nagrody w klasyfikacji na najlepszą zawodniczkę i zawodnika cyklu turniejów Podkarpacki CUP 2018.  Podsumowano również rywalizację klubową po rozegranych czterech turniejach. Uczestnikom nagrody wręczył Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka oraz prezes Podkarpackiego Związku Badmintona Andrzej Rachwał.  Obsługę sędziowską cyklu turniejów oraz klasyfikację zawodników i klubów prowadził Piotr Skrzek z Dębicy za którą zarząd PZBad bardzo dziękuje. Jednocześnie dziękujemy wszystkim klubom za udział w turniejach i postaramy się aby w przyszłym roku kontynuować serię turniejów Podkarpacki CUP.
Wyniki turnieju przedstawiają się następująco:

W odpowiedzi na zapytania zainteresowanych uprzejmie informujemy co następuje:

  • Żłobek w nowo powstałym budynku w Zawierzbiu rozpocznie działalność z dniem 1 luty 2019 r.
  • Rekrutację dzieci do żłobka przeprowadzi w styczniu nowo powołany dyrektor placówki lub osoba której te obowiązki zostaną powierzone.
  • Formularz zgłoszenia dziecka wraz z informacją dotyczącą zasad przyjmowania dziecka zostanie opublikowany w pierwszych dniach stycznia.

W odpowiedzi na zapytania zainteresowanych uprzejmie informujemy co następuje:

  • Żłobek w nowo powstałym budynku w Zawierzbiu rozpocznie działalność z dniem 1 luty 2019 r.
  • Rekrutację dzieci do żłobka przeprowadzi w styczniu nowo powołany dyrektor placówki lub osoba której te obowiązki zostaną powierzone.
  • Formularz zgłoszenia dziecka wraz z informacją dotyczącą zasad przyjmowania dziecka zostanie opublikowany w pierwszych dniach stycznia.

 

 

Mają mądrość pomagania. Pokazują, co dziś znaczą pojęcia: zaangażowanie społeczne, patriotyzm i bohaterstwo. Uhonorujmy ludzi wyjątkowych, bezinteresownie pracujących dla dobra wspólnoty. Kandydatów do Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody" można zgłaszać do 16 grudnia. Nagrodę, która przyznawana jest od siedmiu lat, ustanowiło Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fundusz Natalii Partyki w partnerstwie z siecią sklepów Biedronka uruchomił IV edycję programu stypendialnego dla młodych zdolnych sportowców borykających się z trudnościami w rozwoju kariery. To wyjątkowy program, który wspiera młodych, utalentowanych ludzi, szukających dofinansowania swojego rozwoju sportowego. Każde stypendium w ramach funduszu to 10 000 zł. na realizację jasno sprecyzowanych celów sportowych.

 

W gminie Żyraków rozpoczął się montaż instalacji fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych. Listy osób, które podpisały umowy z gminą i uregulowały płatności zostały przekazane Wykonawcy. Pracownicy firmy kontaktują się z mieszkańcami w celu ustalenia terminów montażu instalacji OZE.

Gminny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żyrakowie informuje, że w dniach 28 i 29 grudnia Gabinety Rehabilitacji w Żyrakowie i w Straszęcinie będą nieczynne a pracownicy wykorzystają urlopy zaległe.

Szanowni Mieszkańcy

Wójt Gminy Żyraków informuje, że z dniem 1 stycznia 2018 roku na terenie Gminy Żyraków odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz prowadzenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Tuszymie będzie realizowane przez spółkę

DEZAKO Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 30
39-200 Dębica
tel.  14 670 40 09

Zgodnie już z coroczną tradycją 19 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół Publicznych w Żyrakowie Wójt Gminy Marek Rączka przy współudziale Stowarzyszenia Kobiet Na Rzecz Środowiska Wiejskiego i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zorganizował wieczerze wigilijną dla osób samotnych z terenu naszej gminy.  Spotkanie daje szanse odczuć tradycyjną rodzinną atmosferę dla osób które nie mają z kim spożyć wigilijnej kolacji. Na uczestników czekały stoły zastawione tradycyjnymi wigilijnymi potrawami i ciastami przygotowanymi przez członkinie stowarzyszenia. Zgodnie z tradycją zebrani łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Uroczystość ugościli również Ksiądz Józef Rzepka, przewodnicząca Rady Gminy Pani Maria Bodzioch, dyrektor ZSP w Żyrakowie Elżbieta Ulak oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Po tradycyjnej modlitwie Wójt Marek Rączka przekazał życzenia, by ten świąteczny czas niósł pociechę i radość, a także pomyślność w nadchodzącym Nowym Roku. Uroczystą Wigilię uświetniły jasełka wystawione przez uczniów  Zespołu Szkół Publicznych w Żyrakowie. Na zakończenie uroczystości uczestnicy spotkania zostali obdarowani świątecznymi upominkami.

Więcej na stronie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej ...

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI. Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.  Celem niniejszej akcji informacyjnej jest wsparcie działań zmierzających do eliminacji wirusa, poprzez usuwanie ze środowiska martwych dzików, potencjalnie zakażonych ASF. Ścisłe przestrzeganie poniższych zasad zminimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw,  w których utrzymywane są świnie. 

„Przeszłość ku przyszłości. Obrazy dzieciństwa i młodości zachowane w pamięci mieszkańców Żyrakowa.” Pod taką nazwą Ochotnicza Straż Pożarna w Żyrakowie realizowała projekt. 

Dnia 10 grudnia 2017 roku w Zespole Szkół w Żyrakowie odbyło się spotkanie kończące projekt pt. „Przeszłość ku przyszłości. Obrazy dzieciństwa i młodości zachowane w pamięci mieszkańców Żyrakowa.” Projekt był realizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Żyrakowie w okresie od lipca do grudnia bieżącego roku. Jego celem była integracja mieszkańców Żyrakowa oraz wzrost ich świadomości na temat historii wsi, w oparciu o wspomnienia najstarszych mieszkańców. Uczestniczy finałowego spotkania otrzymali foldery oraz oglądnęli film, powstały na kanwie wspomnień najstarszych mieszkańców Żyrakowa, dokumentujący wspomnienia historii wsi. Uczestnicy mogli zobaczyć również wystawę zdjęć obrazujących przeszłość miejscowości.

W radosnej i świątecznej atmosferze spędziliśmy niedzielne popołudnie 17 grudnia 2017 r. Życzeniami zainspirowania się Gminą Żyraków na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia - w Zespole Szkół w Straszęcinie - rozpoczęła się impreza pod nazwą „IDĄ ŚWIĘTA”. Prowadząca Elżbieta Drąg (Sołtys Straszęcina) w imieniu organizatorów (Wójta Gminy Żyraków, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Sołectwa Straszęcin, Zespołu Szkół w Straszęcinie oraz Stowarzyszenia „Mój Straszęcin”) wprowadziła bardzo licznie zgromadzoną publiczność w ten niezwykły przedświąteczny nastrój – życząc, aby ta wyjątkowa nadchodząca noc była pełna życzliwości, ludzkiej wrażliwości i wszechobecnej miłości otulonej chwilą spokoju, magicznego ukojenia i świątecznego uniesienia. Mieszkańców oraz zaproszonych Gości powitał Radny Gminy Żyraków Pan Andrzej Wielgos. Następnie Wójt Gminy Żyraków – Pan Marek Rączka złożył wszystkim zgromadzonym serdeczne Życzenia z okazji zbliżających się Świąt oraz Nowego Roku 2018. 

W sobotę 16.12.2017r. odbyła się V kolejka Ligi GALPS kończąca pierwszą faze zasadniczą tych rozgrywek. W pierwszym meczu drużyna Ciacho wygrała z drużyną Nagoszyna 3:0. Cały mecz był pod kontrolą gospodarzy. Braki kadrowe drużyny gości były widoczne na boisku. Wszystkie sety gładko wygrane przez drużynę Ciacho dały cenne zwycięstwo i awans na drugie miejsce w tabeli GALPS po pierwszej fazie zasadniczej tych rozgrywek. W drugim meczu drużyna z Żyrakowa przegrała z drużyną  OSP Góra Motyczna 2:3. Już pierwszy set wygrany przez gospodarzy pokazał ze będzie to mecz walki o każdy punkt. Kolejne dwa sety padły łupem gości i to drużyna z Żyrakowa musiała gonić bardzo dobrze grającą w tym spotkaniu drużynę gości. O wyniku w tym spotkaniu musiał zadecydować tie-break wygrany przez drużynę  OSP Góra Motyczna która zajmuje czwarte miejsce po pierwszej fazie zasadniczej tych rozgrywek.

Zawodniczki UKS SP Korzeniów Gąsiorek Anna, Grabiec Aleksandra i Strączek Kinga wzięły udział Finale Ogólnopolskim Uczniowskich Klubów Sportowych Drużynowo w tenisie stołowym, który odbył się w Warszawie. W Finale wzięło udział 16 najlepszych drużyn z kraju wyłonionych wcześniejszymi eliminacjami. W tym finale zagrała również nasza drużyna z UKS SP Korzeniów, która reprezentowała podkarpacie. Turniej został zorganizowany przez PZTS i dofinansowany przez MSiT. Dziewczęta z Korzeniowa podjęły zacięta walkę. W pierwszych meczu grupowym z SP 3 Lubartów uległy 1:3, następnie rozegrały decydujący mecz o wyjście z grupy z UKS Skoczek Sopot wygrywając 3:1, awansując tym samym do pierwszej ósemki.

Współfinansowany w ramach programu „Działaj Lokalnie X” edycja 2017, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanej we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, Ośrodek Działaj Lokalnie - Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu - i Lokalnych Partnerów: Jednostki Samorządu Terytorialnego: gminę Dębica, Pilzno, Żyraków oraz firmy: TIKKURILA POLSKA S.A. i FIRMA OPONIARSKA DĘBICA S.A. Tak to się zaczęło. A czy się zakończy? Grupa inicjatywna rodziców ze Straszęcina napisała projekt do programu „Działaj Lokalnie X” edycja 2017, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, Ośrodek Działaj Lokalnie - Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu - i Lokalnych Partnerów: Jednostki Samorządu Terytorialnego: gminę Dębica, Pilzno, Żyraków oraz firmy: TIKKURILA POLSKA S.A. i FIRMA OPONIARSKA DĘBICA S.A.

9 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół w Żyrakowie rozegrany został Ogólnopolski Turniej Dzieci, Żaków i Młodzików Młodszych Podkarpacki CUP 2017. Tak jak to miało miejsce w poprzednich turniejach wystąpili zawodnicy  z województw: świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego i podkarpackiego i małopolskiego. Cykl czterech turniejów był dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W ostatnim turnieju wystąpiło 147 zawodników z 25 klubów. Organizator, Podkarpacki Związek Badmintona ufundował dla najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach nagrody w klasyfikacji na najlepszą zawodniczkę i zawodnika cyklu turniejów Podkarpacki CUP 2017. Natomiast nagrody rzeczowe ufundowała Firma Olimp Labs Nagawczyna.

W dniu 7.12.2017 r. w hali sportowej w Żyrakowie odbyło się spotkanie organizacyjne Projektu pn. "Odnawialne źródła energii w gminach partnerskich” z Inżynierem Projektu. Ponad 400 osób mogło dowiedzieć się o kolejnych etapach jakie nas czekają przy realizacji w/w Projektu.

Do pobrania materiały:

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w gminie Żyraków zgromadził w Hotelu Millenium ponad 140 społeczników, którzy pomagają, integrują, służą, organizują, tworzą, realizują. Takich emocji jeszcze nie było. Radość ze wzruszeniem,  podziw ze łzami szczęścia i współczucia, zaciekawienie, zaskoczenie, niedowierzanie towarzyszyły zgromadzonym na Gali Wolontariatu.

Stowarzyszenie Razem Zdziałamy Więcej i Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” przybliżyli wizerunki tych, którzy, działając wolontariacko, osiągnęli w 2017 roku sukces. Dorobek ICH zasługujący na powszechne uznanie nie jest przypadkiem, ale poprzedzony ciężką pracą, wytrwałością, poświęceniem i czyniony z natchnieniem godnym podziwu przyniósł efekty, jakich nie spodziewali się najwięksi optymiści  - podkreślali członkowie komisji oceniającej.

W Zespole Szkół w Straszęcinie odbyły się warsztaty matematyczne, kulinarne, chemiczne, językowe i doradztwa zawodowego. Ich celem było ułatwienie młodzieży dokonania wyboru kierunków przyszłego kształcenia, zawodu i miejsca pracy. Zajęcia cieszyły się ogromną popularnością, przysporzyły wiele wrażeń i radości.  Przygotowane na warsztatach potrawy degustowane były przez wszystkich uczniów w szkole, zaś pierniki stały się osłodą dnia Świętego Mikołaja. Niezwykłe umiejętności chemiczne, uczestnicy warsztatów zaprezentowali na szkolnych Andrzejkach, dzięki czemu były one jeszcze bardziej magiczne.

Rusza IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady”. W tym roku akcja informacyjna koncentruje się wokół oszczędności surowców wtórnych, zwłaszcza metali obecnych w odpadach opakowaniowych, komunalnych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W IV edycji konkursu, ogólnodostępna jest nowa gra edukacyjna pt: „Liga Elektrorecyklingu” . To aplikacja która ma nas uczyć selektywnej zbiórki, odzysku i recyklingu surowców wtórnych zawartych w elektroodpadach. Konkurs został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa. Żyjemy w świecie nowoczesnych technologii. Otacza nas świat urządzeń. Wiele z tych urządzeń zawiera różne metale. Bez metali nie byłoby współczesnej techniki i technologii. Pierwotne surowce mineralne, czyli rudy metali są nieodnawialnym bogactwem, a ich złoża w wyniku eksploatacji ciągle się zmniejszają. Jednak metale można odzyskać i poddać recyklingowi. Mówimy wtedy o surowcach wtórnych.

W pierwszym meczu drużyna z OSP Góra Motyczna po zaciętym spotkaniu wygrała z drużyną Cieszęcin 3:2. W pierwszym secie wyraźną przewagę pokazali gospodarze. Drugi set wygrany przez drużynę z Cieszęcin mógł zwiastować ciekawe widowisko. I tak też było bo o zwycięstwie w tym meczu zadecydować musiał tie-break. W nim lepsi okazali się siatkarze z OSP Góra Motyczna  wygrywając całe spotkanie 3:2. W drugim meczu drużyna z Nagoszyna przegrała z drużyną Żyrakowa 1:3. Pierwszy set mógł podobać się kibicom zebranym na hali w Żyrakowie, walka o każdą piłkę i efektowne ataki z obu stron pokazały że każda z drużyn bardzo chce wygrać to spotkanie. Przy prowadzeniu gości już 2:0 wydawało się ze uda skończyć się to spotkanie w trzech setach jednak dzięki pięknej grze w obronie udało się wygrać seta gospodarzom. Czwarty set to już przewaga drużyny z Żyrakowa i to oni wygrali całe spotkanie 3:1 awansując na pozycje wicelidera rozgrywek Ligi GALPS. 

Zachęcamy uczniów szkół do wzięcia udziału z w konkursie literacko – fotograficznym „Piękna, niepodległa 2018”. Konkurs jest organizowany przez Starostwo Powiatowe w Dębicy i I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Głównymi celami konkursu jest: uczniowie 100-lecia odzyskania niepodległości, wzbudzenie zainteresowania historią Powiatu Dębickiego oraz szacunku do lokalnych bohaterów. Regulamin konkursu do pobrania z Internetu …

INFORMACJA W SPRAWIE KAR ADMINISTRACYJNYCH NAKŁADANYCH NA PODSTAWIE MROZPORZĄDZENIA INISTRA I ROZWÓJ WSI

Zgodnie z art. 85a rozdziały 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. 2014, poz 1539 ze zm.) kto wbrew wydanych w celu zwalczania choroby zakaźnej zwierząt lub zapobiegania takiej chorobie nakazom, zakazom lub ograniczeniom, o których mowa w:

-art. 46 ust.3 pkt 5, nie zaopatruje zwierząt w świadectwa zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii, podlega karze pieniężnej w wysokości od 0,5 do dwukrotności;

W dniu 16 grudnia 2016 r. delegacja Gminy Żyraków (Marek Rączka – Wójt Gminy Żyraków, Grzegorz Reguła – Zastępca Wójta Gminy Żyraków, Janusz Reguła – Kierownik GZGK) udała się na Ukrainę do miasta Kamionka-Buska celem podpisania umowy o współpracy. Umowę w imieniu  Gminy Żyraków podpisał Wójt Marek Rączka, w imieniu miasta Kamionka-Buska Mer tamtejszego  miasta Pan Oleg Jarosławowicz Omeljan. Podpisana umowa w ramach programu współpracy transgranicznej pozwoli Gminie Żyraków na pozyskanie dofinansowania dla gminy Żyraków w 2017 roku.

ARiMR przypomina, że w dniu

31 grudnia 2016 r.

upływa termin na dokonanie spisu bydła,

owiec, kóz i świń przebywających w siedzibie stada, który następnie należy dostarczać do Biura Powiatowego ARiMR.

Jest to obowiązek w odniesieniu do bydła i świń, który wynika z ostatniej nowelizacji art. 20a ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Na zaproszenie Wójta Gminy Żyraków Marka Rączki w dniu 19 grudnia 2016 roku do Zespołu Szkół Publicznych w Straszęcinie licznie przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu gminy oraz osoby wspierające ich działalność. Celem spotkania była chęć przedstawienia szerokiego spektrum działań i osiągnięć poszczególnych stowarzyszeń oraz w sposób szczególny możliwość podkreślenia roli osób wspierających ich działalność. Wójt Gminy podziękował za zaangażowanie w inicjatywy na rzecz społeczności gminy Żyraków, za otwartość, życzliwość i profesjonalizm organizacyjny oraz postawę gotowości bycia tam, gdzie jest potrzeba działania.

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, gdy najbardziej odczuwamy samotność. 20 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół w Żyrakowie Wójt Gminy Marek Rączka przy współudziale Stowarzyszenia Kobiet Na Rzecz Środowiska Wiejskiego w Żyrakowie i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zorganizował coroczną wieczerzę wigilijną dla osób samotnych z terenu naszej Gminy. Na uczestników wieczerzy czekały stoły zastawione tradycyjnymi wigilijnymi potrawami i ciastami. Jak każe tradycja zebrani łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Ksiądz Proboszcz Józef Jasiurkowski odczytał fragment Ewangelii i w swoim imieniu złożył zebranym świąteczne życzenia. Następnie Pan Wójt Marek Rączka przekazał życzenia aby ten świąteczny czas niósł  pociechę i radość, a także pomyślność  w nadchodzącym Nowym Roku.

Lokalna Grupa Działania PROWENT informuje o planowanym naborze wniosków w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach inicjatywy LEADER” objętego PROW na lata 2014-2020 w zakresie podejmowania i rozwijania działalności gospodarczej. Planowany termin naboru wniosków na w/w działania: rozpoczęcie naboru od połowy stycznia 2017 r. Dokładny termin naboru zostanie podany po uzyskaniu akceptacji Instytucji Wdrażającej tj. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

W środę 14 grudnia 2016 r. w Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie panowała wyjątkowa, świąteczna atmosfera. Sala widowiskowa wypełniła się szopkami, stroikami i świątecznymi ozdobami oraz licznie przybyłymi na Kiermasz Bożonarodzeniowy gośćmi. Każdy, kto w środowe popołudnie odwiedził Bożonarodzeniowy Kiermasz Świąteczny, mógł nie tylko poczuć magię zbliżających się świąt, ale też miał okazję zakupić wyjątkowe podarunki dla najbliższych. Oferta rękodzieła mogła zachwycić, misternym wykonaniem i pomysłowością, a co najważniejsze, były to unikatowe i niepowtarzalne egzemplarze. Podczas kiermaszu można było również poznać krótką historię zwyczajów i tradycji związanych z tym wyjątkowym okresem, posłuchać kolęd w wykonaniu Patrycji Wolskiej.

Komisja w składzie: Magdalena Wilk – plastyk przewodnicząca, Agata Dziedzic – plastyk, Krzysztof Pietrucha – pracownik CkiP w Żyrakowie przyznała:

w kategorii szkoły podstawowe

I miejsca Szalwa Wiktoria, kl. III ZSP w Górze Motycznej

Maria Szymaszek, kl VI ZSP w Górze Motycznej

II miejsca Klasa II PSP w Woli Wielkiej

Karolina Ziobro, kl III PSP w Górze Motycznej

III miejsca Wiktoria Szymaszek, kl. III PSP w Górze Motycznej

Zuzanna Raś, kl. II PSP w Górze Motycznej

Na konkurs wpłynęła rekordowa ilość przepięknych, świątecznych kartek w liczbie 382. Każdy uczestnik włożył nie tylko swoją pracę w ich wykonanie ale również swoje serce. Pomysłowość i staranność urzekła komisję, która miała trudne zadanie aby wybrać te najpiękniejsze. W rezultacie, przyznano aż 64 nagrody, w poszczególnych kategoriach wiekowych. Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród, którego dokonał W-ce Wójt Grzegorz Reguła odbyło się w dniu 7 grudnia 2016 r. w siedzibie Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej,  organizatora konkursu. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, składamy serdeczne podziękowania. Każda z wykonanych przez Was kartek, ucieszy osobę, która otrzyma ją w korespondencji świątecznej, z Urzędu Gminy w Żyrakowie.

W sobotę 17.12.2016r. rozegrana została VII kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną OSP Żyraków 3:0. Wszystkie sety kontrolowali gospodarze, efektowne akcje i walka o każdą piłkę pozwoliły na wysokie i pewne zwycięstwo. Wygrana ta umocniła drużynę z Cieszęcin na fotelu lidera GALPS po I rundzie zasadniczej. W drugim meczu drużyna z Żyrakowa wygrała z drużyną z Góry Motycznej 3:2. Każdy z setów dał wiele emocji i dużo wrażeń. Piękne akcje w obronie efektowne bloki i walka o każdy punkt pozwoliły by o tym kto wygra ten mecz zadecydował tie-break. W nim minimalnie lepsi okazali się gospodarze i to oni wygrali to spotkanie utrzymując drugie miejsce w tabeli po I rundzie zasadniczej GALPS. Dziękuje wszystkim drużynom za piękne widowisko w VII kolejce GALPS.  II Faza Zasadnicza rozpocznie się 14 stycznia 2017r. serdecznie zapraszam do wspólnego kibicowania. 

W sobotę 17.12.2016r. rozegrana została VII kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną OSP Żyraków 3:0. Wszystkie sety kontrolowali gospodarze, efektowne akcje i walka o każdą piłkę pozwoliły na wysokie i pewne zwycięstwo. Wygrana ta umocniła drużynę z Cieszęcin na fotelu lidera GALPS po I rundzie zasadniczej. W drugim meczu drużyna z Żyrakowa wygrała z drużyną z Góry Motycznej 3:2. Każdy z setów dał wiele emocji i dużo wrażeń. Piękne akcje w obronie efektowne bloki i walka o każdy punkt pozwoliły by o tym kto wygra ten mecz zadecydował tie-break. W nim minimalnie lepsi okazali się gospodarze i to oni wygrali to spotkanie utrzymując drugie miejsce w tabeli po I rundzie zasadniczej GALPS. Dziękuje wszystkim drużynom za piękne widowisko w VII kolejce GALPS.  II Faza Zasadnicza rozpocznie się 14 stycznia 2017r. serdecznie zapraszam do wspólnego kibicowania. 

Gmina Żyraków przystąpiła do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji, w związku z powyższym prosimy o wypełnienie ankiety on-line.

Gmina Żyraków przystąpiła do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji, w związku z powyższym prosimy o wypełnienie ankiety on-line.

AGA

BAJKA

BAMBO

FRANEK

GAJA

MYSZKA

ZOSIA

Chętnych do adopcji prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 146807102 lub 696767597

W sobotę 10.12.16r. odbyła się VI kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna  OSP Żyraków przegrała z drużyną Nagoszyna 0:3. Każdy z setów był pod kontrolą gości, dobra gra w każdym elemencie pozwoliła na pewną wygraną i awans na 3 miejsce w tabeli GALPS. W drugim meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną z Góry Motycznej 3:1. Pierwsze dwa sety padły łupem gospodarzy i gdy wydawało się ze będzie to szybki mecz drużyna gości poprawiła grę w przyjęciu i udało im się urwać seta zeszłorocznym mistrzom. Czwarty set to już pewna wygrana drużyny z Cieszęcin co pozwoliło na umocnienie się na fotelu lidera Ligi GALPS. W trzecim meczu drużyna z Żyrakowa wygrała z drużyną Ciacho 3:0. Wszystkie sety to dominacja gospodarzy, dobra gra blokiem i na zagrywce pozwoliły pewnie wygrać całe spotkanie i awansować na 2 miejsce w tabeli GALPS. Dziękuje wszystkim drużynom za piękne widowisko w VI kolejce GALPS.

W sobotę 10.12.16r. odbyła się VI kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna  OSP Żyraków przegrała z drużyną Nagoszyna 0:3. Każdy z setów był pod kontrolą gości, dobra gra w każdym elemencie pozwoliła na pewną wygraną i awans na 3 miejsce w tabeli GALPS. W drugim meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną z Góry Motycznej 3:1. Pierwsze dwa sety padły łupem gospodarzy i gdy wydawało się ze będzie to szybki mecz drużyna gości poprawiła grę w przyjęciu i udało im się urwać seta zeszłorocznym mistrzom. Czwarty set to już pewna wygrana drużyny z Cieszęcin co pozwoliło na umocnienie się na fotelu lidera Ligi GALPS. W trzecim meczu drużyna z Żyrakowa wygrała z drużyną Ciacho 3:0. Wszystkie sety to dominacja gospodarzy, dobra gra blokiem i na zagrywce pozwoliły pewnie wygrać całe spotkanie i awansować na 2 miejsce w tabeli GALPS. Dziękuje wszystkim drużynom za piękne widowisko w VI kolejce GALPS.

W sobotę 03.12.2016 r. odbyła się V kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna Cieszęcin pokonała drużynę z Żyrakowa 3:1. Pierwszy set padł łupem gości co zapowiadało naprawdę zacięte spotkanie. W drugim secie obie ekipy walczyły o każdy punkt i dopiero gra na przewagi dała zwycięstwo gospodarzom w tym secie. Trzeci i czwarty set to już dominacja broniącego tytułu zespołu z Cieszęcin wygrywając całe spotkanie 3:1 i awans na pozycje lidera w tabeli GALPS. W drugim meczu drużyna z Góry Motycznej przegrała z drużyną Ciacho 0:3. Wszystkie sety to walka obu drużyn punkt za punkt, lepsi w końcówkach okazali się goście i to oni pewnie wygrali to spotkanie zdobywając cenne 3 punkty i awans na drugie miejsce w tabeli GALPS. Dziękujemy wszystkim drużynom za piękne widowisko w V kolejce GALPS.

Więcej na stronach poświęconych GALPS Gminy Żyraków

W sobotę 03.12.2016r. odbyła się V kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna Cieszęcin pokonała drużynę z Żyrakowa 3:1. Pierwszy set padł łupem gości co zapowiadało naprawdę zacięte spotkanie. W drugim secie obie ekipy walczyły o każdy punkt i dopiero gra na przewagi dała zwycięstwo gospodarzom w tym secie. Trzeci i czwarty set to już dominacja broniącego tytułu zespołu z Cieszęcin wygrywając całe spotkanie 3:1 i awans na pozycje lidera w tabeli GALPS. W drugim meczu drużyna z Góry Motycznej przegrała z drużyną Ciacho 0:3. Wszystkie sety to walka obu drużyn punkt za punkt, lepsi w końcówkach okazali się goście i to oni pewnie wygrali to spotkanie zdobywając cenne 3 punkty i awans na drugie miejsce w tabeli GALPS. Dziękujemy wszystkim drużynom za piękne widowisko w V kolejce GALPS.

Dyżur poselski Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala w Urzędzie Gminy w Żyrakowie w dniu 12 grudnia 2016 r. jest odwołany z powodu wykonywania innych ważnych obowiązków poselskich.

Większość ludzi pracuje, by zdobyć środki utrzymania, pracuje, bo musi, zaś oni pracują bezinteresownie, aby powstało DOBRO WSPÓLNE, którym jest m.in. odmalowana szkoła, powstały skwer zieleni w miejscu publicznym, wykonane ławeczki w parku, wiaty będące miejscem spotkań mieszkańców wsi, zajęcia dla dzieci lub seniorów,  spotkanie integrujące lokalną społeczność, aerobik dla pań, przygotowany koncert, zorganizowany wieczór poezji, a więc wszystko to, z czego korzysta ogół lokalnej społeczności.

Miło nam poinformować, iż Koło Gospodyń Wiejskich „Zasowianki” z Gminy Żyraków zwyciężyło w głosowaniu czytelników „Nowin” w plebiscycie kół gospodyń Wiejskich 2016 r.  Podczas finałowej gali która odbyła się  w Miejskim Ośrodku Kultury - Kino „Kosmos” w Dębicy (1.12.2016 r.) przedstawicielki Gminy Żyraków otrzymały wartościowe nagrody. Było dużo radości, sporo wzruszeń i mnóstwo gratulacji. Gratulujemy „Zasowiankom” zwycięstwa w plebiscycie i życzymy dalszych sukcesów, dziękujemy za pielęgnowanie tradycji.

IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Bajek i Ballad Adama Mickiewicza pod hasłem „Jedzą, piją, lulki palą”

W kalendarzu uroczystości organizowanych przez Publiczną Szkołę Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Mokrem szczególne miejsce zarezerwowane jest na obchody Dnia Patrona. Nasza szkoła pamięta o autorze „ Pana Tadeusza”, „Konrada Wallenroda”, „Dziadów”, sonetów, liryków, ballad i bajek przy okazji rocznicy jego śmierci, która miała miejsce 26 listopada – przypomniała w swoim wystąpieniu Dyrektor Szkoły Pani Bożena Madej. W tym dniu corocznie szkoła świętuje Dzień Patrona , a co 2 lata organizuje Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza dla uczniów szkół podstawowych gminy Żyraków ,który w tym roku przebiegał pod hasłem „Jedzą, piją, lulki palą”. Tradycja lat, a jednocześnie inna kreatywność artystyczna sprawiają, że dzień ten  każdego roku jest wyjątkowym świętem.  

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku mieszkańcy powiatu dębickiego będą mogli korzystać z nieodpłatnych porad prawnych udzielanych w pięciu punktach na terenie powiatu, które będą czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 12.00 (za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w tym świąt państwowych).

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej (w których prowadzenie powierzono organizacjom pozarządowym):

  1. Gmina Czarna – (lokal biurowy w budynku w Czarnej, ul. Konarskiego 27) - Punkt obsługiwany przez Fundację Honestve Vivere
  2. Gmina Pilzno – (lokal biurowy w budynku w Pilźnie, ul. Rynek 6) - Punkt obsługiwany przez Stowarzyszenie Wspierania Zasobów Ludzkich „Nowy Horyzont”
  3. Gmina Żyraków- (lokal biurowy w Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej) - Punkt obsługiwany przez Stowarzyszenie „Bezpieczny Dom”

W dniach 07-10.12.2015 r. prezes OSP Krzysztof Moskal oraz dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Żyrakowie Elżbieta Ulak reprezentowali powiat dębicki w wizycie studyjnej w Wielkiej Brytanii. Była to nagroda za najefektywniejsze partnerstwo projektu „Powiat dębicki wolontariatem malowany”. Podczas wizyty zapoznano się z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych i innych podmiotów realizujących zadania publiczne na „wyspach”.

Zobacz więcej na stronach OSP w Żyrakowie ...

 

W dniu 29.12.2015 r. nasza jednostka pozyskała bezpłatnie nowy samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,5/24 Renault Midlum z KP PSP w Dębicy. Pojazd pozyskano dzięki przychylności KW PSP w Rzeszowie i KP PSP w Dębicy oraz wsparciu posła na Sejm Kazimierza Moskala.

Zobacz więcej na stronach OSP w Żyrakowie ...

 

Dyżur poselski Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala w Urzędzie Gminy Żyraków w dniach 21 i 28 grudnia 2015 r. jest odwołany z powodu udziału w zaplanowanych na te dni posiedzeniach Sejmu RP.

Zmianie uległy godziny pracy Urzędu Gminy w Żyrakowie: W każdy poniedziałek od 4 stycznia 2016 Urząd Gminy jest czynny w godzinach 8.00 – 16.00.  Pozostałe dni (wtorek – piątek) godziny pracy pozostały bez zmian tj. 7.00 – 15.00.

NZOZ Mammo-MED oraz Urząd Gminy w Żyrakowie zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne które odbędą się w dniu 18 stycznia 2016 roku. Mammobus ustawiony będzie na rynku w Żyrakowie w godzinach 14.00 do 17.00. Zarejestrować można się pod numerem telefonu: 583257602 lub 583257605. Bezpłatnymi badaniami objęte są Panie od 50 do 69 roku życia, które nie miały wykonywanych badań w ciągu ostatnich 2 lat.

Na zaproszenie Wójta Gminy Żyraków Marka Rączki w dniu 15 grudnia 2015 roku do Zespołu Szkół Publicznych w Straszęcinie licznie przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy oraz osoby wspierające ich działalność.  Celem spotkania była integracja przedstawicieli poszczególnych stowarzyszeń i  wzajemna wymiana doświadczeń oraz w sposób szczególny możliwość podkreślenia roli osób wspierających ich działalność. Przedstawiciele stowarzyszeń mogli zaprezentować swoje osiągnięcia oraz działania, których spektrum jest bardzo szerokie; prowadzą m.in. zajęcia o charakterze  edukacyjno–kulturalno- sportowym, organizują spotkania kulturalne, festyny plenerowe, wydają publikacje, albumy, aktywizują osoby starsze, organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzą działalność charytatywną, działalność na rzecz ochrony dóbr kultury, kultywują tradycję wsi, jej zwyczaje, potrawy i historię. 

W dniu 17 grudnia 2015 r. w Miejskim Centrum Kultury w Przecławiu, odbyło się walne zebranie delegatów Lokalnej Grupy Działania PROWENT w Mielcu. Podczas spotkania podsumowano poprzednią kadencję oraz zaprezentowano założenia Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020.

Rozdane zostały również nagrody, Stowarzyszenie „Zasowianki” z Zasowa otrzymało honorowy tytuł LEADER 2015, za szczególnie wyróżniającą, aktywną pracę i zaangażowanie na rzecz prezentowania dorobku LGD „PROWENT” na targach, wystawach, konkursach różnych szczebli oraz promocję lokalnego dziedzictwa kulturowego i kulinarnego obszaru PROWENT.

Serdecznie gratulujemy.

Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żyrakowie informuje, że dzień 31 grudnia 2015 r. będzie dniem wolnym dla pracowników POZ i Gabinetów Rehabilitacji w Straszęcinie i w Żyrakowie za dzień 26 grudnia 2015 r. Pacjenci w tym dniu będą objęci nadzorem Szpitala Powiatowego w Dębicy w ramach dyżuru nocnej i świątecznej opieki. Gabinety Rehabilitacyjne w Żyrakowie i w Straszęcinie w dniach 28 XII – 30 XII będą nieczynne.

Kierownik GSPZOZ w Żyrakowie
(-) Damian Działo

                                      

Jest o co walczyć, bo chodzi o kwoty do 25 tys. zł! To konkurs grantowy m.in. dla organizacji, instytucji, szkół, zrzeszeń, czy firm. Najlepsze pomysły infrastrukturalne lub dotyczące przedsiębiorczości zostaną wsparte, ale czasu jest bardzo mało, bo 31 grudnia o godz. 23:59 upływa ostateczny termin składania wniosków. 

– Chodzi nam o to, by nie przegapić najciekawszych projektów. W Polsce istnieją zupełnie niesamowite, niezwykle wartościowe koncepcje dotyczące start-upów, przedsiębiorczości społecznej, inicjatyw infrastrukturalnych, które realnie odmienić mogą na lepsze naszą rzeczywistość. Bezwzględnie warto w nie inwestować, bo zysk społeczny może być olbrzymi – podkreśla Marta Schmude-Olczak, Dyrektor Zarządzająca Kulczyk Foundation.

W sobotę 12.12.2015r. odbyła się V kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Cieszęcin wygrała po bardzo zaciętym spotkaniu z drużyna Nagoszyna  3:2. Pierwsze dwa sety padły łupem gości i gdy wydawało się Nagoszyn pewnie wygra za trzy punkty nastąpił przełom w grze gospodarzy, wygrali 3 seta i realnie zaczęli myśleć by ograć faworyzowany Nagoszyn. Czwarty set to już dominacja drużyny z Cieszęcin, dzięki dobrej zagrywce  i grze w obronie pewnie wygrali tego seta i o zwycięstwie musiał zadecydować tie-break. Piąty set dał wiele pozytywnych emocji i wrażeń gra punkt za punkt trzymała w niepewności do końca obie drużyny, jednak gospodarze w samej końcówce przechylili szale zwycięstwa na swoja korzyść i wygrali cały mecz utrzymując fotel lidera po I rundzie zasadniczej GALPS. W drugim meczu drużyna z Woli Wielkiej przegrała z drużyną z Góry Motycznej 1:3. Pierwszy set wygrany przez gospodarzy pokazał że walka o każdy punkt się opłaca, dzięki dobrej grze w końcówce seta Wola Wielka cieszyła się z prowadzenia w tym meczu.

W sobotę 12.12.2015r. odbyła się V kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Cieszęcin wygrała po bardzo zaciętym spotkaniu z drużyna Nagoszyna  3:2. Pierwsze dwa sety padły łupem gości i gdy wydawało się Nagoszyn pewnie wygra za trzy punkty nastąpił przełom w grze gospodarzy, wygrali 3 seta i realnie zaczęli myśleć by ograć faworyzowany Nagoszyn. Czwarty set to już dominacja drużyny z Cieszęcin, dzięki dobrej zagrywce  i grze w obronie pewnie wygrali tego seta i o zwycięstwie musiał zadecydować tie-break. Piąty set dał wiele pozytywnych emocji i wrażeń gra punkt za punkt trzymała w niepewności do końca obie drużyny, jednak gospodarze w samej końcówce przechylili szale zwycięstwa na swoja korzyść i wygrali cały mecz utrzymując fotel lidera po I rundzie zasadniczej GALPS. W drugim meczu drużyna z Woli Wielkiej przegrała z drużyną z Góry Motycznej 1:3. Pierwszy set wygrany przez gospodarzy pokazał że walka o każdy punkt się opłaca, dzięki dobrej grze w końcówce seta Wola Wielka cieszyła się z prowadzenia w tym meczu.

W ramach realizacji projektu PSeAP (podkarpacki System e-Administracji) w Urzędzie Gminy w Żyrakowie zakupiono i wdrożono  28 komputerów biurkowych, 3 komputery przenośne,  1 infomat wewnętrzny, wykonano nową sieć komputerową LAN oraz wdrożono serwery, sprzęt aktywny, zabezpieczenia sieci i niezbędne oprogramowanie (systemy operacyjne dla serwerów oraz stacji biurowych, pakiety biurowe, oprogramowanie antywirusowe). Przedmiotem dostawy w ramach projektu była również dostawa 31 licencji oprogramowania obiegu dokumentów wraz z wdrożeniem, dostawa i wdrożenie 12 sztuk kwalifikowanych podpisów elektronicznych. Dla obywatela (mieszkańca gminy i nie tylko) najistotniejszym elementem całego projektu PSeaP było stworzenie portalu SeUI na którym zawarte są e-usługi dla mieszkańców. Gmina Żyraków docelowo udostępni 10 usług możliwych do załatwienia przez obywatela:  

W sobotę 05.12.2015r. odbyła się IV kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna Woli Wielkiej przegrała po bardzo zaciętym spotkaniu z drużyną Nagoszyna 2:3. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie, wiele efektownych ataków i obron oraz walka o każdą piłkę pozwoliła kibicom obejrzeć piękne widowisko. Pierwsze dwa wygrane sety przez Wole Wielką zaskoczyły drużynę gości, jednak broniąca tytułu drużyna z Nagoszyna  nie dala za wygrana i  doprowadziła do tie-breaku by tam po heroicznej walce wygrać całe spotkanie 3:2. W drugim meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną z Żyrakowa 3:1. Gospodarze pewnie wygrali pierwsze dwa sety licząc na szybką wygraną w tym meczu, jednak drużyna z Żyrakowa poprawiła nieco grę w trzecim secie urywając go drużynie z Cieszęcin. Czwarty set był już jednak pod kontrolą gospodarzy co pozwoliło wygrać całe spotkanie 3:1 i zdobyć cenne trzy punkty. Dziękujemy za piękne widowisko w IV kolejce GALPS.

W sobotę 05.12.2015r. odbyła się IV kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna Woli Wielkiej przegrała po bardzo zaciętym spotkaniu z drużyną Nagoszyna 2:3. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie, wiele efektownych ataków i obron oraz walka o każdą piłkę pozwoliła kibicom obejrzeć piękne widowisko. Pierwsze dwa wygrane sety przez Wole Wielką zaskoczyły drużynę gości, jednak broniąca tytułu drużyna z Nagoszyna  nie dala za wygrana i  doprowadziła do tie-breaku by tam po heroicznej walce wygrać całe spotkanie 3:2. W drugim meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną z Żyrakowa 3:1. Gospodarze pewnie wygrali pierwsze dwa sety licząc na szybką wygraną w tym meczu, jednak drużyna z Żyrakowa poprawiła nieco grę w trzecim secie urywając go drużynie z Cieszęcin. Czwarty set był już jednak pod kontrolą gospodarzy co pozwoliło wygrać całe spotkanie 3:1 i zdobyć cenne trzy punkty. Dziękujemy za piękne widowisko w IV kolejce GALPS.

Drużyna Wola Wielka

Jan Moskal(k),  Łukasz Moskal , Michał Moskal, Jarosław Żmuda, Damian Duś, Arkadiusz Krajewski, Marcin Krajewski, Karolina Działo

 

listopad 2015

Placówka duszpasterska w Żyrakowie przerobiona z dworskiego spichlerza Witolda Pieniążka herbu Odrowąż, Dworek w Korzeniowie z czasów Antoniego Potockiego, przedwojenny kościół w Straszęcinie, budowa kościoła w Nagoszynie wraz z pozującą lokalną społecznością początku XX wieku to perły fotografii wystawy w Dworku w Straszęcinie. Oprócz dworów, kościołów, domów pokrytych strzechami na zwiedzających spoglądają przodkowie budujący tamtą rzeczywistość obecnej gminy Żyraków: kierownik szkoły w Nagoszynie, Zygmunt Babczyn czy Bobrowej – Piotr Ortyński , Wanda i Leopold Szeraucowie, właściciele dworu w Korzeniowie, Andrzej i Krzysztof Jabłonowscy, Józef Dziurgot z Góry Motycznej, ale też dzieci przystępujące do komunii świętej w 1940 roku w Straszęcinie. Prezentowane zdjęcia mówią więcej niż tysiące słów o historii gminy Żyraków mówi jedna z liderek przedsięwzięcia. Wystawa opowiada historie tych, którzy istnieją w pamięci nielicznych, podkreślają twórcy wystawy. Wernisażowi wystawy „Okruchy wspomnień z dawnych lat zamknięte w prywatnej fotografii” towarzyszył wykład dyrektora Muzeum Regionalnego w Dębicy, Jacka Dymitrowskiego pt. „Dwory i kościoły w gminie Żyraków ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego do 1945 roku”.

Stowarzyszenie Szkółka Piłkarska Straszęcin w okresie od 01 sierpnia do 30 listopada 2015 r. realizowało inicjatywę pod nazwą „Zdrowa alternatywa dla komputera – to zabawa na świeżym powietrzu” w ramach projektu Akademia Aktywnych Obywateli – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt ten skierowany był do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Żyraków i Gminy Czarna. W zajęciach udział wzięło 28 dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Bezpłatne zajęcia sportowe miały na celu propagowanie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży jak również przedstawienie różnych form spędzania wolnego czasu. Gry i zabawy odbywały się na świeżym powietrzu (na boisku szkolnym), a gdy aura była niesprzyjająca – w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Straszęcinie. Zajęcia sportowe prowadzone były przez profesjonalnych trenerów z zakresu sportu, którzy jednocześnie przekazywali wiedzę z zakresu higienicznego trybu życia. Dzieci z ciekawością wykonywały polecenia, uczyły się współpracy. Poznały zdrową rywalizację oraz zawiązały nowe przyjaźnie.

Informujemy iż zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy Żyraków z dniem 1 stycznia 2016 roku zmianie ulegają godziny pracy Urzędu Gminy w Żyrakowie.
W każdy poniedziałek Urząd Gminy będzie czynny w godzinach 8.00 – 16.00.  Pozostałe dni (wtorek – piątek) godziny pracy pozostają bez zmian tj. od 7.00 – 15.00.

  

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, gdy najbardziej odczuwamy samotność. Dlatego 17 grudnia 2014r. w Zespole Szkół w Żyrakowie Wójt Gminy Marek Rączka przy współudziale Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zorganizował coroczną wieczerzę wigilijną dla osób samotnych z terenu naszej Gminy. Oprócz stołów zastawionych potrawami wigilijnymi na uczestników wigilii czekały kolędy i pastorałki. Jak każe tradycja zebrani łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Ksiądz Proboszcz Józef Jasiurkowski odczytał fragment Ewangelii  i w swoim imieniu złożył zebranym świąteczne życzenia. Następnie Pan Wójt Marek Rączka przekazał życzenia aby ten świąteczny czas niósł pociechę i radość, a także pomyślność w nadchodzącym Nowym Roku. Spotkanie przebiegało w miłej i rodzinnej atmosferze, wszyscy poddali się nastrojowi zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystą wigilię uświetnił występ młodzieży z Zespołu Szkół w Żyrakowie, który wzbudził zachwyt wśród uczestników spotkania. Na zakończenie uroczystości uczestnicy spotkania zostali obdarowani świątecznymi upominkami. 

Wójt Gminy Żyraków informuje zainteresowanych mieszkańców, że w związku z możliwością uzyskania dofinansowania na usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Żyraków przewidzianych do realizacji w roku 2015. Zainteresowani mieszkańcy winni wypełnić formularze dostępne w Urzędzie Gminy Żyraków pok. nr 15 i raz z wymaganymi załącznikami doręczyć do Urzędu Gminy Żyraków w terminie od 02 do 09 stycznia 2015 r. Formularz wniosku o uzyskanie dofinansowania znajduje się na stronach BIP. Informacje dodatkowe są możliwe do uzyskania w Urzędzie Gminy Żyraków od 7.00 – 15.00 lub telefonicznie pod numerem 14 68 07 115.

Wyniki dziewiątej kolejki:

Cieszęciny  -   Góra Motyczna  3-0  (25:15, 25:17, 25:19)

 Tabela po VIII kolejcie:

Drużyna Cieszęciny: Od lewej: Piotr Kalita, Dominik Czaja, Wiktor Wójcik, Adam Wójcik(k)

Jakub Kalita, Bartosz Pytel, Ewelina Grdeń.

{gallery}2014_konkurs_szopki_mini{/gallery}

{gallery}2014_kiermasz_bozo_mini{/gallery}

        

            

Wola Wielka : Moskal Jan, Moskal Łukasz, Kurdziel Mateusz, Rojek Iwona, Moskal Michał, Moskal Jan, Krajewski Marcin, Moskal Tomasz.

Wyniki z siódmej kolejki:

Cieszęciny  -   Wola Wielka  3-0  (25:21, 25:15, 25:22,)

Straszęcin   -   Nagoszyn    0-3   ( 16:25, 19:25, 23:25 ) 

 Tabela po VII kolejcie:

   

Finał Konkursu Maryjnego w Górze Motycznej

09.12.2014r. w Zespole Szkół Publicznych w Górze Motycznej odbył się finał Konkursu Maryjnego pod hasłem „Najświętsza Maryja Panna z Zawady – Spes Desperantium Unica” adresowanego do uczniów szkół gimnazjalnych Ziemi Dębickiej. Szkoła w Górze Motycznej konkursy o tematyce religijnej organizuje od paru lat. W ubiegłym roku uczniowie gminy Żyraków współzawodniczyli w znajomości Pisma Świętego. Pomysłodawcą i głównym organizatorem Konkursu Maryjnego był ks. dr Grzegorz Baran z KUL-u we współpracy z Dyrektorem Szkoły Małgorzatą Żabicką oraz nauczycielkami Marią Jarząb i Anną Książek. Przedsięwzięcie było okazją do poszerzenia wiedzy na temat dziejów Sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie, ale również innych sanktuariów diecezji tarnowskiej oraz nauczania Kościoła o Maryi. Autorami pytań konkursowych byli ks. Paweł Nowak,  współautor wydanej niedawno książki „Najświętsza Maryja Panna z Zawady”, a także katecheta z ZSP w Górze Motycznej, Tomasz Szymaszek. 

                                                  

    

Postanowieniem Komisarza Wyborczego w Rzeszowie w dniu 06 grudnia 2014 roku o godz. 11.00 w Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy, której jedynym punktem obrad było Ślubowanie Wójta Gminy Żyraków, Pana Marka Rączki. Po odczytaniu roty Ślubowania Wójt Gminy wyraził podziękowanie za zaufanie jakim obdarzyli go mieszkańcy gminy, dzięki któremu będzie mógł pełnić tę zaszczytną funkcję kolejną kadencję. Zaprosił do współpracy, która będzie w pełni owocna tylko wówczas, gdy wszyscy uczestnicy na uwadze będą mieli głównie dobro i rozwój gminy. W Sesji uczestniczyła Pani Marta Erazmus, Sekretarz Gminy, Pani Celina Byś, Skarbnik Gminy oraz  Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych i referatów Urzędu Gminy. Pierwsze gratulacje Wójtowi Gminy złożyła Przewodnicząca Rady Gminy w Żyrakowie Pani Maria Bodzioch oraz delegacja Urzędu Gminy w Żyrakowie, składając na ręce Wójta bukiet kwiatów.  Życzenia sukcesów  w dążeniu do osiągniecia upragnionego celu złożył Pan Paweł Jarosz, radny Rady Powiatu Dębickiego.   

W sobotę 06.12.2014r. rozegrana została VI kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna ze Straszęcina pokonała po bardzo emocjonującym i wyrównanym spotkaniu drużynę z Góry Motycznej 3:2. Każdy z setów dawał zawodnikom jak i kibicom dużo wrażeń, szczególnie czwarty set pokazał jak ważne było zwycięstwo dla każdej z drużyn. Do wyłonienia zwycięscy potrzebny był tie-break w którym lepsi okazali się gospodarze, co dało im pierwsze zwycięstwo w lidze GALPS. W drugim meczu drużyna z Żyrakowa po bardzo dobrym spotkaniu pokonała drużynę z Woli Wielkiej 3:0. Gospodarze dzięki swojej równej grze każdy set mieli pod kontrolą. Wygrana w tym meczu pozwoli umocnić się na pozycji lidera ligi GALPS. 

            

Drużyna Góra Motyczna (od lewej): Pietrucha Adam, Łapa Bartosz, Szymaszek Daniel, Kaczor Paweł,  Cyzio Andrzej, Ferenc Piotr, Strzałka Krzysztof 

dozynki


     

     

 Informator

Urząd Gminy w Żyrakowie: tel. 146807121, fax: 146807124, gmina@zyrakow.plwww.zyrakow.pl

GOPS Żyraków: tel. 146807105, 146807104, gopszyrakow@zyrakow.plwww.gopszyrakow.pl

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Żyrakowie: tel. 146822638, gzgk_zyrakow@interia.pl

Zespół Obsługi Finansowo Administracyjnej: tel. 146822636, 146822911, 146822921, zofa@zyrakow.pl

Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie tel. 146812819, ckipzyrakow@gmail.comwww.ckip-zyrakow.org

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie: tel. 146822892, bibliotekazyrakow@gmail.com, www.bibliotekazyrakow.pl

Gminny Żłobek w Żyrakowie: tel. 146876317, zlobek@zyrakow.pl, www.zlobekzyrakow.pl

 Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej: tel. 146701217