Spotkanie integracyjno-tematyczne

W piękne sobotnie południe  28.01.2017 r. miało miejsce w PSP w Mokrem spotkanie integracyjno-tematyczne Stowarzyszenia „Łączymy pokolenia. Mokre wczoraj i Dziś” z Tarnowskim Związkiem Sybiraków. Wśród gości obecni byli: prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Tarnowie p. Jan Kita,, z-ca prezesa p. Irena Kasperek,, kapelan – ks. dr Jacek Soprych z Parafii Rzymskokatolickiej Świętego Maksymiliana w Tarnowie, historyk, pasjonat prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Tarnów  - Ryszard Żądło oraz Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka., Radna i Sołtys Mokrego – Agnieszka Czapiga oraz Dyrektor Szkoły Bożena Madej. W miłej serdecznej atmosferze, wspominano historię Mokrego związaną z wywózką partyzantów AK na Sybir w 1944. Pani Janina opowiadała swoją historię, gdy jako 10-letnie dziecko została wywieziona na Sybir wraz z rodzicami. Jej opowieść skłoniła wszystkich do głębokiej refleksji.

Każda wojna ma swój koniec. W końcu ludzie zauważają, jak bardzo ich wojna niszczy i męczy, wypacza psychikę. Jak do niczego nie prowadzi ciągłe zabijanie. Dżyngis Chan powiedział „Wojna jeszcze nigdy nikomu  nie przyniosła nic dobrego”. Chociaż z drugiej strony wojny były od zawsze motorem napędowym postępu technicznego. Nie może to jednak tłumaczyć wszystkich okrucieństw, które trafiają się niewinnym, zwykłym ludziom. Martyrologia zesłańców syberyjskich jest wciąż mało znana wśród młodego pokolenia. Nasze wspólne działania - ku Pamięci o zesłańcach Sybiru- i rozpowszechnianie wiedzy o Martyrologii Polaków na Wschodzie jest zadaniem każdego z nas.

Dlatego też wspólnie zaplanowano kolejne spotkanie tym razem z udziałem młodzieży i mieszkańców Mokrego z  niezwykłą Sybiraczką -panią Stanisławą Wiatr - Partyką  na dzień 25.02.2017 r.