Dla Gminy Żyraków

za zajęcie I miejsca

w Wojewódzkim Współzawodnictwie Sportowym Gmin w kategorii najlepsza gmina wiejska za realizację programu Igrzysk Młodzieży Szkolnej w roku szkolnym 2016/2017.

Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Rzeszowie

Ogłoszenie - poszukujemy pracowników (2)

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” w Dębicy informuje, iż we współpracy z Gminą Żyraków planuje powołanie, na przełomie marca i kwietnia 218 r. Spółdzielni Socjalnej „RADOŚĆ” o profilu porządkowo-remontowym. W związku z powyższym chcemy zatrudnić (umowa o pracę) 5 osób z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zamieszkałych na terenie Gminy Żyraków. Do zadań ww. osób będzie należało wykonywanie prac, takich jak: koszenie trawników i rowów, przycinanie gałęzi, zamiatanie liści, malowanie hydrantów, sprzątanie chodników i placów, utrzymywanie i pielęgnacja terenów zielonych itp. Wszystkie osoby chętne do pracy prosimy o kontakt z p. Dominikiem Wołowiec (tel. 508 611 204) lub 14 681 16 14

Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dębicy

Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dębicy skierowany do Właścicieli, Zarządców i Administratorów obiektów budowlanych w związku z koniecznością dostosowania obiektów budowlanych do wymagań sezonu jesienno-zimowego Więcej

Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dębicy

Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dębicy skierowany do Właścicieli, Zarządców i Administratorów obiektów budowlanych w sprawie nałożenia obowiązku usuwania śniegu i lodu Więcej

Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dębicy

Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dębicy skierowany do Właścicieli, Zarządców i Administratorów obiektów budowlanych o kontrolach obiektów wielkopowierzchniowych Więcej

Sekretarka Czesława Miłosza w Nagoszynie

Poezja zawsze była i jest zarezerwowana dla specjalnej grupy ludzi… wrażliwych na jej piękno. I to oni spotkali się w Zespole Szkół Publicznych w Nagoszynie, aby porozmawiać o formie wiersza z Agnieszką Kosińską, sekretarką Czesława Miłosza, redaktorką i archiwistką, która towarzyszyła poecie przez ostatnie 8 lat jego życia.

Nie chciała mówić o samym nobliście (przecież książka jej autorstwa „Miłosz w Krakowie” wiele powiedziała o ich relacjach i nim samym z jej punktu widzenia), ale skupiła się  wyraźnie na sposobie patrzenia na poezję, kształtowaniu swojego patrzenia na świat za jej pośrednictwem; mówiła o emocjach, jak je fotograficznie wyłapać i utrwalać, uczyła, w kontekście Miłoszowych wierszy, jak cieszyć się chwilą. A goście tego spotkania – dzieci i młodzież z Żyrakowa, Nagoszyna, Woli Wielkiej i Bobrowej? Chętnie rozmawiali o obrazach utrwalanych w poezji i życiu, o świecie myśli i przeżyć.

Druga część warsztatów była żywiołowa. Uczestnicy wykazywali się znajomością środków poetyckich, umiejętnościami przekładu tekstu na obraz plastyczny oraz zręcznością umysłu i ciała w podchodach literackich. Dyrektor szkoły w Nagoszynie, Renata Gurak, już zachęcając uczniów do udziału w spotkaniu, cieszyła się, że obecność  Agnieszki Kosińskiej w gminie Żyraków to prawie jak spotkanie z samym mistrzem Miłoszem. I to się udało! – twierdzi pani dyrektor. Spotkanie to jeden z etapów projektu „Dzieła mistrzów pod lupą – Czesław Miłosz” realizowanego przez Stowarzyszenie Razem Zdziałamy Więcej dofinansowanego z UG w Żyrakowie. Już w lutym na I Powiatowej Konferencji Polonistów w Nagoszynie nauczyciele szkół spotkali się, aby porozmawiać o pomysłach na realizację wspólnych działań. Owocem rozmów były lekcje z Miłoszem w szkołach oraz warsztaty z A.Kosińską, zaś zwieńczeniem projektu będzie Powiatowy Konkurs Recytatorski w maju. Przygotowując się do udziału w konkursie, uczniowie wezmą pod lupę poezję Czesława Miłosza. „Nietypowe, nieszkolne zachęcanie do odkrywania poezji przez młodych jest również sposobem na budowanie siebie, czynienie swojego świata piękniejszym” – mówi Agnieszka Dybaś, jedna z organizatorek i powiatowej konferencji polonistów, i spotkania z Agnieszką Kosińską. Nieodłącznym elementem takich spotkań są rozmowy kuluarowe i tu pani Agnieszka Kosińska zachęcała do korzystania z prowadzonej przez nią strony (kosinskamiloszwkrakowie.com), gdzie odnaleźć można nie tylko zdjęcia autorstwa brata noblisty – Andrzeja, reportera, fotografa, tłumacza i archiwistę rodziny Miłoszów, ale to wszystko, co trzeba wiedzieć o Czesławie Miłoszu, bowiem sięgając do tej strony czytelnik ma pewność, że informacje tam zamieszczone zaczerpnięte są z rzetelnych źródeł.