Dla Gminy Żyraków

za zajęcie I miejsca

w Wojewódzkim Współzawodnictwie Sportowym Gmin w kategorii najlepsza gmina wiejska za realizację programu Igrzysk Młodzieży Szkolnej w roku szkolnym 2016/2017.

Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Rzeszowie

Odwołany dyżur w dniu 23 października

Dyżur poselski Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala w Urzędzie Gminy w Żyrakowie w dniach 23 października 2017 r. jest odwołany  z powody wykonywania innych ważnych obowiązków poselskich.

Programu współpracy gminy Żyraków z organizacjami

Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu "Rocznego programu współpracy gminy Żyraków z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi a art. 3. Ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na 2018 rok". Wójt Gminy Żyraków zaprasza do konsultacji projektu uchwały Rady Gminy Żyraków w sprawie uchwalenia "Rocznego programu współpracy gminy Żyraków z organizacjami pozarządowymi". Więcej ...

I Powiatowy Konkurs "Dzieła Mistrzów pod lupą" - maj 2017.

W starym dworku Bielańskich i Stubenvollów w Straszęcinie młodzież z całego powiatu wprowadzała licznie zgromadzonych w świat Miłoszowych strof. Sala kominkowa wypełniona po brzegi skupiła uczestników I Powiatowego Konkursu „Dzieła mistrzów pod lupą 2017” z Pustkowa, Żyrakowa, Nagoszyna, Wiewiórki, Bobrowej, Zasowa, Straszęcina, Podgrodzia, Mokrego, Dębicy – miasta. Przyjechali ci, którzy nie boją się przyznać, że lubią wiersze, mają odwagę, żeby pokazać emocje towarzyszące odkrywaniu obrazów poetyckich.

Jury w składzie Jan Borek, Mirosław Strózik, Piotr Osak z 31 prezentacji konkursowych wybrało laureatów. W kategorii – uczniowie szkół podstawowych

• I miejsce – Aleksandra Świder CKiB Gminy Dębica
  • II miejsce – Michał Michoń ZSP w Straszęcinie, Mikołaj Wójcik ZSP w Bobrowej
  • III miejsce – Roksana Buraś CKiB Gminy Dębica, Julia Knych PSP w Żyrakowie

Wyróżnienia: Julia Darłak ZS z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie – Osiedlu, Katarzyna Derlęga ZSP w Zasowie, Małgorzata Kurgan CKiB Gminy Dębica, Hubert Zieliński PSP w Mokrem,

w kategorii – uczniowie szkół gimnazjalnych:

• I miejsce – Magdalena Mazur CKiB
  • II miejsce – Karolina Kosiba ZS nr 1 Miejskie Gimnazjum nr 3 w Dębicy
  • III miejsce – Oliwia Łączak ZSP w Nagoszynie, Mateusz Rymut  ZSP w Nagoszynie

Wyróżnienia: Tomasz Starzak CKiB Gminy Dębica, Karolina Wolska ZSP w Żyrakowie,

w kategorii – poezji śpiewanej przyznano NAGRODĘ dla Marii Barnaś ZS z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie –Osiedlu i wyróżniono Darię Węgrzyn ZSP w Nagoszynie.

Jury podkreśliło wyrównany, wysoki poziom prezentacji oraz wyraziło uznanie za przygotowanie młodzieży do konkursu. „Szczególnie pragniemy wyróżnić pracę pani Doroty Bielatowicz z CKiB gminy Dębica” podkreślał Jan Borek. Konkursowi towarzyszyła niecodzienna prezentacja fragmentów książki Agnieszki Kosińskiej „Miłosz w Krakowie”, bo w rolę lektorów wcielili się: wójt gminy Żyraków Marek Rączka, starosta powiatu dębickiego Andrzej Reguła, przewodnicząca rady gminy Żyraków Maria Bodzioch, radny gminy Żyraków Andrzej Wielgos, dyrektor ZSP w Nagoszynie Renata Gurak, animator społeczny i Wolontariusz Roku 2016 Gminy Żyraków Elżbieta Drąg, dyrektor CKiP w Woli Żyrakowskiej Aneta Domaradzka, nauczyciel polonista Agnieszka Dybaś. Odczytując kolejne strony biografii poety, odkrywali w formie stop-klatek obrazy z życia Czesława Miłosza.

Konkurs zakończył cykl działań ZSP w Nagoszynie i Stowarzyszenia RZW realizowanych przy wsparciu finansowym wójta  gminy Żyraków. Organizatorzy zrealizowali serię warsztatów poświęconych Nobliście, przygotowali Powiatową Konferencją Polonistów, doprowadzili do spotkania z Agnieszką Kosińską, długoletnim sekretarzem noblisty Czesława Miłosza. Finałem projektu był konkurs recytatorski i poezji śpiewanej. Młodzież w tym roku zmierzyła się nie tylko z dziełami Czesława Miłosza, ale też poszukiwała w tekstach innych twórców XX i XXI wieku utworów mówiących o rzeczywistości w sposób, który może wzruszać, zachwycać, zmuszać do refleksji, patrzeć na codzienność z humorem.