W skrócie

Dzierżawa gruntów

Szanowni Państwo, Firma Electricom Engineering Sp. z o.o  serdecznie zaprasza do współpracy wszystkich zainteresowanych długoterminową dzierżawą gruntów na korzystnych warunkach. Oferta jest kierowana do wszystkich mieszkańców gminy. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu: Electricom Engineering Sp. z o.o. tel. 12 307 18 00. kom. 516 402 328 e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacja Wójta Gminy

Na stronach BIP pojawiła się informacja Wójta Gminy Żyraków z dnia 30 stycznia 2018 r. o warunkach i kryteriach przyjmowania dzieci do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Żyraków, obowiązujących w rekrutacji na rok szk. 2018/2019.

Ogłoszenie - poszukujemy pracowników (2)

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” w Dębicy informuje, iż we współpracy z Gminą Żyraków planuje powołanie, na przełomie marca i kwietnia 218 r. Spółdzielni Socjalnej „RADOŚĆ” o profilu porządkowo-remontowym. W związku z powyższym chcemy zatrudnić (umowa o pracę) 5 osób z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zamieszkałych na terenie Gminy Żyraków. Do zadań ww. osób będzie należało wykonywanie prac, takich jak: koszenie trawników i rowów, przycinanie gałęzi, zamiatanie liści, malowanie hydrantów, sprzątanie chodników i placów, utrzymywanie i pielęgnacja terenów zielonych itp. Wszystkie osoby chętne do pracy prosimy o kontakt z p. Dominikiem Wołowiec (tel. 508 611 204) lub 14 681 16 14

Gościmy

Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.

Wyszukiwarka

100 lat pani Józefy Sidor

Kolejna niezwykła uroczystość odbyła się w gminie Żyraków. 100. urodziny obchodziła pani Józefa Sidor z Bobrowej. Wśród najstarszych mieszkańców gminy Żyraków są trzy stulatki; pani Antonina Czerwiec z Zasowa (101 lat), pani Julia Zięba (100 lat) i Pani Józefa Sidor (100 lat), obie mieszkające w Bobrowej. Pani Józefa nie kryła radości z odwiedzin delegacji z kwiatami, życzeniami i okolicznościowymi prezentami, która przybyła w osobie Marka Rączki, wójta Gminy Żyraków, Krystyny Kani - kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i Grażyny Kokoszki - kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z życzeniami pospieszyli również przedstawiciele Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Dębicy - kierownik Jerzy Gągała oraz Anna Popielarczyk. Goście dostojnej jubilatki dopytywali też o receptę na długowieczność. Pani Józefie nie tylko dopisuje zdrowie, dobra kondycja fizyczna ale również humor i pogoda ducha.

 – To moja tajemnica – żartowała jubilatka i zdradziła jej część: trzeba jeść obfite śniadania, a po śniadaniu codziennie wypić kawkę „fusiarę” z osobami najbliższymi, i w ogóle należy mieć pogodne i życzliwe nastawienie, być otwartym i komunikatywnym. Przyznała, że z racji wieku czasami i ją opuszcza energia, ale napracowała się w życiu bardzo. Dziś już nie pracuje, choć lubi być pomocna w domu. Dziękuje Bogu za to, że dopisuje jej zdrowie i kondycja. Nie potrzebuje laski do chodzenia a dobre oczy pozwalają jej czytać. Nie potrzebuje wizyt lekarskich czy pomocy bliskich w załatwianiu codziennych czynności, choć pozostaje pod czujną opieką rodziny. Co niedzielę uczestniczy we mszy świętej, jest bardzo towarzyska, chętnie przystaje, by pogawędzić z sąsiadami.

Pani Józefa urodziła się w Bobrowej i całe swoje życie związana jest z tą miejscowością. Miała ośmioro  rodzeństwa, sześciu braci i dwie siostry. Od dziecka pracowała w gospodarstwie rodziców, wcześnie zmarła jej mama. W roku 1940 wyszła za mąż za Kazimierza i z tego związku urodziła siedmioro dzieci; trzech synów i cztery córki. Dwóch synów już nie żyje; jeden zmarł jako małe dziecko, drugi 21 lat temu. 14 lat temu zmarła również najstarsza córka Helena. Wdową jest już 34 lata. Dziś mieszka z synem Marianem i jego rodziną. Doczekała się 18. wnuków i 20. prawnuków. Spotkanie rodzinne z jubilatką w roli główniej odbędzie się w najbliższą niedzielę po uroczystej mszy św. odprawionej w jej intencji.

Wizyta w dniu urodzin pani Józefy przebiegała w bardzo miłej atmosferze, był urodzinowy poczęstunek i długie opowieści m.in. o tym jak to dawniej pracowało się w polu i gospodarstwie. Seniorka z rozrzewnieniem wspominała lata swojej młodości, i to jak wtedy wyglądały stosunki miedzy ludźmi; sąsiadami, znajomymi, przyjaciółmi, krewnymi. „Relacje te wyglądały inaczej, były bliższe, silniejsze, lepsze. Jeśli działo się coś złego, ktoś potrzebował pomocy, to szybko ją otrzymywał, wszystko było bardziej zgrane”. Dzisiaj jej tego bardzo brakuje, tęskni za takim wspólnym życiem, za integracją czy to z dalszą rodziną, czy z mieszkańcami wsi. Jednakże wie, że tamte czasy już odeszły bezpowrotnie, pozostała nostalgia za tym co minęło.

Informator

Urząd Gminy w Żyrakowie: tel. 146807121, fax: 146807124, gmina@zyrakow.plwww.zyrakow.pl

GOPS Żyraków: tel. 146807105, 146807104, gopszyrakow@zyrakow.plwww.gopszyrakow.pl

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Żyrakowie: tel. 146822638, gzgk_zyrakow@interia.pl

Zespół Obsługi Finansowo Administracyjnej: tel. 146822636, 146822911, 146822921, zofa@zyrakow.pl

Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie tel. 146812819, ckipzyrakow@gmail.comwww.ckip-zyrakow.org

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie: tel. 146822892, bibliotekazyrakow@gmail.com, www.bibliotekazyrakow.pl

 Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej: tel. 146701217