Dla Gminy Żyraków

za zajęcie I miejsca

w Wojewódzkim Współzawodnictwie Sportowym Gmin w kategorii najlepsza gmina wiejska za realizację programu Igrzysk Młodzieży Szkolnej w roku szkolnym 2016/2017.

Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Rzeszowie

Odwołany dyżur w dniu 23 października

Dyżur poselski Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala w Urzędzie Gminy w Żyrakowie w dniach 23 października 2017 r. jest odwołany  z powody wykonywania innych ważnych obowiązków poselskich.

Programu współpracy gminy Żyraków z organizacjami

Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu "Rocznego programu współpracy gminy Żyraków z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi a art. 3. Ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na 2018 rok". Wójt Gminy Żyraków zaprasza do konsultacji projektu uchwały Rady Gminy Żyraków w sprawie uchwalenia "Rocznego programu współpracy gminy Żyraków z organizacjami pozarządowymi". Więcej ...

Wolontariusze z gminy Żyraków wyruszyli w teren

Jedni odpoczywają nad morzem, inni wyjeżdżają do Włoch, jeszcze inni organizują urlopy na wsi w gronie przyjaciół i znajomych a wolontariusze z gminy Żyraków połączyli siły, aby  razem w ramach projektu „Zielone światło dla wolontariuszy w gminie Żyraków” od maja do grudnia 2017 r. integrować się wokół inicjatyw na rzecz swoich środowisk.

„Kim są chętni?  - Krystyna Kania, jedna z liderek Stowarzyszenia RZW krótko charakteryzuje grupę: „Wyłoniliśmy 25 aktywnych osób, które zakwalifikowały się do projektu. Są oni mieszkańcami gminy Żyraków lub osobami związanymi z gminą poprzez organizację pozarządową działającą na rzecz mieszkańców naszej gminy.

Wszyscy są zainteresowani realizacją działań  w swoim środowisku oraz posiadają  potencjał zawodowy, doświadczenie i predyspozycje do inicjowania przedsięwzięć na rzecz swojej społeczności, ale też chcą rozwinąć kompetencje osobiste i społeczne w zakresie działań wolontariackich. ”Efekt ich działań? W miejscach publicznych w gminie Żyraków powstaną cztery ogrody. „Nasza grupa wykorzystała już całe 1850 zł - mówiła jedna z zaangażowanych, Elżbieta Drąg – aby upiększyć miejsce wokół figury Jana Nepomucena w Straszęcinie, zakupiliśmy byliny, krzewy, drzewa, ziemię i kamień. Teraz nasi wolontariusze będą dbać o to miejsce”. Cztery grupy z: Mokrego, Woli Żyrakowskiej, Straszęcina i Nagoszyna to 25. aktywnych, którzy od Stowarzyszenia Razem Zdziałamy Więcej otrzymali środki finansowe pozyskane przez zarząd z FIO (MRPiPS). Przedstawiciele poszczególnych sołectw zakwalifikowanych do projektu pozyskują innych sojuszników, zatem to cały sztab ludzi pracuje na rzecz dobra wspólnego. Spotykają się w dworku w Straszęcinie, bo tam stworzyli Gminne Centrum Wolontariatu, a to urokliwe miejsce, jak widać od kilku lat, generuje kreatywne pomysły. Przed nimi jeszcze łączenie przyjemnego z pożytecznym: wydanie kalendarza z najbardziej aktywnymi z ich gminy, przygotowanie Dnia Wolontariusza oraz wyposażenie wolontariuszy w wiedzę z zakresu wolontariatu i motywacji. Po co? Kreatywna współpraca, poznawanie siebie, rozwijanie poczucia wspólnoty i bycia zespołem są bardzo ważnymi kwestiami w pracy wolontariusza, a tych w gminie nie brakuje.