W skrócie

Ogłoszenie o naborze kandydatów do komisji konkursowej

Ogłoszenie o naborze kandydatów do komisji konkursowej w ramach  otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Wójta Gminy Żyraków w dniu 03.08.2017

Konkursy Starostwa Powiatowego w Dębicy

Starostwo Powiatowe w Dębicy organizuje: IV Powiatowy Konkurs Fotograficzny „Przyroda Powiatu Dębickiego”. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Więcej… 

Starostwo Powiatowe w Dębicy organizuje: IV Powiatowy Konkurs Plastyczny „Moje spotkania z przyrodą” Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Więcej….

 

Gościmy

Odwiedza nas 80 gości oraz 0 użytkowników.

Wyszukiwarka

Wycieczka do rezerwatu „Prządki” i zwiedzanie ruin zamku Kamieniec

Jak spędzić niedzielne popołudnie? Leżeć na kanapie przed telewizorem, czy zmęczyć się maszerując po cudownych miejscach pięknej polskiej przyrody w dodatku w towarzystwie ciekawych, sympatycznych ludzi? Stowarzyszenie Razem w Przyszłość z Woli Żyrakowskiej zdecydowanie wybiera drugą możliwość. 23 lipca 2017 roku zorganizowano  wycieczkę do Rezerwatu  Przyrody Prządki, której zwieńczeniem było zwiedzanie ruin zamku Kamieniec. Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Weź zdrowie w swoje ręce” finansowanego przez Gminę Żyraków. Zainteresowanie wycieczką było ogromne. Mieszkańcy Gminy Żyraków z pewnością przedkładają aktywną turystykę krajoznawczą nad bierne spędzanie wolnego czasu.

Ponad 50 osób pojechało autokarem by móc podziwiać niesamowite okazy skał w rezerwacie . Z radością i ciekawością w upale przemierzono  trudną leśną trasę . Rezerwat Przyrody Prządki jest doskonałym rozwiązaniem dla osób , które nie mają więcej wolnego a chcą maksymalnie wykorzystać ciepły letni weekend. Atrakcjami rezerwatu jest 5 szlaków turystycznych, z pięknymi skałkami i widokami oraz zamek Kamieniec. Rezerwat Przyrody Prządki tworzy zespół ostańców skalnych, skały te sięgają nawet ponad 20m, zbudowane są z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji stworzył swoje oryginalne kształty. Niektóre skały mają własne nazwy: Prządka-Baba,   Prządka-Matka, Herszt. Nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, która głosiła, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w dni świąteczne. Uczestnicy wycieczki byli zmęczeni przejściem trasy, ale wrażenia, widoki i miłe towarzystwo z pewnością zrekompensowało trudy wędrowania. 

Drugim celem wycieczki było zwiedzenie ruin zamku Kamieniec w Korczynie - Odrzykoniu. Kamieniec to warownia obronna z XIV w. położona na skalnym wzgórzu, na skraju Czarnorzecko–Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów połączenia budowli z krajobrazem. Na terenie ruin zamkowych usytuowane jest Muzeum Zamkowe, Sala tortur, Pracownia Ceramiki Zamkowej. Zwiedzający z zainteresowaniem wysłuchali historii zamku. Dzieciom bardzo spodobały się legendy związane z Kamieńcem  i mieszkającymi tu ludźmi. Mimo zbliżającej się burzy z podziwem obserwowano przepiękne tereny z trasu widokowego. Na zakończenie pełnego wrażeń dnia na dziedzińcu zamkowym wspólnie smażono kiełbaski. Wycieczki turystyczne i krajoznawcze , szczególnie te, które nastawione są na piesze pokonywanie tras są  idealnym, najlepszym  sposobem spędzania wolnego czasu  i równocześnie dbania o zdrowie. Bierzmy zdrowie w swoje ręce.  

Informator

Urząd Gminy w Żyrakowie: tel. 146807121, fax: 146807124, gmina@zyrakow.plwww.zyrakow.pl

GOPS Żyraków: tel. 146807105, 146807104, gopszyrakow@zyrakow.plwww.gopszyrakow.pl

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Żyrakowie: tel. 146822638, gzgk_zyrakow@interia.pl

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół: tel. 146822636, 146822911, 146822921, gzeaszyr@op.pl

Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie tel. 146812819, ckipzyrakow@gmail.comwww.ckip-zyrakow.org

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie: tel. 146822892, bibliotekazyrakow@gmail.com, www.bibliotekazyrakow.pl

 Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej: tel. 146701217