Gościmy

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.

Wyszukiwarka

Pogoda dla gminy Żyraków


Wyniki II Gminnego (i nie tylko) Dyktanda - Żyraków 2019 o tytuł „Mistrza Słowa Wśród Nas” pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Żyraków. W dyktandzie, które odbyło się w dniu 27 lutego 2019 r. w Zespole Szkół w Żyrakowie wzięło udział 38 osób, w tym: w kategorii I - 16 osób w kategorii II - 22 osoby (11 drużyn 2-osobowych).

OGŁOSZENIE

Informujemy, iż dyżur Przewodniczącej Rady Gminy w Żyrakowie w dniu 01 marca 2019 roku zostaje odwołany. 

 Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 marca 2019 r. zostają zmienione godziny pracy 
Urzędu Gminy w Żyrakowie.

Urząd Gminy będzie pracował w następujących godzinach:
poniedziałek – od 08:00 do 16:00
wtorek - piątek – od 07:00 do 15:00

23.02.2019 r. w Ropczycach odbyła się kolejna kolejka Karpackiej Ligi Badmintona Pod Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego i Patronatem Medialnym Gazety Nowiny. W tej kolejce nie odbyły się dwa mecze z udziałem drużyny Politechniki Rzeszów której zawodnicy występują w Akademickich Mistrzostwach Polski. Mecze drużyny Politechniki z UKS Orbitek Straszęcin i UKS Sokół Ropczyce  odbędą się w innym terminie przed kolejną rundą. Lider rozgrywek pokonał 6:0 drużynę Redsona Tarnów która w drugim spotkaniu pokonała drużynę KSB Zamość 4:2.  Drużyna JKB Jarosław po remisie 3:3 z UKS Kiko Zamość wygrała z RKB Rzeszów 4:2. Drużyny zajmujące  sąsiednie miejsce w tabeli, UKS Orbitek Straszęcin pokonał drużynę UKS Kiko Zamość 6:0 i tym samym został wiceliderem tabeli, a drużyna KSB Zamość zremisowała 3:3  z drużyną RKB Rzeszów.

Informujemy iż z dniem dzisiejszym na platformie BIP pojawiła się oferta realizacji zadania publicznego:

"Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej"

Informujemy iż z dniem dzisiejszym na platformie BIP pojawiła się oferta realizacji zadania publicznego:

"Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu dzieci i młodzieży w 2019 roku z różnych dyscyplin sportowych"

Żyraków 11.02.2019r.


Urząd Gminy w Żyrakowie w związku
z zapytaniami o aktualizację uprawnień
do stosowania Środków Ochrony Roślin – prosi  chętnych rolników o zapisanie się na listę u Sołtysa wsi lub w Urzędzie Gminy
w Żyrakowie, pok. Nr 2  z podaniem rodzaju posiadanych uprawnień.
Obecnie mogą być prowadzone dwa rodzaje szkoleń :
- podstawowe 2 dniowe dla osób bez uprawnień do stosowania środków chemicznych ochrony roślin,
- 1 dniowe uzupełniające dla osób posiadających  nieaktualne uprawnienia.
Termin zapisów do 15 marca 2019r.

I znowu Dworek w Straszęcinie wypełnił się społecznikami nie tylko z gminy Żyraków. Stowarzyszenie Razem Zdziałamy Więcej gościło ponad 30. przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z powiatu dębickiego. Po co? Będą aktywizować społeczności, w których działają na rzecz realizacji dobra wspólnego.  W imieniu Lokalnej Grupy Działania „Trygon – Rozwój i Innowacja” prowadząca spotkanie, Justyna Jacek zachęcała do udziału w konkursie grantowym w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019”.W ramach konkursu planują przeznaczyć pieniądze na mikrodotacje dla inicjatyw z terenu woj. podkarpackiego.
Wnioskowana kwota dotacji wynosi:  w przypadku inicjatywy jednorazowej – do 3 tys. zł, a  w przypadku inicjatywy niejednorazowej – od 2 do 5 tys. zł.
Nabór wniosków do konkursu potrwa do dnia 28 lutego 2019 r. Przybyli do Dworku w Straszęcinie deklarowali, że mają ciekawe pomysły i właśnie z takich środków skorzystają, żeby je zrealizować. Najliczniejszą grupą uczestniczących w szkoleniu byli mieszkańcy Nagoszyna. Oni w poprzedniej edycji tego programu zrealizowali modelowe działania i ich inicjatywa znalazły się w gronie wyróżnionych pośród podkarpackich przedsięwzięć. „Inspirująca biblioteka” – działanie prowadzone przez panie z grupy nieformalnej RAZEM: Katarzynę Ozimek, Marię Łojek, Marcelinę Zagrobelny spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i młodzieży w ich miejscowości. Mamy Powera - podkreśla Katarzyna Ozimek – i będziemy pozyskiwać kolejne fundusze, aby w naszej wsi wiele się działo, ale zaplanowałyśmy też zaangażowanie mieszkańców innych miejscowości z gminy Żyraków. Uczestnicy obejrzeli również wystawę: "Ziemiańskie oblicze Straszęcina".


Starostwo Powiatowe w Dębicy zamontowało przy Urzędzie Gminy w Żyrakowie czujnik pozwalający na monitorowanie czystości powietrza. Mieszkańcy Żyrakowa, Zawierzbia, Woli Żyrakowskiej i Góry Motyczonej mogą teraz za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej na urządzenia typu tablet i smartfon monitorować nie tylko w Gminie Żyraków ale i w innych miejscowościach powiatu. Czujniki te, monitorują parametry takie jak:  stężenie pyłów PM 2., PM 10, wilgotność, ciśnienie i temperaturę powietrza. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej udostępniającej monitoring pod adresem: https://beskidinstruments.com/mapa/ . Aplikacja na urządzenia mobilne dostępna jest w sklepie Play.

Przypominamy iż zgodnie z kalendarzem wyborczym wybory Sołtysów i Rad Sołeckich w sołectwach gminy Żyraków odbędą się w dniu 17 lutego 2019. Aby wziąć udział w głosowaniu należy udać się do lokalu wyborczego w dniu wyborów, każdy mieszkaniec ujęty w spisie wyborców danego sołectwa otrzyma kartę do głosowania. Głosowanie podobnie jak w wyborach samorządowych będzie miało charakter bezpośredni, tajny i powszechny odbywało się będzie w godzinach od 8.00 - 16.00. Głosy będzie można oddać w następujących lokalach wyborczych:

Zaproszenie:

Harmonogram:

W dniu 9 lutego 2019r. odbyła się w naszej Gminie podniosła uroczystość.
Otwarto i poświęcono pierwszy Gminny Żłobek w Żyrakowie. Placówka mieści się w nowo wybudowanym budynku Kulturalno-Oświatowym w Zawierzbiu. Instytucja dedykowana najmłodszym mieszkańcom może docelowo objąć opieką 45 dzieci do lat 3 i została sfinansowana w połowie z rządowego programu „Maluch Plus”.

Seniorzy z terenu gminy Żyraków biorą już udział w zajęciach praktycznych z obsługi komputerów oraz urządzeń mobilnych typu tablet, smartfon. Dziesięć osób zakwalifikowanych do programu „Podkarpacki –e-Senior”, mającego za zadanie nabycie umiejętności z obsługi komputerów, spotyka się raz w tygodniu w Sali Teatralnej ZSP w Żyrakowie. Szkolenia realizowane są przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego w Rzeszowie w porozumieniu z Gminą Żyraków. Miejsce dla szkoleń (Sala Teatralna) udostępniono dzięki uprzejmości p. dyrektor ZSP w Żyrakowie. Internet dla celów szkoleniowych udostępnia p. dyrektor GBP w Żyrakowie. Uczestnikom życzymy owocnego szkolenia !!!

Nabór o dopłaty bezpośrednie w 2018 był przełomowy, bo pierwszy raz wnioski można było składać (poza drobnymi wyjątkami) tylko przez Internet. Ułatwieniem, po które chętnie sięgnęli rolnicy gospodarujący na małych areałach, były oświadczenia. Rada Ministrów przyjęła 8 stycznia projekt ustawy, który zakłada, że i w 2019 można zastosować takie rozwiązanie.

Podobnie, jak rok temu, w 2019 roku jeszcze przed rozpoczęciem właściwego naboru o płatności bezpośrednie 2019, rolnicy prowadzący gospodarstwa do 10 ha, będą mogli zamiast pełnego wniosku, wypełnić jedynie zdecydowanie krótsze oświadczenie, w którym potwierdzają, że ubiegają się o takie same płatności, jak w poprzednim naborze.

 


Oświadczenia w ARiMR będzie można składać
od 15 lutego   
do 14 marca 2019

Z dniem 1 lutego 2019 r. został uruchomiony w ośrodku zdrowia w Żyrakowie punkt poboru próbek (krwi i moczu). Z możliwości oddania swoich próbek do badań mogą skorzystać pacjenci ośrodka zdrowia w Żyrakowie. Materiał do badań można oddać w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 7.00 do 9.00. Badania dla pacjentów spoza ośrodka a także wszystkie badania nie będące w gestii lekarza POZ są odpłatne. Dodatkowo informujemy że w celu zapewnienia lepszej obsługi pacjentów, został przyjęty do ośrodka zdrowia lekarz medycyny POZ na dodatkowe godziny.

Dzieci ze Świetlicy Wiejskiej w Bobrowej Woli wraz rodzicami wzięły udział w Gminnym Konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową . W eliminacjach  gminnych zajęły I miejsce i tym samym zakwalifikowały się do Powiatowego Konkursu na Szopkę Bożonarodzeniową organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy. W dniu 31.01.2019 w galerii MOK miało miejsce uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród  w którym dzieci ze Świetlicy Wiejskiej z Bobrowej Woli otrzymały wyróżnienie. Twórcami nagrodzonej szopki były dzieci wraz z rodzicami Państwo Agata i Robert Kozioł oraz Halina i Sławomir Grzech. W rozdaniu nagród wzięło udział również Wójt Gminy Żyraków Pan Marek Rączka z którym dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie, udzieliły również wywiadu do TV Dębica. Nagrodę w postaci bonu przeznaczyły na zakup materiałów plastycznych.

Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież na otwarte, bezpłatne zajęcia, które zorganizowane zostaną podczas nadchodzących ferii zimowych w budynku w Woli Żyrakowskiej oraz świetlicach wiejskich w Bobrowej Woli, Straszęcinie, Nagoszynie, Wiewiórce, Woli Wielkiej, Zasowie i Korzeniowie. Szczgółowe godziny i daty podane są na plakatach informacyjnych. Uczestnicy zajęć będą mogli liczyć na świetną zabawę.

Zapraszamy na aktywne spędzenie wolnego czasu z Centrum Kultury i Prmocji, na dni wypełnione uśmiechem, zabawą i radością pomimo chłodnej, zimowej pory.

 

Informator

Urząd Gminy w Żyrakowie: tel. 146807121, fax: 146807124, gmina@zyrakow.plwww.zyrakow.pl

GOPS Żyraków: tel. 146807105, 146807104, gopszyrakow@zyrakow.plwww.gopszyrakow.pl

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Żyrakowie: tel. 146822638, gzgk_zyrakow@interia.pl

Zespół Obsługi Finansowo Administracyjnej: tel. 146822636, 146822911, 146822921, zofa@zyrakow.pl

Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie tel. 146812819, ckipzyrakow@gmail.comwww.ckip-zyrakow.org

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie: tel. 146822892, bibliotekazyrakow@gmail.com, www.bibliotekazyrakow.pl

Gminny Żłobek w Żyrakowie: tel. 146876317, zlobek@zyrakow.pl, www.zlobekzyrakow.pl

 Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej: tel. 146701217