Informujemy, iż wydłużono termin składania wniosków do projektu "Instalacja systemów energii odnawialnej dla gospodarstw z terenu Miasta Dębica i Gminy Żyraków" tzw. "OZE" do dnia 30.11.2016 r. godz. 14.30.

W dniu 23.11.2016 roku w Straszęcinie na osiedlu domów jednorodzinnych –/ za Gąbinianką/ znaleziono  suczkę niewiadomego pochodzenia. Właściciela pieska lub chętne osoby na adopcję prosimy o kontakt na nr tel. 14 6807102 lub 696 767 597.

Na stronach BIP opublikowano ofertę na realizację zadania publicznego pn. "Przygotowanie jednostki OSP Korzeniów do działań ratowniczych".

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w dniach 18  – 27 listopada 2016 r. dodatkowej (trzeciej w bieżącym roku) akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Dodatkowe szczepienie  zostanie przeprowadzone po raz pierwszy na terenie województwa podkarpackiego i ma ono na celu uodpornienie jak największej populacji lisów wolno żyjących. Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego i prowadzone będzie przez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Wykładana przynęta wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy. W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informuję, że:

 • przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane;
 • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem;
 • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;
 • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii

W sobotę 28.11.2015r. odbyła się III kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Góry Motycznej przegrała z drużyną z Żyrakowa 0:3. Każdy z setów pokazał zacięta walkę o każdy punkt i dał kibicom dobre widowisko. Drużyna z Żyrakowa kontrolowała wynik i pewnie triumfowała w tym spotkaniu awansując na II miejsce w tabeli. W drugim meczu drużyna z Cieszęcin pewnie pokonała drużynę Woli Wielkiej 3:0. Goście tylko w pierwszym secie nawiązali walkę , drugi i trzeci set pokazał wyższość drużyny z Cieszęcin. Gospodarze zdobyli cenne 3 punkty w tym spotkaniu co pozwoliło awansować  na fotel  lidera GALPS. Dziękujemy drużynom za piękne widowisko w III kolejce Ligi GALPS.

Czytaj więcej o GALPS.

Drużyna Cieszęciny

Maksymilian Pazdan(k),  Wiktor Wójcik, Adam Wójcik, Piotr Kalita, Jakub Kalita, Łukasz Węgrzyn.

 

W sobotę 28.11.2015r. odbyła się III kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Góry Motycznej przegrała z drużyną z Żyrakowa 0:3. Każdy z setów pokazał zacięta walkę o każdy punkt i dał kibicom dobre widowisko. Drużyna z Żyrakowa kontrolowała wynik i pewnie triumfowała w tym spotkaniu awansując na II miejsce w tabeli. W drugim meczu drużyna z Cieszęcin pewnie pokonała drużynę Woli Wielkiej 3:0. Goście tylko w pierwszym secie nawiązali walkę , drugi i trzeci set pokazał wyższość drużyny z Cieszęcin. Gospodarze zdobyli cenne 3 punkty w tym spotkaniu co pozwoliło awansować  na fotel  lidera GALPS. Dziękujemy drużynom za piękne widowisko w III kolejce Ligi GALPS.

Wójt Gminy Żyraków informuje zainteresowanych mieszkańców, że w związku z możliwością uzyskania dofinansowania na usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Żyraków przewidzianych do realizacji w roku 2016, zainteresowani mieszkańcy winni wypełnić formularze wniosku dostępne w Urzędzie Gminy Żyraków pok. nr 15 i wraz z wymaganymi załącznikami doręczyć do Urzędy Gminy Żyraków pok. nr 15 w terminie od 1 do 11 grudnia 2015 r. 

Formularz wniosku o uzyskanie dofinansowania znajduje się na stronie internetowej gminy, adres: www.zyrakow.pl/bip oraz w pok. nr 15. Informacje dodatkowe są możliwe do uzyskania w Urzędzie Gminy Żyraków od 7.00-15.00 lub telefonicznie pod nr 146807115

Wójt Gminy Żyraków
(-) Marek Rączka

Tradycją stało się, że corocznie w Gminie Żyraków organizowane są obchody Złotych Godów. Ta niecodzienna uroczystość odbyła się w sobotę 21 listopada 2015 roku. Rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w Kościele p. w.  Trójcy Świętej w przez księdza Józefa Jasiurkowskiego. Druga część uroczystości odbyła się na sali teatralnej w Zespole Szkół Publicznych  w Żyrakowie. Oprócz dostojnych Jubilatów i ich rodzin zagościli na niej również p. Marek Rączka Wójt Gminy Żyraków, p. Krystyna Kania kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, p. Lucyna Szymaszek z–ca kierownika USC, p. Elżbieta Ulak dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Żyrakowie.  Zebranych na uroczystości powitała kierownik USC pani Krystyna Kania.

Te słowa towarzyszyły uroczystości, jaką przeżywała społeczność Zespołu Szkół Publicznych w Górze Motycznej: przekazanie sztandaru im. Stanisława Mroczki Patrona Publicznej Szkoły Podstawowej oraz okolicznościowa akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Sztandar został ufundowany przez siostry Patrona Szkoły: Katarzynę Kopalę, Stanisławę Piękoś i Eugenię Majkę. Poświęcenie i przekazanie sztandaru miało miejsce w Kościele Parafialnym, po czym została odprawiona Msza Święta. Następnie pani dyrektor Małgorzata Żabicka zaprosiła wszystkich uczestników uroczystości na okolicznościową akademię.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE został stworzony dla ochrony osób, które utraciły swoje dokumenty tożsamości (dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy i wiele innych, w tym także karty płatnicze i dowody rejestracyjne).

Każdego dnia zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym dokumentem!

Tylko w 2008 r. Policja zanotowała ponad 19 tysięcy przypadków posługiwania się dokumentami innej osoby i ponad 30 tysięcy przypadków podrabiania dokumentów tożsamości.

Wyłudzanie kredytów, zakładanie fikcyjnych firm, wynajem nieruchomości w celu kradzieży wyposażenia czy nielegalnego podnajmu, oszustwa w hotelach albo kradzieże wypożyczanych samochodów to tylko kilka przykładów z możliwych sposobów wykorzystania kradzionych czy zagubionych dokumentów tożsamości! Wszystko to odbywa się w imieniu niewinnej osoby, która często dopiero po wielu miesiącach, czy nawet latach dowiaduje się o tym np. poprzez wezwanie do zapłaty, czy wezwanie do stawienia się w prokuraturze...

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Mielcu prowadzi nabór ochotników do odbywania kursów oficerskich i podoficerskich w ramach kursowego przeszkalania kadr. Do ich odbycia kieruje się żołnierzy rezerwy, którzy odbywali już czynną służbę wojskową (zasadniczą służbę wojskową, służbę przygotowawczą, przeszkolenie studentów, absolwentów itp.) i którzy zgłoszą się ochotniczo (złożą wniosek do Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Mielcu - wniosek do pobrania poniżej). Więcej na stronie internetowej WKU w Mielcu.

Drużyna Nagoszyn

Łukasz Ćwik(k), Piotr Kurpiel, Sebastian Kocon, Tomasz Sak, Marcin Osocha, Piotr Łanucha.

W sobotę 21.11.2015r. odbyła się II kolejka ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Góry Motycznej przegrała po bardzo emocjonującym spotkaniu z drużyna z Nagoszyna 2:3. W pierwszym secie Góra Motyczna zdominowała drużynę gości jednak Ci szybko wyrównali. Walka trwała o każdy punkt. Nagoszyn wygrał trzeciego seta i wydawało się ze wygrana już jest bliska, nic mylnego Góra Motyczna pokazała charakter w czwartym secie i łatwo go wygrała. Tie-break musiał rozstrzygnąć wynik tego meczu. Kibice zgromadzeni na hali w Żyrakowie przecierali oczy ze zdumienia ile walki i zaangażowania pokazały obie drużyny w piątym secie. Ostatecznie Nagoszyn wygrał spotkanie 3:2 i utrzymał fotel lidera GALPS. W drugim meczu drużyna z Woli Wielkiej przegrała z drużyną z Żyrakowa 0:3. Wola Wielka rozgrywała swój pierwszy mecz w sezonie gdzie pokazała dobra siatkówkę jednak drużyna z Żyrakowa swoim doświadczeniem przechyliła szale zwycięstwa na swoją stronę i wygrała mecz awansując na 3 miejsce w tabeli. Dziękujemy wszystkim drużynom za udział w II kolejce Ligi GALPS.

Miło nam poinformować iż Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie po raz piąty wzięła udział w Rankingu Bibliotek zorganizowanym przez Instytut Książki i „Rzeczpospolitą”, w którym znalazła się na 100 pozycji z wynikiem 240,59 punktów podnosząc ją o 45 miejsc w stosunku do roku ubiegłego. Rozesłano ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz małych miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. Uzyskano około 800 odpowiedzi. Na ocenę bibliotek brano pod uwagę  jakość i komfort obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości oraz wydatki samorządu na utrzymanie placówki. Zobacz szczegółowe informacje dotyczące podsumowania statystycznego Rankingu Bibliotek 2015

Od 01 sierpnia 2015 r. Stowarzyszenie Szkółka Piłkarska Straszęcin realizuje inicjatywę pod nazwą „ Zdrowa alternatywa dla komputera – to zabawa na świeżym powietrzu” w ramach projektu Akademia Aktywnych Obywateli – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne. Projekt ten skierowany jest do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Żyraków i Gminy Czarna. 

Zajęcia sportowe organizowane są od miesiąca września w Zespole Szkół Publicznych w Straszęcinie dwa razy w tygodniu. Projektem objętych jest 20 dzieci w różnym wieku. Zawodnicy aktywnie uczestniczą w grach i zabawach organizowanych na świeżym powietrzu. Chętnie wykonują polecenia trenera, uczą się współpracy w grupie oraz zawierają nowe przyjaźnie.

W niedzielę 15 listopada 2015 roku o godz. 16.00 w kościele parafialnym w Żyrakowie  Mszą Św. rozpoczęto uroczystości poświecenia odnowionej kapliczki w Żyrakowie stojącej na posesji państwa Bieniaszów, którzy byli inicjatorami całego przedsięwzięcia. Gruntowny remont kapliczki udało się wykonać dzięki licznym sponsorom i ofiarodawcom  oraz „Stowarzyszeniu na rzecz odnowy kapliczki w Żyrakowie”, na czele którego stoi pani Bernadetta Bieniasz-Erazmus i wsparciu LGD Prowent w Mielcu. W poświęceniu wzięli udział  zaproszeni goście oraz sponsorzy i mieszkańcy gminy. 

Jak podkreśliła pani Maria Bieniasz – „Dzięki staraniom i ofiarom fundatorów udało się „ocalić od zapomnienia” jeden z zabytków naszej miejscowości”.

Również wkład w tę niezwykłą uroczystość mieli uczniowie gimnazjum, którzy pod kierunkiem pani Joanny Dziadowiec, przygotowali program artystyczny wzbogacony prezentacją multimedialną pod tytułem „Perły polskiego krajobrazu – przydrożne kapliczki”. Natomiast o oprawę plastyczną zadbała pani – Lucyna Czernicka.

Sprawozdanie z konsultacji projektu uchwały w sprawie uchwalenia "Rocznego Programu współpracy Gminy Żyraków z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego 2016 rok.

W sobotę 14.11.2015r. odbyła się I kolejka Ligi GALPS. Ligę uroczyście otworzył pan Grzegorz Reguła Wicewójt Gminy Żyraków. W pierwszym meczu drużyna z Żyrakowa przegrała z drużyną z Nagoszyna 0:3. Wyrównana gra obu zespołów mogła podobać się kibicom. Mecz stał na wysokim poziomie, obie drużyny pokazały kilka ciekawych zagrań i w każdym z setów walka trwała do ostatniej  piłki.  W drugim meczu drużyna z Góry Motycznej przegrała z drużyna z Cieszęcin  1:3. Cieszęciny po łatwo wygranym pierwszym secie liczyły na łatwe zwycięstwo jednak gospodarze nie mieli zamiaru się poddawać , szybko wyrównali a w kolejnych setach walczyli do samego końca o zwycięstwo w tym meczu jednak drużyna z Cieszęcin okazała się mocniejsza wygrywając cały mecz i zdobywając cenne 3 punkty. Dziękuje wszystkim drużynom za walkę w I kolejce GALPS oraz przypominam o zachowaniu zasad FAIR PLAY.

W sobotę 14.11.2015r. odbyła się I kolejka Ligi GALPS. Ligę uroczyście otworzył pan Grzegorz Reguła Wicewójt Gminy Żyraków. W pierwszym meczu drużyna z Żyrakowa przegrała z drużyną z Nagoszyna 0:3. Wyrównana gra obu zespołów mogła podobać się kibicom. Mecz stał na wysokim poziomie, obie drużyny pokazały kilka ciekawych zagrań i w każdym z setów walka trwała do ostatniej  piłki.  W drugim meczu drużyna z Góry Motycznej przegrała z drużyna z Cieszęcin  1:3. Cieszęciny po łatwo wygranym pierwszym secie liczyły na łatwe zwycięstwo jednak gospodarze nie mieli zamiaru się poddawać , szybko wyrównali a w kolejnych setach walczyli do samego końca o zwycięstwo w tym meczu jednak drużyna z Cieszęcin okazała się mocniejsza wygrywając cały mecz i zdobywając cenne 3 punkty. Dziękuje wszystkim drużynom za walkę w I kolejce GALPS oraz przypominam o zachowaniu zasad FAIR PLAY.

Ogłoszenie

W dniu 21 listopada 2015 roku na terenie Gminy Żyraków w miejscowościach:

Zawierzbie, Straszęcin, Żyraków, Wola Żyrakowska, Zasów, Mokre, Góra Motyczna

zostanie przeprowadzona zbiórka doraźna w ramach, której odbierane będą następujące rodzaje odpadów:

 • odpady wielkogabarytowe (sofy, szafy, stoły, fotele, krzesła)
 • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (komputery, telewizory, sprzęt RTV i AGD)
 • zużyte opony,

Podczas zbiórki nie będą odbierane odpady budowlano – remontowe, odpady samochodowe oraz żużle i popioły

 Prosimy o wystawienie odpadów do godz. 7.00 do drogi przejazdu samochodu.

Ogłoszenie

W dniu 28 listopada 2015 roku na terenie Gminy Żyraków w miejscowościach:

Wola Wielka, Bobrowa, Bobrowa Wola, Korzeniów, Wiewiórka, Nagoszyn

zostanie przeprowadzona zbiórka doraźna w ramach, której odbierane będą następujące rodzaje odpadów:

 • odpady wielkogabarytowe (sofy, szafy, stoły, fotele, krzesła)
 • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (komputery, telewizory, sprzęt RTV i AGD)
 • zużyte opony,

Podczas zbiórki nie będą odbierane odpady budowlano – remontowe, odpady samochodowe oraz żużle i popioły

 

Prosimy o wystawienie odpadów do godz. 7.00 do drogi przejazdu samochodu.

Terminarz rozgrywek

GALPS 2014/2015

I faza rozgrywek

 

W najbliższą sobotę (14.11.2015r.) rusza nowy sezon rozgrywek Gminnej Amatorskiej Ligii Piłki Siatkowej (GALPS). Jest to już IV edycja tych rozgrywek. Rozgrywki patronowane przez Wójta Gminy Żyraków Marka Rączkę rozpoczną się w sobotę o godzinie 15.00 meczem drużyn z Żyrakowa i Nagoszyna. W drugim meczu o godzinie 16.30 rywalizować będą drużyny z Góry Motycznej i Cieszęcin. Wszystkich miłośników piłki siatkowej zapraszamy do wspólnego kibicowania do hali sportowej przy ZSP w Żyrakowie.

W najbliższą sobotę (14.11.2015r.) rusza nowy sezon rozgrywek Gminnej Amatorskiej Ligii Piłki Siatkowej (GALPS). Jest to już IV edycja tych rozgrywek. Rozgrywki patronowane przez Wójta Gminy Żyraków Marka Rączkę rozpoczną się w sobotę o godzinie 15.00 meczem drużyn z Żyrakowa i Nagoszyna. W drugim meczu o godzinie 16.30 rywalizować będą drużyny z Góry Motycznej i Cieszęcin. Wszystkich miłośników piłki siatkowej zapraszamy do wspólnego kibicowania do hali sportowej przy ZSP w Żyrakowie.

26 października w sali widowiskowo-kinowej WDK w Rzeszowie odbyło się Wojewódzkie Podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół, Gmin, Powiatów i Klubów za rok 2014/2015. Kolejny rok z rzędu świetny wynik uzyskała Gmina Żyraków, która zajęła I miejsce we współzawodnictwie sportowym gmin za realizację programu Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w roku szkolnym 2014/2015 w kategorii gmin wiejskich. W tym miejscu wszystkim uczniom i ich opiekunom należą się słowa podziękowania za włożony trud.

Serdecznie gratulujemy tego niewątpliwego sukcesu.

W sobotę 29.11.2014r. odbyła się V kolejka GALPS.W pierwszym meczu drużyna z Żyrakowa po emocjonującym spotkaniu pokonała drużynę z Cieszęcin 3:1. Siatkarze  z Żyrakowa  mimo wysoko przegranego 2 seta zachowali spokój i dzięki dobrej grze kontrolowali wynik spotkania do końca. Wygrana w tym spotkaniu dała gospodarzom awans na fotel lidera Ligi GALPS. W drugim meczu drużyna z Woli Wielkiej przegrała po wyrównanym  spotkaniu 1:3 z drużyną z Nagoszyna. Wszystkie sety dawały wielkie emocje i niepewność do samego końca jednak ekipa z Nagoszyna swoim doświadczeniem potrafiła przechylić szale zwycięstwa na swoja korzyść. Dzięki wygranej goście awansowali na 2 miejsce w tabeli Ligi GALPS. Wszystkim drużynom dziękuję za piękne widowisko w V kolejce Ligi GALPS.

Od lewej : Karolina Działo, Ząbek Anna, Paweł Banuch, Sak Jarek, Banuch Piotr, Marć Mateusz.

W sobotę 22.11.2014 rozegrana została IV kolejka GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Żyrakowa pokonała drużynę ze Straszęcina po zaciętym i wyrównanym spotkaniu 3:0. Wszystkie 3 sety dały kibicom jak i obu drużynom dreszczyk emocji do samego końca, jednak gospodarze w końcówkach setów zachowali zimną krew i dzięki temu zwycięstwu awansowali na 2 miejsce w tabeli. W drugim meczu drużyna z Nagoszyna pokonała drużynę z Góry Motycznej 3:0 po stojącym na dobrym poziomie spotkaniu. Mimo że Nagoszyn kontrolował  przebieg meczu to drużyna z Góry Motycznej pokazała w każdym secie hart ducha i walkę do końca. Gospodarze dzięki wygranej awansowali na 3 miejsce w tabeli GALPS.

W dniu 27-29 listopada 2014 roku na terenie Gminy Żyraków zostanie przeprowadzona zbiórka doraźna w ramach, której odbierane będą następujące rodzaje odpadów:

 • odpady wielkogabarytowe (sofy, szafy, stoły, fotele, krzesła),
 • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (komputery, telewizory, sprzęt RTV i AGD),
 • zużyte opony,
 • żużle i popioły paleniskowe.
 • W dniu 27.11.2014 r.: Zawierzbie, Straszęcin, Żyraków, Wola Żyrakowska, Zasów
 • W dniu 28.11.2014 r.: Wola Wielka, Bobrowa, Bobrowa Wola, Korzeniów, Wiewiórka
 • W dniu 29.11.2014 r.: Góra Motyczna, Mokre, Nagoszyn

W dniu 27-29 listopada 2014 roku na terenie Gminy Żyraków zostanie przeprowadzona zbiórka doraźna w ramach, której odbierane będą następujące rodzaje odpadów:

 • odpady wielkogabarytowe (sofy, szafy, stoły, fotele, krzesła),
 • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (komputery, telewizory, sprzęt RTV i AGD),
 • zużyte opony,
 • żużle i popioły paleniskowe.
 • W dniu 27.11.2014 r.: Zawierzbie, Straszęcin, Żyraków, Wola Żyrakowska, Zasów
 • W dniu 28.11.2014 r.: Wola Wielka, Bobrowa, Bobrowa Wola, Korzeniów, Wiewiórka
 • W dniu 29.11.2014 r.: Góra Motyczna, Mokre, Nagoszyn

                          

Z przyjmnosci informujemy iż Gmina Żyraków otrzymała prestiżowe wyróżnienie "Gmina dbająca o finanse mieszkańców 2014". Nagroda przyznawana jest przez: Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, Biuro Informacji Kredytowej oraz Związek Banków Polskich. Jest to potwierdzenie aktywnego uczestnictwa w systemie wymiany informacji gospodarczej. Wyróżnienie przyznaje się gminom, które w szczególny sposób dbają o finanse wszystkich mieszkańców i zwiększają bezpieczeństwo gospodarcze regionu.

    

W dniu 11.11.2014r. przy budynku remizy OSP w Woli Żyrakowskiej odbyło się  uroczyste poświęcenie średniego samochodu pożarniczego. W uroczystości uczestniczyli: Wójt Gminy Żyraków - Marek Rączka, Prezes Zarządu Gminnego OSP w Żyrakowie - dh Adam Strojek, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Żyrakowie – Pani Danuta Klabacha, Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Rzeszowie – Pan Wiesław Lada, Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dębicy - Pan Rafał Jarosz, Komendant Gminny OSP - dh Marek Piękoś, Kapelan Powiatowy Strażaków - ks. Józef Jasiurkowski, członkowie Prezydium Zarządu Gminnego OSP w Żyrakowie, zaprzyjaźniona jednostka OSP z Zasowa oraz mieszkańcy sołectwa.

    

W Nagoszynie Stowarzyszenie Razem Zdziałamy Więcej z licznymi partnerami przygotowało promocję albumu „OJCOWIZNA FOTOGRAFIĄ MALOWANA, CZYLI NIEZWYKŁE MIEJSCA W GMINIE ŻYRAKÓW”. W 2013 roku zrodził się pomysł, aby udowodnić, że gmina Żyraków to nie tylko aktywni mieszkańcy, ale również urokliwe miejsca, a tym samym pokazać ludziom, że to, co najpiękniejsze jest obok nich i warto przez pryzmat tych miejsc budować wizerunek Małej Ojczyzny. Stąd koncepcja projektu "Rowerem po gminie Żyraków w poszukiwaniu magii miejsc".

W sobotę 15.11.2014r. została rozegrana III kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Góry Motycznej po efektownej grze i walce do samego końca pokonała drużynę z Woli Wielkiej 3:2. Pierwsze 4 sety na przemian wygrywały obie ekipy i dopiero tie-break wyłonił zwycięzcę tego pojedynku który był bardzo ciekawym widowiskiem dla kibiców zebranych w hali Żyraków. W drugim meczu drużyna z Cieszęcin dość niespodziewanie gładko ograła drużynę ze Straszęcina 3:0. Wszystkie 3 były pod kontrolą gospodarzy co pozwoliło na triumf i zajecie fotela lidera ligi. Wyniki III kolejki Gminnej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej GALPS

W sobotę 15.11.2014r. została rozegrana III kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Góry Motycznej po efektownej grze i walce do samego końca pokonała drużynę z Woli Wielkiej 3:2. Pierwsze 4 sety na przemian wygrywały obie ekipy i dopiero tie-break wyłonił zwycięzcę tego pojedynku który był bardzo ciekawym widowiskiem dla kibiców zebranych w hali Żyraków. W drugim meczu drużyna z Cieszęcin dość niespodziewanie gładko ograła drużynę ze Straszęcina 3:0. Wszystkie 3 były pod kontrolą gospodarzy co pozwoliło na triumf i zajecie fotela lidera ligi. Wyniki III kolejki Gminnej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej GALPS

 Tabela po III kolejcie:

                

    

W Zespole Szkół w Straszęcinie w klasach I i  w przedszkolu w grupie 6 latków zakończyła się realizacja zajęć prowadzonych przez Ochotniczą Straż Pożarną w Straszęcinie w ramach projektu „Nie boję się czadu”. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym ze środków Programu "Działaj Lokalnie VIII" edycja 2014 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez  Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu oraz Lokalnymi Partnerami: Gminą wiejską Dębica, Gminą Pilzno, Gmina Żyraków i firmą TIKKURILA  POLSKA S.A. Celem projektu jest edukacja najmłodszych i dorosłych na temat bezpieczeństwa. Wolontariusze prowadzili zajęcia wykorzystując różne metody działania tj; nabywanie wiedzy poprzez zabawy ruchowe i manualne z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych materiałów.  Na prowadzonych zajęciach dzieci nabyły umiejętność korzystania z numerów alarmowych oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach takich jak pożar i  zaczadzenie. Zapoznały się również z pracą strażaków i sprzętem gaśniczym wykorzystywanym do codziennej pracy. Strażacy przeprowadzili szkolenie bezpiecznego poruszania się po drodze a na zakończenie zajęć dzieci otrzymały kamizelki odblaskowe.

    

W dniu 5 listopada 2014 r. na scenie Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów w Gminnym Konkursie Poezji Religijnej. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się dodatkowo kategoria: poezja śpiewana. W konkursie wzięło udział 35 uczestników. Komisja konkursowa w składzie: Alina Jukna – przewodnicząca, Stefania Szuba, Agata Dziedzic oraz Krzysztof Prokop, przyznała następujące miejsca, nagrody i wyróżnienia: 

w kategorii RECYTACJA – szkoły podstawowe

 1. miejsce – Gabriele Kułak – PSP w Woli Wielkiej
 2. miejsce – Radosław Pych – PSP w Woli Wielkiej
 3. miejsce – Karolina Wolska – PSP w Żyrakowie

W sobotę 08.11.2014 została rozegrana II kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Nagoszyna wygrała z drużyna z Żyrakowa 3:1. Pierwsze dwa sety Nagoszyn wygrał z duża przewaga co pozwoliło myśleć o zwycięstwie za 3 punkty, jednak ekipa z Żyrakowa po zaciętej 3 partii wygrała, poprawiając grę w przyjęciu i na zagrywce. W 4 secie  po wyrównanej grze obu zespołów lepsza jednak w końcówce okazała się drużyna z Nagoszyna co pozwoliło na wygraną  i  cenne 3 punkty. W drugim meczu drużyna z Woli Wielkiej pokonała po zaciętym spotkaniu drużynę ze Straszęcina 3:0. Cały mecz toczył się pod dyktando ekipy z Woli Wielkiej, skuteczna gra w każdym elemencie pozwoliła na zwycięstwo i objęcie prowadzenia w tabeli GALPS. Dziękujemy wszystkim drużynom za piękne widowisko w II kolejce GALPS.

 Tabela po II kolejcie:

   

25 października w Zespole Szkół Publicznych w Żyrakowie odbyła się uroczystość pn. „Staropolskie tradycje weselne jak żywe” połączona z wręczeniem Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie dla mieszkańców gminy Żyraków, którzy od pół wieku pozostają w małżeństwie. 50 lat temu zaproszeni na uroczystość małżonkowie powiedzieli sobie „tak” i włożyli obrączki, które dzisiaj świadczyły o latach ich wspólnego życia, świadczyły, że słowa ślubowania dane 50 lat temu dotrzymali. Na tak piękny jubileusz zaproszono 22 pary małżeńskie.

Informator

Urząd Gminy w Żyrakowie: tel. 146807121, fax: 146807124, gmina@zyrakow.plwww.zyrakow.pl

GOPS Żyraków: tel. 146807105, 146807104, gopszyrakow@zyrakow.plwww.gopszyrakow.pl

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Żyrakowie: tel. 146822638, gzgk_zyrakow@interia.pl

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół: tel. 146822636, 146822911, 146822921, gzeaszyr@op.pl

Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie tel. 146812819, ckipzyrakow@gmail.comwww.ckip-zyrakow.org

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie: tel. 146822892, bibliotekazyrakow@gmail.com, www.bibliotekazyrakow.pl

 Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej: tel. 146701217