W skrócie

Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej

Informujemy iż z dniem dzisiejszym na platformie BIP pojawiła się oferta realizacji zadania publicznego:

"Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej"

Oferta realizacji zadania publicznego

Informujemy iż z dniem dzisiejszym na platformie BIP pojawiła się oferta realizacji zadania publicznego:

"Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu dzieci i młodzieży w 2019 roku z różnych dyscyplin sportowych"

Gościmy

Odwiedza nas 41 gości oraz 0 użytkowników.

Wyszukiwarka

   

Ćwiczenia jednostek OSP w Straszęcinie

 

11 października 2018 r. o godzinie 12:00 w Zespole Szkół Publicznych w Straszęcinie rozpoczęły się gminne ćwiczenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Żyraków pod kryptonimem "Szkoła 2018", które miały na celu doskonalenie działań ratowniczo-gaśniczych oraz przeprowadzanie ewakuacji w budynkach typu ZL III z wykorzystaniem sprzętu ochrony dróg oddechowych i sprzętu pierwszej pomocy przedmedycznej. Organizatorem ćwiczeń był Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Żyrakowie we współpracy z dyrekcją i pracownikami ZSP w Straszęcinie oraz przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy. W ćwiczeniu wzięło udział osiem zastępów jednostek OSP z terenu gminy Żyraków tj.: Bobrowa, Góra Motyczna, Korzeniów, Nagoszyn, Straszęcin, Wola Żyrakowska, Zasów i Żyraków.

W założonym ćwiczeniu powodem ewakuacji był pożar w jednej z sal lekcyjnych na drugim piętrze budynku. Kierującym ewakuacją była Dyrektor szkoły która po uzyskaniu informacji o pożarze podjęła decyzję o ewakuacji wszystkich osób z budynku. Po sygnałach alarmowych dzieci i młodzież pod nadzorem nauczycieli i pracowników szkoły opuścili szkołę udając się na wyznaczone miejsce ewakuacji tj. boisko szkolne. Równocześnie z ogłoszeniem ewakuacji zostały powiadomione służby ratownicze, które po przybyciu na miejsce zdarzenia przystąpiły do ugaszenia pożaru, oddymienia i przeszukania kondygnacji, bowiem po ewakuacji i przeliczeniu uczniów oraz pracowników okazało się, że brakuje pięciu uczniów. Szybko przeprowadzone przeszukanie, mimo silnego zadymienia w budynku, zakończyło się odnalezieniem wszystkich uczniów i udzieleniem im pierwszej pomocy przedmedycznej.

Tego typu ćwiczenie było idealną okazją do sprawdzenia umiejętności ratowniczo – gaśniczych strażaków i zebrania kolejnych doświadczeń, które niewątpliwie są później przydatne w przypadku realnych zagrożeń. Dodatkowo sprawdzono praktyczne umiejętności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej oraz wykorzystania sprzętu ratowniczego znajdującego się na wyposażeniu pojazdów pożarniczych oraz przeprowadzania ewakuacji uczniów i pracowników ZSP w Straszęcinie.

 

 

 

Informator

Urząd Gminy w Żyrakowie: tel. 146807121, fax: 146807124, gmina@zyrakow.plwww.zyrakow.pl

GOPS Żyraków: tel. 146807105, 146807104, gopszyrakow@zyrakow.plwww.gopszyrakow.pl

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Żyrakowie: tel. 146822638, gzgk_zyrakow@interia.pl

Zespół Obsługi Finansowo Administracyjnej: tel. 146822636, 146822911, 146822921, zofa@zyrakow.pl

Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie tel. 146812819, ckipzyrakow@gmail.comwww.ckip-zyrakow.org

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie: tel. 146822892, bibliotekazyrakow@gmail.com, www.bibliotekazyrakow.pl

 Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej: tel. 146701217