Jak nie my, to kto?

Mówią o sobie: „My mamy sporo czasu i jeszcze więcej pomysłów na jego wykorzystanie. Możemy zrobić wszystko, co tylko nam się zamarzy, więc postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce”. Mają 14,15,16 lat. Są pełni energii, uśmiechnięci, kreatywni, czasem zbuntowani a czasem pokorni - to „Ekipa Świętego Antoniego” działająca w Parafii Św. Antoniego w Nagoszynie pod okiem Wolontariusza Roku 2017 Gminy Żyraków, księdza Piotra Feli. Młodzież od połowy września, pod patronatem Stowarzyszenia Razem Zdziałamy Więcej, bierze udział w projekcie „Mogę wszystko? Młodzież i wolontariat”. Postawili sobie za cel, pomagać osobom starszym, chorym. Młodzi podczas spotkań biorą udział w warsztatach: poznali aspekty prawne związane z pracą wolontariusza, jej wady i zalety, poznają swoje słabe i mocne strony, nauczyli się wykonywać stroiki i dekoracje. Potem wyruszyli w teren: odwiedzili mieszkańców Nagoszyna z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Byli w Mielcu w Centrum Wolontariatu Komendy Hufca ZHP Mielec, aby zobaczyć, w jaki sposób pracują inni wolontariusze. Wspólnie spędzają czas, organizując np. noce filmowe. Po co? „Lubimy razem spędzać czas i chcemy pokazać osobom starszym, że są dla nas ważni, że ich cenimy i chcemy być blisko nich.

"Ich łagodność, cierpliwość, wyrozumiałość, spokój i uśmiech daje nam powera” – mówi Filip Kobos. Podkreślają, że ich działania nie są jednorazowe i jeszcze o nich usłyszymy. „Bo jak nie my, to kto?” – mówi Ola. Serce roście – powiedziałby Jan z Czarnolasu, a ksiądz Piotr mówi: „Mamy POWERA” Filip Kobos Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018 -2019” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszanie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”, „Fundacja Przestrzeń Lokalna”.