W skrócie

Punkt poboru próbek krwi

W ośrodku zdrowia w Żyrakowie funkcjonuje punkt poboru próbek (krwi i moczu). Z możliwości oddania swoich próbek do badań mogą skorzystać pacjenci ośrodka zdrowia w Żyrakowie. Materiał do badań można oddać w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 7.00 do 9.00. Badania dla pacjentów spoza ośrodka a także wszystkie badania nie będące w gestii lekarza POZ są odpłatne.

Godziny otwarcia

Informujemy, że z dniem 1 marca 2019 r. zostały zmienione godziny pracy Urzędu Gminy w Żyrakowie. Urząd Gminy pracuje w następujących godzinach:

poniedziałek – od 08:00 do 16:00
wtorek - piątek – od 07:00 do 15:00

Gościmy

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

Wyszukiwarka

Pogoda dla gminy Żyraków


Do 12 lipca 2019 r. ulega przedłużeniu termin zgłaszania kandydatur przedstawicieli organizacji pozarządowych na członków Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego
w Dębicy. Przesunięcie terminu jest spowodowane niewystarczającą liczbą zgłoszonych kandydatów.


Nabór został ogłoszony na podstawie Uchwały Nr XVII.120.2016 Rady Powiatu Dębickiego z dnia 28 kwietnia 2016 roku w sprawie trybu powoływania członków, organizacji i trybu działania Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Wójt Gminy Żyraków informuje, że w dniu 14.06.2019 r. o godz. 21.00 rozpocznie się odkomarzanie terenów gminy Żyraków, które w sposób szczególny zostały dotknięte plagą komarów. Przejazd sprzętem specjalistycznym będzie odbywał się w miejscowościach gminy Żyraków przez następujące drogi gminne i powiatowe :

 • Bobrowa: droga na „żwirownię”, na „Gałkę”, „Zabłocie”, pętla Niemiec – Kowal do drogi powiatowej, droga Zakącie, droga Kolonia, droga powiatowa na Nagoszyn, Bobrowa bloki, droga remiza – szkoła, droga Sojkówka wzdłuż potoku na odcinku od mostu Bała do mostu Skowron przejechać po obu stronach potoku, w lewo – Bugajówka – stara wieś do końca zabudowy, 
 • Bobrowa Wola: od drogi powiatowej w kierunku Union Parts – rozwidlenie na lewo i prawo (cała wieś), 
 • Korzeniów: droga na szkołę i dalej w kierunku Wisłoki, droga przez park, droga na Pana Leja, droga powiatowa w kierunku Podola, droga na Hekobentonity, droga na Pana Łączak, droga Nagoszyn - Korzeniów,
 • Nagoszyn: droga północna, droga na Pana Leski, droga powiatowa Kościół – Stolarczyk i dalej rozwidlenie w prawo i w lewo do końca tych odcinków, droga powiatowa przez Nagoszyn Wola do końca wsi, droga do Hydroforni (Ćwik), droga powiatowa Kościół – kierunek Bobrowa do końca wsi,
 • Nagoszyn Cieszęciny: droga powiatowa w kierunku Nagoszyna, Woli Żyrakowskiej i Mokrego, 
 • Mokre: droga południowa, droga powiatowa, droga na szkołę od drogi powiatowej, 

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica, Powiat Dębicki, Miasto Dębica oraz Gmina Dębica bardzo serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w XIX Ogólnopolskim Spływie Kajakowym „ WISŁOKA 2019”, który odbędzie się w dniu 29 czerwca 2019r., na trasie Dębica ( tama Igloopol ) – Pustków – 14km.

Informujemy, iż wnioski o oszacowanie szkód powstałych w gospodarstwie rolnym w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych przyjmowane są w Urzędzie Gminy w Żyrakowie do dnia 07.06.2019r.

Tylko do 31 sierpnia br. niektórzy pedagodzy mają czas na podjęcie decyzji, czy przejść na emeryturę i wyliczyć ją według starych zasad. O emeryturę z Karty Nauczyciela można wystąpić przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego, który został obniżony 1 października 2017 r. W związku z dużym zainteresowaniem oraz wpływającymi pytaniami związanymi z emeryturami nauczycielskimi zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu informacyjnym „Dzień Otwarty dla Nauczycieli” w ZUS.

 Ponad 20 tys. zł wyniosły nagrody dla 135 uczniów szkół gminnych - laureatów, medalistów i finalistów konkursów przedmiotowych, artystycznych i zawodów sportowych w kończącym się roku szkolnym 2017/18. Wśród wyróżnionych są laureaci mistrzostw Europy w tańcu, międzynarodowych i krajowych konkursów plastycznych, medaliści mistrzostw Polski (przede wszystkim w badmintonie) oraz laureaci kuratoryjnych wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Podczas uroczystej gali – której gospodarzem była Szkoła w Straszęcinie z panią dyrektor Alicją Błońską, zespołem nauczycieli i pracowników – pan Marek Rączka, Wójt Gminy, wręczył laureatom dyplomy nagród opatrzone przesłaniem Marii Curie- Skłodowskiej: „Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie.

Ponad 20 tys. zł wyniosły nagrody dla 135 uczniów szkół gminnych - laureatów, medalistów i finalistów konkursów przedmiotowych, artystycznych i zawodów sportowych w kończącym się roku szkolnym 2017/18. Wśród wyróżnionych są laureaci mistrzostw Europy w tańcu, międzynarodowych i krajowych konkursów plastycznych, medaliści mistrzostw Polski (przede wszystkim w badmintonie) oraz laureaci kuratoryjnych wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Podczas uroczystej gali – której gospodarzem była Szkoła w Straszęcinie z panią dyrektor Alicją Błońską, zespołem nauczycieli i pracowników – pan Marek Rączka, Wójt Gminy, wręczył laureatom dyplomy nagród opatrzone przesłaniem Marii Curie- Skłodowskiej: „Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie.

W dniu 09.06.2018 r. w Medyce odbyły się Mistrzostwa Podkarpacia w badmintonie. Rywalizowano w pięciu kategoriach wiekowych (U9,U11,U13,U15,U17).  W zawodach udział wzięło 96 zawodników z 12 klubów naszego województwa. UKS „Orbitek” reprezentowało 20 zawodników, z czego 16 do domu wróciła z medalami. W sumie badmintoniści ze Straszęcina zdobyli 27 medali. Najlepszym z nich okazał się Arkadiusz Dydyński, który z Medyki przywiózł trzy złote krążki.

W dniu 6 czerwca 2018r w Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej odbyło się przekazanie sprzętu ratownictwa medycznego nabytego w ramach środków otrzymanych z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – zwanego Funduszem Sprawiedliwości. W ramach pozyskanych środków zakupiono 2 defibrylatory, 4 zestawy ratownictwa medycznego OSP R1 oraz 6 desek ortopedycznych dla dorosłych o wartości 23 850,00 zł z czego 99% współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, 1% wartości sprzętu stanowiły środki własne Gminy.

ROLNIKU !!!

Publikujemy dla Ciebie plakaty informacyjne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczące:

Możliwości pozyskania środków na modernizację gospodarstw rolnych

oraz 

Premii dla młodych rolników

Fundacja Psychoprofilaktyki Społecznej w Rzeszowie serdecznie zaprasza mieszkańców Gminy do wzięcia udziału w wojewódzkim konkursie kulinarnym dla dzieci i seniorów „Przepis na więzi”. Zadanie to współfinansowane jest z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. Konkurs zakłada zgłoszenie dowolnej potrawy, na którą przepis pochodzi z kursów kulinarnych organizowanych na wsiach w latach 50tych dla gospodyń wiejskich. Powinna zostać przygotowana przez zespół dwuosobowy senior (babcia/dziadek/prababcia/pradziadek) oraz dziecko (wnuczka/wnuk).

W dniu 26.05.2018 r. w Hali Zespołu Szkół w Żyrakowie  drużyna UKS Orbitek Straszęcin wzięła udział w finałowej  rundzie PSG Podkarpackiej I Ligi Badmintona. Sponsorem głównym była POLSKA SPÓŁKA GAZOWNICTWA a Patronat Honorowy sprawował MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO WŁADYSŁAW ORTYL. Patronatem medialnym rozgrywki objęła GAZETA CODZIENNA NOWINY. Po sezonie zasadniczym zgodnie  z regulaminem dwie pierwsze ekipy zagrały w finale, trzecia i czwarta w meczu o trzecie miejsce oraz kolejne dwie o miejsce piąte. W meczu o złoty medal  UKS Orbitek zagrał z AZS Uniwersytet Rzeszowski – LUX Okulistyka Rzeszów. 

Wójt Gminy Żyraków ogłasza pierwszy ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż niezabudowanych nieruchomości gruntowych należących do Gminy Żyraków. Działki zlokalizowane są w miejscowości Straszęcin, w odległości około 4 km od zjazdu z autostrady A4 (Dębica - Zachód).  Wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem na lokalizację: obiektów produkcyjnych, usługowych, magazynowych, obiektów produkcyjnych, baz transportowych i przeładunkowych, instalacji fotowoltaicznych.

Kliknij po szczegóły

Wójt Gminy Żyraków ogłasza pierwszy ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż niezabudowanych nieruchomości gruntowych należących do Gminy Żyraków. Działki zlokalizowane są w miejscowości Straszęcin, w odległości około 4 km od zjazdu z autostrady A4 (Dębica - Zachód). Wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem na lokalizację: obiektów produkcyjnych, usługowych, magazynowych, obiektów produkcyjnych, baz transportowych i przeładunkowych, instalacji fotowoltaicznych. Kliknij po szczegóły

Dni Gminy Żyraków 2017 zorganizowane przez Wójta Gminy Żyraków oraz Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie dzięki bogatemu programowi i wymarzonej pogodzie upłynęły pod znakiem dobrej zabawy. Wydarzenie to o charakterze kulturalno-rekreacyjnym cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Gminy i nie tylko. Ma na celu zarówno promocję tradycji, jak i prezentację walorów Gminy. Wspaniale aktywizuje i integruje mieszkańców. 

W sobotę 24 czerwca Wójt Gminy Żyraków pan Marek Rączka rozpoczął blok sportowy od powitania i otwarcia Meczu Koszykówki na kółkach o Puchar Wójta Gminy Żyraków, w którym zagrali zawodnicy: TEAM ŻYRAKÓW vs TEAM ACTIVE RZESZÓW. Mecz odbył się na hali sportowej Zespołu Szkół Publicznych w Żyrakowie. Ogromne emocje drużynom zapewniła gorąco kibicująca publiczność, której ochotnicy – po pierwszej połowie meczu - mieli okazję spróbować swoich sił w jeździe na wózkach. Mecz uświetniły pokazy tańca sportowego przygotowane przez formację LIDERKI z Zielonek – podwójnych Mistrzyń Polski Polskiej Federacji Tańca.

Diety, suplementacja, zdrowa, ekologiczna żywność to najpopularniejsze tematy, które interesują współczesnego człowieka. Wychodząc na przeciw potrzebom 9 czerwca 2017 roku w budynku Centrum Kultury i Bibliotek w Woli Żyrakowskiej odbyło się spotkanie ze specjalistami od żywienia. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Razem w Przyszłość w ramach realizacji projektu „Weź zdrowie w swoje ręce”. Temat projektu okazał się interesujący. Kilkadziesiąt osób z Woli Żyrakowskiej, Żyrakowa i okolic skorzystało z zaproszenia. Swoją obecnością zaszczyciły nas również członkinie z zaprzyjaźnionego stowarzyszenia Razem dla Wsi Zaborcze.  

Mieszkanka naszej gminy Pani Julia Zięba przyszła na świat dokładnie 100 lat temu, 17 czerwca 1917 roku w Bobrowej. Tam też mieszka do dzisiaj. Mimo wieku, Jubilatka jest w bardzo dobrej kondycji fizycznej, ma doskonałą pamięć. Jest osobą pogodną, otwartą, towarzyską i ogromnie życzliwą. Z jej bogatego, choć chwilami tragicznego życia jest co wspominać. Z okazji jubileuszu 100 urodzin dostojną jubilatkę z gratulacjami i życzeniami odwiedził wójt Gminy Żyraków Marek Rączka. Z serdecznymi życzeniami pospieszyli również kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Żyrakowie Krystyna Kania, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Grażyna Kokoszka, przedstawiciel Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Dariusz Bieniasz oraz lekarz rodzinny Jerzy Stalmach.

W środę 21 czerwca 2017 r. w godz. 9:00-15:00 w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie (budynek Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, IV piętro, pok. 416) odbędą się konsultacje dotyczące propozycji nowych wzorów kart do głosowania stosowanych w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Konsultacje będą polegały na zaprezentowaniu wzorów kart do głosowania w formie zbroszurowanej i formacie A0 i A1 oraz zapoznaniu się z propozycją treści informacji o sposobie głosowania. Ponadto wyborcy będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o prawie do głosowania, udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych oraz zapoznać się z zasadami głosowania w wyborach samorządowych. 

Drużyna Gminy Żyraków zajęła III miejsce w Wojewódzkim Finale Piłki siatkowej 2017 r. W turnieju który odbywał się w Rzeszowie brało udział 5 drużyn wyłonionych na niższych szczeblach rozgrywek. Turniej stał na wysokim poziomie i dzięki walce o każdy punkt udało się wywalczyć podium dla naszej drużyny reprezentującej Gminę Żyraków. Gmina Żyraków w składzie Krystian Mróz(k), Łukasz Ćwik, Tomasz Sak, Sebastian Kozioł, Daniel Moskal, Jakub Kalita, Patryk Piękoś, Zbigniew Sroka po raz kolejny pokazała hart ducha i walkę o jak najwyższe trofea.

W niedzielę 04 czerwca 2017 roku w godz. od 14.00 do 19.00 przy Zespole Szkół Publicznych w Zasowie miał miejsce piknik rodzinny, który licznie zgromadził społeczność Zasowa i nie tylko. Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji m.in. liczne konkursy, nieodpłatne zabawy w skakańcu, dmuchanej zjeżdżalni, rajtobusie, czy kulach wodnych. Dzieci z klubu sportowego Zasów – Mokre rozegrały mecz towarzyski z klubem sportowym Radomyślanka. Dla uczestników przygotowano również quiz dotyczący historii Zasowa, a laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody. Ponadto uczestnicy pikniku mogli posilić się kiełbaską z grilla oraz zjeść smaczne ciasto. Głównym organizatorem pikniku już po raz drugi było Stowarzyszenie „Zasowianki” przy wsparciu Dyrekcji i nauczycieli ZSP w Zasowie, gminy Żyraków oraz licznych sponsorów. Słoneczna pogoda sprzyjała miłej i radosnej atmosferze podczas zabaw. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy poprzez swoją obecność oraz zaangażowanie przyczynili się do cudownie spędzonego czasu.

W związku z tworzeniem batalionu obrony Terytorialnej w Dębicy i prowadzonym naborem ochotników do tej formy służby wojskowej w dniu 19.06.2017r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie informacyjne dla kandydatów do Terytorialnej Służby Wojskowej w Domu Kultury „MORS” przy ul. Sportowej 28 w Dębicy. 

Na powyższym spotkaniu Dowódca bOT w Dębicy zapozna kandydatów z warunkami wstąpienia do służby, zadaniami jakie realizuje TSW, należnościami jakie otrzymają pełniący służbę żołnierze, uprawnieniami oraz wyposażeniem i uzbrojeniem a także z terminami szkolenia żołnierzy TSW. Natomiast przedstawiciel WKU omówi zasady i przebieg rekrutacji do TSW oraz wymagane dokumenty wymagane dla kandydatów chcących wstąpić do tej formy służby wojskowej oraz terminy komisji rekrutacyjnej dla kandydatów.

 

Starostwo Powiatowe w Dębicy organizuje: IV Powiatowy Konkurs Fotograficzny „Przyroda Powiatu Dębickiego”. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Więcej… 

Starostwo Powiatowe w Dębicy organizuje: IV Powiatowy Konkurs Plastyczny „Moje spotkania z przyrodą” Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Więcej….

 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Rodziny Łubieńskich bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez  FFiL Śnieżkę SA, którego główną nagrodą jest wielofunkcyjne boisko. 

Bardzo prosimy o pomoc i zagłosowanie na filmik nagrany przez uczniów.

Głosowanie w dniach 07.06-18.06.2017 r.

Link do głosowania: www.koloroweboiska.pl/głosuj 

W zawiązku z Zarządzenie Nr 86/17 Wojewody Podkarpackiego – Szefa Obrony Cywilnej Województwa z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie przygotowania i przeprowadzenia na terenie województwa podkarpackiego systemu powszechnego ostrzeżenia i alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniu z powietrza w ramach ogólnokrajowego ćwiczenia „RENEGADE – SAREX 17/1”, informuję że w dniu 6-8 czerwca 2017 roku w ramach w/w treningu będzie sprowadzany system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach z powietrza. W różnych miejscowościach przewiduje się możliwość uruchomienia syrena alarmowych. Przypominamy: OGŁOSZENIE ALARMU – modułowy dźwięk syreny w okresie 3 minut. ODWOŁANIE ALARMU – ciągły dźwięk syreny w okresie 3 minut. 

 

W dniach 26-28.05.2017 roku w Babimoście odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych – U17) w badmintonie. W zawodach udział wzięło 119 zawodników wyłonionych wcześniej na podstawie listy klasyfikacyjnej Polskiego Zwiazku Badmintona oraz w eliminacjach międzywojewódzkich. UKS „Orbitek” Straszęcin reprezentowali: Jakub Kufel i Magdalena Golenia. Był to bardzo udany start, gdyż zarówno Kuba jak i Magda z Mistrzostw wrócili z brązowymi medalami. W grze mieszanej wystąpił Jakub Kufel w parze z Pauliną Hankiewicz z Warszawy. Z racji rozstawienia w pierwszej rundzie nasza para miała wolny los. W drugiej rundzie spotkali się z mikstem Kałwiński/Wietecka (UKS Gawra Niedźwiedź). Kuba z Pauliną mecz ten wygrali w dwóch setach (21:14;21:14) awansując do ćwierćfinału.

Dwudniowa impreza „Dni Gminy Żyraków 2016” już za nami. Jak co roku, nie zabrakło atrakcji dla wszystkich uczestników. W sobotę, na hali sportowej w ZSP Żyraków odbył się mecz koszykówki na wózkach o puchar Wójta Gminy Żyraków, drużyn: „TEAM ŻYRAKÓW” & „ACTIVE TEAM RZESZÓW”, w którym zwyciężyli goście z wynikiem 46 do 22.

W obydwa dni, 25 i 26 czerwca, na rynku w Żyrakowie, było mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dla dzieci, oprócz zabaw integracyjnych, malowania twarzy, gościła również „Kura Adela” z Gminnej Biblioteki Publicznej w Żyrakowie. W sobotę, swoje talenty zaprezentowali młodzi artyści z terenu gminy Żyraków. Wystąpiły zespoły taneczne z dwóch oddziałów Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie: „RUBIKI” – grupa starsza oraz dwie grupy „Iskierek” z Nagoszyna. Na scenie pojawili się również: zespół KADA – Anna Dziedzic i Aneta Krupa z Woli Wielkiej, Ewelina Koziara, Natalia Ragan, Wiktoria Skowron z ZSP w Żyrakowie, Filip Madej i Kacper Dziedzic oraz Joanna Kosiba z Woli Wielkiej, Karolina Chmura i Wiktoria Wadas z ZSP w Straszęcinie.

Starostwo Powiatowe w Dębicy organizuje II Powiatowy Konkurs Plastyczny "Moje spotkania z przyrodą". Zapoznaj się regulaminem ...

Akcja "Młody Bohater" to nowa inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i  promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda "Młody Bohater" będzie wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę. Każdy laureat nagrody otrzyma unikalny, numerowany medal i zostanie wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie będzie można poznać jego historię

Więcej na stronach MSWiA ...

W sobotnie popołudnie 25 czerwca 2016 roku Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Żyrakowie zorganizował zebranie sprawozdawczo-wyborcze. W spotkaniu, poza delegatami poszczególnych jednostek na Zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP udział wzięli zaproszeni goście: Przewodnicząca Rady Gminy w Żyrakowie Pani Maria Bodzioch, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy Pan Wojciech Buszek, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pan Wiesław Lada.

Po odczytaniu wszystkich sprawozdań, na wniosek Komisji Rewizyjnej jednogłośnie udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi i wybrano nowy zarząd. Po przeprowadzonych wyborach nowy Zarząd Oddziału Gminnego OSP RP w Żyrakowie  ukonstytuował się następująco:

W dniu 25 czerwca 2016 na hali sportowej przy ZSP w Żyrakowie rozegrany został mecz koszykówki na wózkach. W zawodach rozgrywanych w ramach Dni Gminy Żyraków 2016 zmierzyły się ze sobą zespoły Team Żyraków oraz Active Team Rzeszów. Mecz zakończył się zwycięstwem gości z Rzeszowa 46 do 22. Zawody odbyły się pod patronatem Wójta Gminy Żyraków, który wręczył uczestnikom pamiątkowe puchary.

Składy drużyn:

Team Żyraków:  Danuta Rówińska, Grzegorz Sujdak, Jan Kamaj, Paweł Podraza, Hubert Pęcak

Team Active Rzeszów: Mirosław Sudoł, Janusz Chamot, Zdzisław Jabłecki, Grzegorz Kocurek; Marcin Kruczek oraz kibicujący Sebastian Janusz  

Informujemy, iż w przypadku  wniosków o świadczenie wychowawcze (500+) złożonych do dnia 1 lipca włącznie,

prawo do świadczenia wychowawczego na podstawie tego wniosku ustala się począwszy od dnia wejścia w życie ustawy  tj. od dnia 1 kwietnia 2016 r.

22 czerwca w Zespole Szkół w Bobrowej odbyła się gminna uroczystość zakończenia roku szk. 2015/16. Jak co roku, laureaci i finaliści wojewódzkich konkursów przedmiotowych i artystycznych, medaliści i finaliści zawodów wojewódzkich i krajowych otrzymali nagrody Wójta Gminy Żyraków. Byli to:

Uczniowie Zespołu Szkół   w Bobrowej: Faustyna Fluder, laureatka, i Tomasz Węgrzyn, finalista wojewódzkiego Konkursu z Przyrody, Karol Wątorek, laureat Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego i finalista konkursu Geograficznego, a także Szymon Fluder, finalistę w konkursie Chemicznym. Wiktoria Stalec, obdarzona tytułem „Bakałarza” i Katarzyna Janora, „Wicebakałarz” w ogólnopolskim konkursie kaligraficznym, Wiktoria Baran, Wiktoria Węgrzyn, Weronika Zawojowska, Kacper Niemiec, Mateusz Fluder i Przemysław Szczudło – finaliści Igrzysk Młodzieży szkolnej w łyżwiarstwie szybkim, oraz Kamil Osak - finalista Gimnazjady w rzucie dyskiem.

Dnia 4 maja 2016r. Zarząd Województwa Podkarpackiego rozstrzygnął konkurs na wybór Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Z przyjemnością informujemy, iż Lokalna Grupa Działania „PROWENT” została wybrana  do realizacji LSR w ramach RLKS, zdobyła 196 punktów i uplasowała się na trzecim miejscu w województwie. W naborze zostało złożonych  28 LSR, w  tym 26 LSR współfinansowanych  z EFRROW oraz 2 LSR współfinansowane z EFMR. Prace nad Strategią Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez społeczność (LSR) na lata 2014 -2020 Lokalna Grupa Działania PROWENT rozpoczęła w połowie 2015 roku. 

W ramach „wsparcia przygotowawczego” metodami partycypacji społecznej opracowano Lokalną Strategię Rozwoju dla obszaru PROWENT, tj. gmin: Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Padew Narodowa, Przecław, Radomyśl Wielki, Wadowice Górne (z powiatu mieleckiego), Żyraków (z powiatu dębickiego) oraz Dąbrowa Tarnowska, Szczucin, Radgoszcz (powiat dąbrowski województwo Małopolskie). 

                                                               

8 czerwca 2016r. przy Zespole Szkół Publicznych w Bobrowej odbył się Piknik Rodzinny pn.: „Zdrowy przedszkolak z Bobrowej” zorganizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, Kulturalnych, Edukacyjnych, Zdrowotnych „DĘBINA” i Grono Pedagogiczne Publicznego Przedszkola w Bobrowej. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki ogłoszeniu przez gminę Żyraków konkursu na realizację zadań publicznych z zakresu prowadzenia edukacji zdrowotnej, działań profilaktycznych i innych działań prozdrowotnych na rzecz różnych grup wiekowych. Piknik otworzyli Pani Halina Głowacka – Prezes Stowarzyszenia oraz Pan Robert Madej Dyrektor ZSP w Bobrowej i powitali wszystkich przybyłych gości, w tym Zastępcę Wójta Gminy Żyraków Pana Grzegorza Regułę.

W piątek 10 czerwca 2016 r. w Dębicy, odbyła się uroczysta gala „Działaj Lokalnie IX” – edycja 2016”, podczas której wręczone zostały promesy. Spośród 12 stowarzyszeń, których wnioski zakwalifikowały się do dofinansowania, znalazły się trzy z Gminy Żyraków:

 • Stowarzyszenie Mój Straszęcin – przyznana dotacja: 4.690,00 zł
 • Stowarzyszenie Razem w Przyszłość – przyznana dotacja: 4.910,00 zł
 • Grupa nieformalna - Koło Gospodyń Wiejskich im. Księżnej Heleny Jabłonowskiej – przyznana dotacja: 4.810,00 zł

Gala zorganizowana została przez Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu. Program „Działaj Lokalnie IX” - edycja 2016, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany jest przez: Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu wraz lokalnymi partnerami (gmina Dębica, gmina Pilzno, gmina Żyraków, TIKKURILA POLSKA S.A.) we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.  

Wszystkim laureatom gratulujemy.

W tym roku wypada jubileusz 150-lecia działalności Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich. Rocznicowe uroczystości odbyły się również w Gminie Żyraków. W dniu 11 czerwca 2016 r. odbyło się okolicznościowe spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich „Górzanki” we współpracy z Zespołem Szkół Publicznych w Górze Motycznej i Wójtem Gminy Żyraków. Na uroczystość przybyły wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie naszej Gminy oraz zaprzyjaźnione KGW z Zawady. Obchody rocznicowe rozpoczęły się od Mszy Św. w intencji wszystkich kół, którą odprawił Ks. Proboszcz Marian Górowski. Następnie w budynku ZSP w Górze Motycznej odbyła się główna część uroczystości.

 W niedzielę 12 czerwca 2016r. o godz. 14 na placu przy ZSP w Korzeniowie odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany z okazji Dnia Dziecka, Dnia Matki i Dnia Ojca. Organizatorem imprezy była Rada Rodziców przy ZSP w Korzeniowie. Do pomocy włączyli się: Rada Pedagogiczna, Stowarzyszenie „Nasz Korzeniów” oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Piknik rozpoczął się od przywitania zaproszonych gości: p.Marka Rączki-Wójta Gminy Żyraków, p. Andrzeja Leji-Radnego Wsi Korzeniów, p. Agnieszki Leskiej-Sołtysa Wsi Korzeniów, sponsorów, dzieci, młodzieży, rodziców, wszystkich mieszkańców wsi Korzeniów oraz pozostałych uczestników imprezy. Dzieci miały do dyspozycji urządzenia rekreacyjne tj.: dmuchaną zjeżdżalnię i tor przeszkód. Najmłodsi uczestnicy mogli także korzystać z zabaw przygotowanych i prowadzonych przez animatorki oraz z placu zabaw na terenie szkoły. Piknik uświetnił pokaz strażacki pt. Rozwinięcie bojowe, po którym odbyły się 2 konkurencje strażackie: jedna dla gimnazjalistów i druga dla rodziców z dzieckiem. Podczas imprezy funkcjonował bufet szkolny przygotowany przez rodziców i Stowarzyszenie Nasz Korzeniów. Można było delektować się ciasteczkami domowej roboty, smażonymi kiełbaskami, napić się soku, kompotu, herbaty lub kawy. Wszyscy milusińscy, ci duzi i ci mali, zostali obdarowani również lodami, które przyniosły ochłodę w ten słoneczny dzień. 

W dniu 12 czerwca 2016 r. odbył się V już Festyn Rodzinny w ZSP w Żyrakowie. Wszyscy, którzy przybyli mogli w ciekawy sposób spędzić niedzielne popołudnie. Na gości czekało wiele atrakcji m.in. występy muzyczne, taneczne i przedstawienie teatralne. Odbyło się też podsumowanie programu profilaktycznego “Czyste powietrze wokół nas”. Uczestnicy, którzy licznie przybyli mogli również skorzystać z wielu stoisk oferujących “coś dla ciała i dla ducha”, m.in. porady dietetyka, zdobienie paznokci, “zwierzątka z baloników”, czy posilić się kiełbaską z grilla albo pysznym ciastem. Żadne z dzieci nie opuściło imprezy bez nagrody, a tych było wiele, np. rower, tablet, aparat fotograficzny, książki i gry. A wszystko to udało się zorganizować dzięki hojności licznych sponsorów i rodziców przy dużym zaangażowaniu nauczycieli placówki.

W piątek 10 czerwca 2016 r. w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie odbył się premierowy pokaz filmu pełnometrażowego pt. „Otto Schimek – wierny sumieniu”. Opowiada on o młodym 19 letnim Austriaku Otto Schimku, który w wieku 17 lat trafił do Wehrmachtu ale postanowił, że nie będzie zabijał ludzi. Już podczas służby w Jugosławii miał z tego powodu kłopoty, ale  prawdziwe problemy zaczęły się Polsce, gdy dowódca wyznaczył go do wykonania wyroku śmierci na partyzantach. Wtedy Otto odmówił wykonania rozkazu i trafił pod sąd polowy, który skazał go na karę śmierci przez rozstrzelanie. Poszczególne sceny fabularne filmu przeplatają wypowiedzi historyków, komentatorów, świadków oraz żyjących członków rodziny Otto Schimka.

Dyżur poselski Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala w Urzędzie Gminy w Żyrakowie w dniu 13 czerwca 2016 r. jest odwołany z powodu wykonywania innych ważnych obowiązków poselskich

W niedzielne popołudnie w dniu 29 maja 2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Mokrem  odbył się już po raz szósty Festyn Rodziny  pod hasłem: „Rodzinna zabawa to super sprawa!” Na placu szkolnym w tym dniu zrobiło się gwarno i kolorowo. Dzieci z kl. 0-III  zaprezentowały piosenki, tańce oraz przedstawienie „Królewna Śnieżka”. Program uroczystości obfitował w liczne atrakcje. Wszyscy mieli okazję obejrzeć pokazy walk słowiańskich wojów z Grodu ze Stobiernej, obejrzeć wóz strażacki. Najwięcej atrakcji czekało dla najmłodszych, którzy mogli zjechać na dmuchanej zjeżdżalni oraz  poddać się artystycznemu malowaniu twarzy. Dużą atrakcją cieszyły się zabawy z animatorami, podczas których doskonale bawili się dorośli i dzieci. Na zakończenie odbył się mecz piłkarski, w  którym zagrali tatusiowie, nauczyciele i uczniowie. Poza strawą duchową, można było skosztować kiełbasek z grilla, pysznych ciast, lodów, napojów.

Zespół HipHop-owy „Angels Dance” z Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, wziął udział w II Międzynarodowych Spotkaniach Tanecznych HipHop/Break Dance "Złoty Jasiel", który odbył się 4 czerwca 2016 r. w Jasielskim Domu Kultury. Wśród uczestników, byli reprezentanci Polski i Słowacji a nasze dziewczęta, reprezentowały Gminę Żyraków w kategorii mini formacje. Jest to starsza grupa HipHopowa z dwóch istniejących w CKiP od czterech miesięcy. Uczestnictwo w tak prestiżowym wydarzeniu, zachęciło naszych tancerzy do dalszej pracy i pokazało możliwości sceniczne zespołów, pracujących od wielu lat. Życzymy "Angels Dance" rozwijania swojej pasji poprzez taniec oraz wytrwałości i sukcesów w przyszłości.

5 czerwca 2016r. przy Zespole Szkół Publicznych w Zasowie odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany przez Stowarzyszenie Zasowianki i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół Publicznych w Zasowie. Imprezę otworzyła Pani Bożena Osocha - dyrektor ZSP w Zasowie i powitała wszystkich przybyłych gości, w tym Zastępcę Wójta Gminy Żyraków Pana Grzegorza Regułę, Radnego m. Zasów Pana Zbigniewa Waśko, Panią Sołtys Zofię Ryczek, licznych sponsorów oraz wszystkich przybyłych. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki ogłoszeniu przez gminę Żyraków konkursu na realizację zadań publicznych z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości, rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. ,

W dniach 02-05.06.2016 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Publicznych w Żyrakowie odbywały się Finały Ogólnopolskie Igrzysk Młodzieży Szkolnej (szkoły podstawowe) oraz Gimnazjady w badmintonie. W zawodach udział wzięły najlepsze szkoły podstawowe oraz gimnazjalne w Polsce wyłonione drogą eliminacji. Do Żyrakowa przyjechali mistrzowie swoich województw, aby walczyć o mistrzostwo kraju. Ponad 100 uczestników przez cztery dni rywalizowało na matach badmintonowych w Żyrakowie. Powiat dębicki i jednocześnie gminę Żyraków reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Straszęcinie (chłopcy i dziewczęta) oraz Publicznego Gimnazjum w Straszęcinie (chłopcy). Spisali się znakomicie zdobywając trzy medale – jeden srebrny i dwa brązowe. Głównym organizatorem imprezy był Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy we współpracy z: Gminą Żyraków, Uczniowskim Klubem Sportowym „Orbitek” Straszęcin, Zespołem Szkół Publicznych w Żyrakowie, Zespołem Szkół Publicznych w Straszęcinie. Zarówno na uroczystym otwarciu jak i zamknięciu Mistrzostw byli obecni : Wójt Gminy Żyraków – Marek Rączka, V-ce Wójt Gminy Żyraków – Grzegorz Reguła, Prezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego – Jacek Bigus, Prezes Podkarpackiego Związku Badmintona – Andrzej Rachwał, Dyrekcja ZSP w Straszęcinie – Alicja Błońska oraz Dyrekcja ZSP w Żyrakowie. 

Urząd Statystyczny w Rzeszowie przeprowadza ankietowe badanie:

 • struktury gospodarstw rolnych (R-SGR)
 • Badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B)
 • Badanie pogłowia świń i produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

REALIZOWANE PRZEZ GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY W DNIACH OD 1 CZERWCA DO 29 LIPCA 2016 R.

Do pobrania plakaty promocyjne

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki zaprasza uczniów do udziału w projekcie z zakresu edukacji ekologicznej – konkurs fotograficzny pn. „Flora i fauna dorzecza Wisłoki” Związek Gmin Dorzecza Wisłoki informuje, że przystępuje do realizacji projektu z zakresu edukacji ekologicznej - konkurs fotograficzny pn. „Fauna i flora dorzecza Wisłoki”,  planowanego do realizacji w miesiącach maj – listopad 2016r. Projekt ma na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do zainteresowania się środowiskiem przyrodniczym rzeki Wisłoki i jej dopływów i zaprezentowania na fotografiach fauny i flory tego obszaru, ciekawych miejsc przyrodniczych z terenu Gmin Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Projekt przyczyni się do kształtowania postaw proekologicznych, promowania i rozwijania zainteresowań przyrodniczych, poszerzenia wiedzy przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży, promowania aktywnego poznawania gatunków roślin i zwierząt, rozwijania artystycznego spojrzenia na otaczającą przyrodę, popularyzacji wiedzy o Związku. Więcej na strona "Związku" pod adresem: www.wisloka.pl

FINAŁ OGÓLNOPOLSKI

Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Gimnazjady

w BADMINTONIE - gry drużynowe

 {gallery}/2016/badminton_mini/{/gallery}

Setne urodziny obchodziła pani Antoniny Czerwiec (rod. Wójtowicz) z Zasowa. Solenizantka z gminy Żyraków to córka Franciszka i Karoliny Czerwiec urodzona 29 maja 1916 roku w Korzeniowie. W Mokrem, rodzinnej miejscowości męża zawarła związek małżeński ze Stanisławem we wrześniu 1943 roku. Dziś mieszka w Zasowie ze swoją najmłodszą córką Anną, jej mężem Janem, wnukiem Pawłem, jego żoną Basią i prawnuczkami: Marcelinką, Emilką i Albertem. Dostojna jubilatka wychowała pięć córek: Marię, Zofię, Genowefę, Stanisławę i Annę. Doczekała się 15. wnucząt i 24. prawnucząt. W 1978 r. po trzydziestu pięciu latach małżeństwa owdowiała. Pani Antonina jak na swój wiek jest w zaskakująco dobrej kondycji. Jest osobą pogodną, otwartą, bardzo życzliwą.  

Setne urodziny to powód do świętowania dla rodziny jubilatki, ale i dla oficjalnych gości. Z życzeniami panią Antoninę odwiedzili: wójt Gminy Żyraków Marek Rączka, kierownik USC w Żyrakowie Krystyna Kania, kierownik GOPS-u Grażyna Kokoszka oraz przedstawiciel Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Anna Popielarczyk.

  

 

21 czerwca 2015 r w Straszęcinie odbył się Rodzinny rajd rowerowy. Ponad 50 miłośników jednośladów pokonało trasę w stronę mostu kolejowego, która z uwagi na warunki pogodowe musiała zostać skrócona. Uczestnikami wycieczki byli mieszkańcy Straszęcina i okolic w różnym wieku. Po powrocie wszyscy zostali zaproszeni na grilla i poczęstowani smakołykami. Otrzymali także odblaski, które są niezbędne z punktu widzenia nowych przepisów o ruchu drogowym. Ci, którzy mieli wystarczająco energii, wzięli udział w rozgrywkach sportowych. Mimo niezbyt udanej pogody popołudnie minęło bardzo sympatycznie.

Środki finansowe na rajd pozyskano z programu Funduszy Inicjatyw Obywatelskich- Akademii Aktywnych Obywateli w ramach projektu "Grunt to rodzinka".

 

24 czerwca w Zespole Szkół w Wiewiórce 131 uczniów otrzymało Nagrody Wójta Gminy Żyraków za szczególne osiągnięcia w kończącym się roku szkolnym. Jak co roku, byli w tej grupie laureaci i finaliści kuratoryjnych konkursów przedmiotowych, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów artystycznych i szkolni sportowcy - medaliści i finaliści Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Gimnazjady, zawodów regionalnych i krajowych. Gratulując stypendystom, Pan Marek Rączka odwołał się do motta Nagrody – słów zapisanych przed laty przez Marię Curie – Skłodowską: „Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że jest się do czegoś zdolnym, i osiągnąć to”. 

 

W niedzielę 21 czerwca 2015 r. w Nagoszynie odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze, w których wzięło udział 13 drużyn męskich i 4 żeńskie. Zawody składały się z dwóch konkurencji: bieg sztafetowy i ćwiczenie bojowe. Po podsumowaniu wyników najlepszą drużyną męską okazali się strażacy z OSP Nagoszyn a wśród drużyn żeńskich OSP w Górze Motycznej.

 Klasyfikacja generalna drużyn męskich:

 1. OSP Nagoszyn
 2. OSP Góra Motyczna
 3. OSP Korzeniów

Klasyfikacja generalna drużyn żeńskich:

 1. OSP Góra Motyczna
 2. OSP Wola Żyrakowska
 3. OSP Wiewiórka
 

Piętnaście tysięcy złotych – tyle wynosi pula nagród w konkursie organizowanym przez „Tygodnik Poradnik Rolniczy” i „Modną Gospodynię”. Akcja skierowana jest do grup, stowarzyszeń kobiet oraz kół gospodyń wiejskich, którym bliska jest integracja społeczna. Jeśli więc i w Waszej wiosce wspólnie działają kobiety, zgłoście je do konkursu. Jest o co walczyć.

Więcej pod adresem: www.modnagospodyni.pl

 

Trzy stowarzyszenia z terenu Gminy Żyraków otrzymały dofinansowanie w ramach programu „Działaj Lokalnie”. Wręczenie promes odbyło się podczas uroczystej gali w dniu 10 czerwca 2015 r., zorganizowanej z okazji 15 – lecia w Polsce i 5 – lecia w powiecie dębickim „Działaj Lokalnie”. Stowarzyszenie „Dębina” otrzymało kwotę 2.070 zł. na realizację projektu "Postaw na zdrowie". W ramach projektu będą podjęte następujące działania: prezentacje na temat zdrowego trybu życia, między innymi nauki udzielania pierwszej pomocy, nauka tańca towarzyskiego oraz zorganizowanie grupy do chodzenia z kijkami Nordic walking. Projekt będzie trwał do końca sierpnia. Od maja trwa projekt Nowoczesny senior.

Starostwo Powiatowe w Dębicy organizuje konkursy skierowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Tematyka pierwszego z nich dotyczy przyrody. Techniką wykonania prac plastycznych może być: rysunek, malarstwo, grafika, formy rzeźbiarskie, ceramika, szkło, techniki mieszane, własne etc. Drugi z konkursów skierowany jest dla miłośników fotografii. Tematyka konkursu dotyczy również przyrody. Zdjęcia mogą przedstawiać faunę, florę, przyrodę nieożywioną oraz krajobraz regionu. Do pobrania: Regulaminy oraz karty uczestnictwa.

dozynki


     

     

 Informator

Urząd Gminy w Żyrakowie: tel. 146807121, fax: 146807124, gmina@zyrakow.plwww.zyrakow.pl

GOPS Żyraków: tel. 146807105, 146807104, gopszyrakow@zyrakow.plwww.gopszyrakow.pl

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Żyrakowie: tel. 146822638, gzgk_zyrakow@interia.pl

Zespół Obsługi Finansowo Administracyjnej: tel. 146822636, 146822911, 146822921, zofa@zyrakow.pl

Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie tel. 146812819, ckipzyrakow@gmail.comwww.ckip-zyrakow.org

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie: tel. 146822892, bibliotekazyrakow@gmail.com, www.bibliotekazyrakow.pl

Gminny Żłobek w Żyrakowie: tel. 146876317, zlobek@zyrakow.pl, www.zlobekzyrakow.pl

 Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej: tel. 146701217