W skrócie

Punkt poboru próbek krwi

W ośrodku zdrowia w Żyrakowie funkcjonuje punkt poboru próbek (krwi i moczu). Z możliwości oddania swoich próbek do badań mogą skorzystać pacjenci ośrodka zdrowia w Żyrakowie. Materiał do badań można oddać w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 7.00 do 9.00. Badania dla pacjentów spoza ośrodka a także wszystkie badania nie będące w gestii lekarza POZ są odpłatne.

Godziny otwarcia

Informujemy, że z dniem 1 marca 2019 r. zostały zmienione godziny pracy Urzędu Gminy w Żyrakowie. Urząd Gminy pracuje w następujących godzinach:

poniedziałek – od 08:00 do 16:00
wtorek - piątek – od 07:00 do 15:00

Gościmy

Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.

Wyszukiwarka

Pogoda dla gminy Żyraków


Zakład Ubezpieczeń Społecznych serdecznie zapraszam do udziału w V edycji projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”, który adresowany jest do nauczycieli i uczniów liceów, techników i szkół zawodowych. Dzięki niemu młodzi ludzie mogą poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi. Dowiedzą się, jak są one ważne, zanim wejdą na rynek pracy. „Lekcje z ZUS” goszczą w szkołach od 2014 r. Od tego czasu w zajęciach przybliżających tematykę ubezpieczeń społecznych wzięło udział 157 tys. uczniów z całej Polski. W trakcie czterech lekcji młodzież dowie się m.in. jak działa polski system ubezpieczeń społecznych, jakie świadczenia można otrzymać, od czego zależy wysokość emerytury oraz jak opłacać składki przy prowadzeniu własnej firmy. Zwieńczeniem projektu jest olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Dla finalistów olimpiady przewidziane są nagrody rzeczowe, a także dzięki umowom podpisanym przez ZUS i szkoły wyższe, dodatkowe punkty w rekrutacji, a nawet indeksy.

„Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody”. (Mk 9, 41)

Zwracam się prośbą do mieszkańców Gminy Żyraków o włączenie się w akcję zbiórki makulatury, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na rzecz budowy studni w Czadzie. Woda w Czadzie to przedmiot wielkich marzeń. Mieszkańcy tego kraju pragną przede wszystkim ugasić pragnienie oraz uprawiać ziemię, dzięki której zaspokoją także potrzebę panującego tam głodu. Akcja ma na celu pomóc mieszkańcom Czadu, którzy na co dzień przemierzają duże odległości, by zdobyć wodę zdatną do picia. Warto zaznaczyć, że w tym rejonie pracuje ks. Edward Ryfa, (misjonarz z diecezji rzeszowskiej) od podszewki znający lokalne warunki i potrzeby. „Woda w Czadzie to cenny dar, o który z wielkim trudem zabiegają mieszkańcy.

Dolar - duży a'la bernardyn, łagodny do opiekunów, szczekający na obcych

Szarik a'la owczarek niemiecki

Kira, średnia, czarna podpalana, dorosła

 

Zespół Artystyczny Muzyczno-Wokalny z Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie oraz Stowarzyszenie "Zasowianki" reprezentowały Gminę Żyraków na I Dębickich Senioraliach, 22 września 2018 r. w Dębicy.

W dniu 7 września 2018 r. została podpisana umowa na wykonanie dostawy i montażu kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych oraz pomp napowietrznych do cwu. Obecnie przygotowywane są umowy pomiędzy Gminą a mieszkańcem. Planowany termin wpłaty II transzy (ostatniej) wkładu własnego: październik 2018 r. Niestety nie uda się w 2018 r. zamontować kotłów na biomasę. Planowany termin wykonania wszystkich instalacji - do połowy 2019 r.

{gallery}/2018/dzien_sybiraka{/gallery}

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w dniach 27 września – 6 października 2018 r..  akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego i prowadzone będzie przez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Wykładana przynęta wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

 • przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane;
 • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem;
 • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;
 • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w dniach 27 września – 6 października 2018 r..  akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego i prowadzone będzie przez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Wykładana przynęta wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Spółka DEZAKO informuje iż z przyczyn od spółki niezależnych odbiór 

odpadów selektywnych odbędzie się 18 września 2018 w miejscowościach Wiewiórka, Góra Motyczna, Wola Wielka.

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie wraz ze współorganizatorami: Wójtem Gminy Żyraków i Zespołem Szkół w Żyrakowie w jubileuszowym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, której celem jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia kulturowej i narodowej tożsamości. 8 września na sali teatralnej w  ZS w Żyrakowie wybrzmiały słowa powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Młodzież wraz z przedstawicielami władz samorządowych w osobie: Wójta Gminy Żyraków Marka Rączki, Zastępcy Wójta Grzegorza Reguły, Przewodniczącej Rady Gminy w Żyrakowie Marii Bodzioch i Radnego i Sołtysa wsi Wola Żyrakowska Zbigniewa Grdenia wcieliła się w rolę głównych bohaterów powieści, dzięki którym poczuliśmy sielską atmosferę Nawłoci, entuzjazm rodaków, nadzieje i rozczarowania w odrodzonej ojczyźnie, ożyły także na nowo dyskusje o „szklanych domach”. 

W sobotę 1 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie przedstawicielki rodziców z Nagoszyna odebrały z rąk Piotra Glińskiego, przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego promesę na realizację projektu „W kręgu dziecięcych zainteresowań”. W ramach otrzymanej dotacji z tzw. „małego FIO” finansowane będą dodatkowe zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. „Małe FIO” to projekty regrantingowe realizowane przez lokalnych operatorów w ramach Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - rządowego programu dotacyjnego, który od 2004 roku wspiera zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne. 

W związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2018/2019 przypominam właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców. 

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. W roku 2017 odnotowano 15.235 od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 243 pożary od urządzeń na paliwa ciekłe i 547 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. W sezonie ogrzewczym 2017/2018 Państwowa Staż Pożarna odnotowała 4.343 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 2651 osób poszkodowanych i 71 ofiar śmiertelnych. 

Znasz osobę, która bezinteresownie działa na rzecz innych, aktywnie organizuje pomoc sąsiedzką, udziela się społecznie, wspiera społeczności lokalne, seniorów, dzieci lub walczy o ochronę środowiska? Zgłoś ją do dziesiątej, jubileuszowej, edycji konkursu o tytuł „Społecznika Roku” tygodnika Newsweek Polska. Termin składania wniosków upływa 1 października 2018 roku.

Kandydatów do tytułu Społecznika Roku tygodnika „Newsweek Polska” mogą zgłaszać: organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy nieformalne, firmy, związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne (pod warunkiem wskazania organizacji/instytucji mogącej udzielić referencji). Kapituła wybierze dwóch laureatów: jednego w kategorii lokalnej i jednego w kategorii ogólnopolskiej.  Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w marcu 2019 r. Sylwetka i działalność laureata zostaną zaprezentowane w artykule na łamach tygodnika Newsweek Polska.

Wnioski z nominacjami można przesyłać do  1.10.2018 r. (włącznie) na adres spolecznikroku@filantropia.org.pl .

Zachęcamy do odwiedzania strony konkursu: www.spolecznikroku.newsweek.pl oraz profilu https://www.facebook.com/spolecznikroku/

{gallery}/2018/dzien_ziemniaka/{/gallery}

25 września rozpocznie się rejestracja na nowy semestr zajęć Filii Politechniki Dziecięcej w Dębicy - darmowe zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat zamieszkałych w powiecie dębickim. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, zawsze w sobotę. Przedsięwzięcie po raz kolejny wspierają finansowo Partnerzy strategiczni projektu: Goodyear Dunlop Polska Sp. z o.o. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A., a także nowi Partnerzy firma Darco Sp. z o.o., Nicrometal S.A. oraz Dębicki Park Przemysłowy. Rejestracji można dokonać online na stronie www.dolina-wiedzy.pl/pd/. Rejestracja jest możliwa po założeniu konta użytkownika na stronie Politechniki Dziecięcej, a następnie uzupełnieniu danych dziecka i zarejestrowaniu go do odpowiedniego miasta. Będzie to możliwe w dniach od 25 września od godz. 10.00 do 1 października do godz. 23.59.59. Rejestrację należy potwierdzić poprzez linka wysłanego automatycznie na adres mailowy podany przy zakładaniu konta.

17 września 2017 r. przy Kaplicy Sybiraków w Mokrem odbyły się Uroczystości obchodzone z okazji Dnia Sybiraka, upamiętniające 78 rocznicę agresji niemieckiej i radzieckiej na Polskę. To kultywowana od lat tradycja mająca na celu zachowanie pamięci o trudnym w naszej historii okresie - o Sybirakach z Mokrego, którzy w tragicznych okolicznościach stracili życie. Współorganizatorami tegorocznych Uroczystości byli: Wójt Gminy Żyraków, Stowarzyszenie „Łączymy Pokolenia - Mokre Wczoraj i Dziś”, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Szkoła Podstawowa w Mokrem oraz Sołectwo Mokre.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. odprawionej w intencji Sybiraków i mieszkańców Wsi Mokre koncelebrowanej przez Proboszcza Parafii Św. Stanisława BM z Zasowa ks. Krzysztofa Pietrasa, pochodzącego z Mokrego ks. Mirosława Żuchowskiego oraz Kapelana Sybiraków z Tarnowa ks. dr Jacka Soprycha, który wygłosił Homilię do zgromadzonych. Oprawę artystyczną Mszy Św. przygotował Kwartet Smyczkowy „Con Amore” z Dębicy w składzie: Dominika Musiał, Karolina Skóra, Aneta Stadnik oraz Sybilla Popiela. 

Bardzo dobry występ zanotowała Grabiec Aleksandra zawodniczka UKS SP Korzeniów na 1 GPP młodziczek w tenisie stołowym, rozegranym w Nowej Sarzynie. W turnieju wzięło udział 46 młodziczek i 49 młodzików. Ola rozstawiona z nr 5 sprawiła miłą niespodziankę wygrywając cały turniej zapewniając sobie udział w 1 Grand Prix Polski, które odbędzie się w Krakowie w dniach 29.09-01.10 2017 r. Swój pierwszy pojedynek rozegrała z Maciałek Natalią z Kolping Jarosław wygrywając 3:0. Następnie z Kobylińską Karoliną z MKS Leżajsk 3:0, w ćwierćfinale również wygrała 3;0 z Hawro Kingą z Kolping Jarosław. W półfinale z takim samym wynikiem odprawiła Gołąb Martynę z MLKS Nurt Przemyśl 3:0,

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy

do właścicieli i zarządców budynków

w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2017/2018

Przypominam właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. 

Zapisy do Turnieju potrwają do 30 września 2017 roku, dlatego gorąco zachęcamy szkoły podstawowe, UKSy, oraz organizacje prowadzące działalność sportowo-edukacyjną, do zgłaszania już teraz swoich drużyn na stronie www.zpodworkanastadion.pl. Za udział każdej drużyny w rozgrywkach opiekunowie otrzymają profesjonalną koszulkę piłkarską. Już na etapie gminnym i powiatowym dziecko i szkoła otrzymają specjalne dyplomy, a na kolejnych etapach Turnieju na dzieci i trenerów czeka wiele nagród i niespodzianek. W poprzedniej XVII edycji rozgrywek wzięło udział ponad 320 000 dzieci z całej Polski. Niemal w każdej gminie organizowane były mecze eliminacyjne.

Dzięki inicjatywie p. Renaty Przydzielskiej prezes Stowarzyszenia Zasowianki i współpracy z dyrektorem szkoły p. Bożeną Osochą w piątek 08.09.2017 roku odbył się kilku godziny kurs pod hasłem "Kurs Bezpieczeństwa od Maluszka do Staruszka". Na boisku przy Szkole Podstawowej w Zasowie na tle parku, przy słonecznej pogodzie przedszkolak, uczniowie, dorośli pod fachowym okiem ratowników medycznych ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy. Celem szkolenia było poznanie przez jak największą liczbę mieszkańców powiatu dębickiego zasad niesienia pierwszej pomocy osobom znajdującym się w stanie zagrożenia życia lub zdrowia. Wyszkoleni instruktorzy ratownictwa medycznego uczyli właściwego postępowania podczas ratowania życia na fantomach osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia.

Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej opublikowano ogłoszenia Wójta Gminy Żyraków dotyczące: Wykazów nieruchomości przeznaczonych do zamiany w miejscowości Nagoszyn oraz Mokre oraz wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży w drodze bezprzetargowej na rzecz użytkownika wieczystego w miejscowości Zasów.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w dniach 21 – 30 września 2017 r. jesiennej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego i prowadzone będzie przez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Wykładana przynęta wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w dniach 21 – 30 września 2017 r. jesiennej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego i prowadzone będzie przez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Wykładana przynęta wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie wraz z współorganizatorami: Wójtem Gminy Żyraków i Zespołem Szkół Publicznych w Żyrakowie po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, której celem jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia kulturowej i narodowej tożsamości. W sobotę 2 września sala teatralna w ZSP w Żyrakowie zamieniła się w rozśpiewaną i roztańczoną bronowicką chatę, do której przyjechali goście aby uczestniczyć w „Weselu” ponieważ w tym roku właśnie ten arcydramat Stanisława Wyspiańskiego został wybrany do lektury podczas Narodowego Czytania. Na „Wesele” zaprosił wszystkich Tadeusz Boy Żeleński, w którego rolę wcielił się z-ca Dyrektora ZSP w Żyrakowie Pan Robert Paleczny. Fragmenty dramatu z podziałem na role czytali: Przewodnicząca  Rady Gminy Pani Maria Bodzioch jako Radczyni, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Wielgos jako Dziennikarz, Sołtys i Radny Pan Zbigniew Grdeń oraz młodzież gimnazjalna grająca rolę głównych bohaterów „Wesela”. Czytaj więcej na stronach GBP w Żyrakowie...

 

W dniu 02 września 2017 r. odbył się Piknik Rodzinny „W zdrowym ciele - zdrowy duch” zorganizowany w Zawierzbiu przez Stowarzyszenie „Dla Zawierzbia”, współfinasowany ze środków Gminy Żyraków i przy współpracy z Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Z wielką niespodzianką wystąpiła w imieniu Wójtów przewodnicząca Rady Gminy w Żyrakowie Pani Maria Bodzioch przekazując Radnemu - Sołtysowi decyzję zatwierdzającą projekt i udzielenie pozwolenia na budowę Centrum Kulturalno-Oświatowego w Zawierzbiu. Mieszkańcy z dużą radością i owacją braw przyjęli tą wiadomość mając nadzieję niedalekiej realizacji tej decyzji. W trakcie pikniku odbyła się prezentacja i wykład dietetyczki Bonne Sante nt. zdrowego żywienia. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z porad dietetycznych i wykonania analizy składu ciała (pomiaru tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej itp).

Ogłoszenie naboru wniosków w ramach Operacji: Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej – Poddziałanie „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof.”

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna mogą starać się o przyznanie wsparcia. Przyznanie wsparcia uzależnione będzie od powstania gospodarstwie szkód spowodowanych przynajmniej przez jedną z wymienionych klęsk, jeżeli miały one miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w roku poprzedzającym rok, w którym składany jest wniosek.

Ogłoszenie naboru wniosków w ramach Operacji: Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej – Poddziałanie „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof.”

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna mogą starać się o przyznanie wsparcia. Przyznanie wsparcia uzależnione będzie od powstania gospodarstwie szkód spowodowanych przynajmniej przez jedną z wymienionych klęsk, jeżeli miały one miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w roku poprzedzającym rok, w którym składany jest wniosek.

Stowarzyszenie Razem w Przyszłość  w Woli Żyrakowskiej zakończyło realizację  projektu „Z tradycją w nowoczesność”. Projekt był realizowany w ramach programu „Działaj Lokalnie IX”, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanej we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, Ośrodek Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu – oraz lokalnych partnerów gminę Dębica, Pilzno, Żyraków oraz firmę TIKKURILA POLSKA S.A. edycja 2016. W ramach projektu zrealizowano wiele działań, które swym zasięgiem objęły mieszkańców  wsi, członków OSP z Woli Żyrakowskiej a także mieszkańców gminy Żyraków. Zadania realizowane były od początku lipca do końca października 2016 roku. Głównym celem naszego projektu było łączenie tradycji z nowoczesnością.

25 września w Zespole Szkół Publicznych w Straszęcinie odbyła się uroczystość związana z rocznicą wybuchu II wojny światowej i agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Celem spotkania było oddanie hołdu, szacunku i pamięci tym, którzy walczyli, tym, którzy doświadczyli tragicznego wygnania i tułaczki i tym, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Uroczystość zorganizowana została przez pracowników Zespołu Szkół Publicznych  w Straszęcinie przy współudziale pana Marka Rączki – Wójta Gminy Żyraków i proboszcza parafii w Straszęcinie – księdza Bogusława Czecha. 

Na spotkanie zaproszeni zostali kombatanci i rodziny poległych i zamordowanych obrońców kraju z Gminy Żyraków. Wśród gości obecni byli również członkowie Rady Gminy Żyraków, dyrektorzy szkół, członkowie Rady Sołeckiej Straszęcina, strażacy, nauczyciele, uczniowie ZSP w Straszęcinie i Górze Motycznej, mieszkańcy. 

Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie wraz ze współorganizatorami zaprasza do udziału w XVII edycji ogólnopolskiego konkursu Sposób na Sukces na najlepsze działania przedsiębiorcze i społeczne na obszarach wiejskich. Celem konkursu jest wyróżnianie i promowanie najciekawszych przedsięwzięć gospodarczych, które przyczyniają się do społecznego i regionalnego rozwoju obszarów wiejskich. Do konkursu mogą być zgłaszane przedsięwzięcia zrealizowane przez osoby fizyczne i prawne w 2015 roku i w pierwszym półroczu 2016 roku na obszarach wiejskich i w miastach do 20 tysięcy mieszkańców, tworzące nowe miejsca pracy. W tegorocznej XVII edycji Rada Programowa przyzna nagrody w kategoriach: indywidualnej, rodzinnej, zespołowej oraz inicjatyw na rzez rozwoju społeczności lokalnych. Więcej na stronach www.cdr.gov.pl

Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie wraz ze współorganizatorami zaprasza do udziału w XVII edycji ogólnopolskiego konkursu Sposób na Sukces na najlepsze działania przedsiębiorcze i społeczne na obszarach wiejskich. Celem konkursu jest wyróżnianie i promowanie najciekawszych przedsięwzięć gospodarczych, które przyczyniają się do społecznego i regionalnego rozwoju obszarów wiejskich. Do konkursu mogą być zgłaszane przedsięwzięcia zrealizowane przez osoby fizyczne i prawne w 2015 roku i w pierwszym półroczu 2016 roku na obszarach wiejskich i w miastach do 20 tysięcy mieszkańców, tworzące nowe miejsca pracy. W tegorocznej XVII edycji Rada Programowa przyzna nagrody w kategoriach: indywidualnej, rodzinnej, zespołowej oraz inicjatyw na rzez rozwoju społeczności lokalnych. Więcej na stronach www.cdr.gov.pl

Władze Gminy Żyraków rozważają inwestycje w rozbudowę infrastruktury opartą o odnawialne źródła energii. W związku z tym w celu określenia realnego potencjału jej wykonania przygotowaliśmy ankiety, które mają na celu zbadanie zainteresowania obniżeniem kosztów energii elektrycznej przez budowę farmy fotowoltaicznej na terenie gminy, która będzie produkowała prąd na potrzeby mieszkańców i przedsiębiorstw prowadzących działalność na jej terenie. Prosimy o ich wypełnienie i dostarczenie  do Urzędu Gminy w Żyrakowie do dnia 5 października 2016 r.

Wersja elektroniczna:

Do pobrania:

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w dniach 26 września – 5 października 2016 r. akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodpornienie lisów prowadzone będzie przez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna – jesień) wykładaniu szczepionki. Wykładana przynęta wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy. W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informuję, że:

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w dniach 26 września – 5 października 2016 r. akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodpornienie lisów prowadzone będzie przez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna – jesień) wykładaniu szczepionki. Wykładana przynęta wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy. W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informuję, że:

Już po raz kolejny,  ponad 100 osobowa grupa miłośników wycieczek rowerowych wzięła udział w pielgrzymce rowerowej organizowanej przez SP Nr 10 w Dębicy oraz UKS KĘPA Dębica. Trasa licząca ok. 35 km przebiegała przez Straszęcin, Wolę Wielką, Mokre i Wolę Żyrakowską, gdzie przy Centrum Kultury i Promocji, na wszystkich uczestników czekała grochówka, kiełbaski z grilla i wiele innych atrakcji. Po pikniku, wszyscy wrócili na miejsce startu, czyli pod SP Nr 10, gdzie zakończyli Pielgrzymkę. W rajdzie, aktywny udział wziął wójt Gminy Żyraków Marek Rączka.Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za liczne przybycie i zapraszają na kolejną Pielgrzymkę za rok

Skierowana do hodowców trzody chlewnej powiatu dębickiego dotycząca całkowitego zakazu grzebania zwłok padłych zwierząt gospodarskich. 

 1. Zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 padła trzoda chlewna stanowi materiał kategorii 2.
 2. Zwierzęta podejrzałe o choroby zakaźne powinny być przekazywane do unieszkodliwiania w zakładach utylizacyjnych kat. 2 lub 1.
 3. W w/w zakładach uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego są przetwarzane zatwierdzoną metodą z zastosowaniem odpowiednich parametrów temperatury,  czasu oraz ciśnienia
 4. Hodowcy nie ponoszą kosztów związanych z przekazywaniem padłych zwierząt do utylizacji, ponieważ istnieje w Polsce specjalny system dopłat z budżetu państwa dla zakładów utylizacyjnych odbierających od rolników padłe zwierzęta.

Skierowana do hodowców trzody chlewnej powiatu dębickiego dotycząca całkowitego zakazu grzebania zwłok padłych zwierząt gospodarskich. 

 1. Zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 padła trzoda chlewna stanowi materiał kategorii 2.
 2. Zwierzęta podejrzałe o choroby zakaźne powinny być przekazywane do unieszkodliwiania w zakładach utylizacyjnych kat. 2 lub 1.
 3. W w/w zakładach uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego są przetwarzane zatwierdzoną metodą z zastosowaniem odpowiednich parametrów temperatury,  czasu oraz ciśnienia
 4. Hodowcy nie ponoszą kosztów związanych z przekazywaniem padłych zwierząt do utylizacji, ponieważ istnieje w Polsce specjalny system dopłat z budżetu państwa dla zakładów utylizacyjnych odbierających od rolników padłe zwierzęta.

Serdecznie zapraszamy osoby pozostające bez pracy (zarejestrowane lub niezarejestrowane w PUP) powyżej 29 lat na spotkanie informacyjne dotyczące projektu "Własna firma szansą na sukces", które odbędzie się 26 września 2016 r. o godz. 17:00 w Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie (Wola Żyrakowska 73a). Spotkanie ma na celu przybliżyć Państwu warunki i korzyści udziału w projekcie "Własna firma szansą na sukces". Będą Państwo mogli złożyć dokumenty aplikacyjne do udziału w projekcie. Aby zgłosić swój udział w spotkaniu wypełnij formularz zgłoszeniowy i wyślij na adres dorota.bala@korporacjavip.pl lub zadzwoń pod numer  tel. 602-329-010  

Na zgłoszenia czekamy do 26 września br. do godz. 15:30 Więcej informacji o projekcie w plakacie informacyjnym lub na stronie: www.korporacjavip.pl

WSPÓLNIE PRZEŻYWAMY LOSY ZESŁANYCH NA „NIELUDZKĄ ZIEMIĘ” W GŁĄB SOWIECKIEJ ROSJI. 16 września 2016 r. przy Kaplicy Sybiraków w Mokrem odbyła się uroczystość upamiętniająca 77. rocznicę agresji niemieckiej i radzieckiej na Polskę i Światowy Dzień Sybiraka. Uczczenie Dnia Sybiraka to w Mokrem  wieloletnia tradycja. Pamięć o trudnym w naszej historii okresie, o Sybirakach z Mokrego, którzy w tragicznych okolicznościach stracili życie kultywowana jest od lat. Współorganizatorami tegorocznej uroczystości byli: Wójt Gminy Żyraków, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Mokrem, Stowarzyszenie „ Łączymy pokolenia. Mokre Wczoraj i Dziś” oraz Sołtys Mokrego.

Dyżur Przewodniczącej Rady Gminy w Żyrakowie Pani Marii Bodzioch w dniu 16 września 2016 roku jest odwołany z ważnych powodów osobistych.

11 września 2016 r. w Wiewiórce, już po raz szósty odbyła się impreza plenerowa pn. „Święto Ziemniaka”. Wpisała się ona na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Gminy Żyraków. Obchody rozpoczęły się od mszy św. w intencji rolników, następnie na boisku sportowym odbyła się oficjalna część uroczystości oraz Turniej Sołectw. Wójt Marek Rączka przywitał zebranych gości a następnie wraz z Wiesławem Ladą, Radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Tadeuszem Kulasem Radnym Rady Gminy w Żyrakowie, wręczyli medale św. Izydora, patrona rolników, zasłużonym gospodarzom. Byli to: Janusz Radwański, Tomasz Mikrut, Stanisław Czerwiec oraz Kazimierz Kania.

                   

Tak zaczynali Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński. Ruszają zapisy do XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” Tylko do 30 września można zgłaszać drużyny do XVII edycji „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Na następców m.in. Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego i Pauliny Dudek czeka pasjonująca piłkarska przygoda, której Wielki Finał już po raz czwarty rozegrany zostanie na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Zwycięzcy w nagrodę obejrzą na żywo wyjątkowy mecz piłkarski. 

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie wraz z współorganizatorami: Wójtem Gminy Żyraków i Zespołem Szkół Publicznych w Żyrakowie  po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, której celem jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia kulturowej i narodowej tożsamości. 3 września na sali teatralnej w  ZSP w Żyrakowie wybrzmiały słowa powieści „Quo vadis”, które wyszły spod pióra pierwszego polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza. Narodowe Czytanie wzbogaciły scenki: podpalenie Rzymu przez Nerona i spotkanie Piotra Apostoła z Chrystusem, w których wystąpiła młodzież z tutejszego Gimnazjum. Fragmenty powieści czytali: Wójt Gminy Żyraków Pan Marek Rączka, Poseł na Sejm RP Pan Kazimierz Moskal i Przewodnicząca Rady Gminy Pani Maria Bodzioch. W spotkaniu wziął udział Ks. wikariusz Józef Rzepka, radni powiatowi, radni Gminy Żyraków, sołtysi, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele, bibliotekarze, czytające rodziny, klubowicze DKK, dzieci i młodzież.

18 września 2015 uroczyście oddano do użytku wyremontowaną remizę OSP w Żyrakowie. Wykonanie zadania stało się możliwe dzięki uzyskanemu przez Urząd Gminy w Żyrakowie dofinansowaniu w wysokości 80% wartości inwestycji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Całkowita wartość zadania wynosi 134 899,54 zł. Roboty objęły kompleksową termomodernizację polegająca na wykonaniu docieplenia ścian zewnętrznych budynku wraz z wyprawą elewacyjną, docieplenie fundamentów, docieplenie stropów i stropodachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w niezbędnym zakresie, malowanie dachu oraz remont pomieszczeń wewnątrz budynku.

Serwis internetowy fanimani.pl umożliwia organizacjom non-profit zbieranie darowizn przy okazji zakupów w internecie. Każda osoba, która kupuje w internecie korzystając z FaniMani.pl, może wskazać organizację, która otrzyma część wartości jej zakupów. Internauta za zakupy płaci tyle, co zawsze. Portal jest bezpłatny dla WSZYSTKICH organizacji oraz dla użytkowników. 

„ Ponad chmurami odkrywamy inny świat”- to przewodnie hasło realizowane w ramach projektu „Nasz potencjał naszym atutem”. I chociaż chmury nie szczędziły deszczu , to jednak nie dały rady przysłonić muzyki połączonej z poezją podczas koncertu, który odbył się w dniu 20 września 2015r.” w Dworku  w Straszęcinie. Ten wieczór był uwiecznieniem projektu realizowanego w ramach Programu   „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie - Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu - i lokalnych partnerów: gminę Dębica, Pilzno, Żyraków i firmę TIKKURILA POLSKA S.A 

     

17 września 1939 r. to data ważna dla wszystkich Polaków, to też jedna z najgorszych dat w “polskim kalendarzu”, jedna z tych, które oznaczają chwile całkowitej utraty nadziei. 17-go września okazało się, że Polska odrodzona na krótko po półtora wieku zaborów, unicestwiona zostaje przez dwa systemy totalitarne, występujące zgodnie przeciw niej - hitlerowskie Niemcy i sowiecką Rosję. Od strony wschodniej ówczesnej Rzeczypospolitej Związek Radziecki, jako drugi agresor przekroczył granice naszego państwa. Rozpoczął się wówczas tragiczny exodus wywożonych na Syberię Polaków, którzy znaleźli się pod okupacją Związku Radzieckiego. Na daleką Syberię i do Kazachstanu jechały wagony przepełnione polskimi rodzinami. Tam czekały ich Łagry, przymusowa praca, głód i śmierć. Polaków wywożono dlatego, że byli Polakami. Była to świadoma eksterminacja polskich elit oraz niszczenia bliskich każdemu Polskich wartości.

 

W dniach 12-13 września br. OSP Wola Żyrakowska zadebiutowała w III Ogólnopolskiej Olimpiadzie OSP. Jako jedyna jednostka z naszego powiatu na 40 drużyn z całego kraju po dwudniowych zmaganiach zakończyła zawody na 23 miejscu.

Wdniu 13 października 2015r. (wtorek) w Rynku w centrum Żyrakowa, naprzeciw Urzędu Gminy odbędą się bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50 - 69 lat. Bezpłatne badanie mammograficzne adresowane jest do kobiet z grupy wiekowej 50-69, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej NFZ. Panie, których program nie obejmuje, mogą wykonać badanie odpłatnie.

 

Dzień 12 września 2015 r. w gminie Żyraków był świętem upamiętniającym 25 lat Samorządności. Uroczysta Sesja Rady Gminy w Żyrakowie została poprzedzona Mszą św. w Kościele Parafialnym w Żyrakowie, którą odprawił ks. Proboszcz Józef Jasiurkowski. Sesji Rady Gminy w Żyrakowie przewodniczyła Pani Mara Bodzioch, Przewodnicząca Rady Gminy VII kadencji, zaś inicjatorem i współorganizatorem tej uroczystości był Wójt Gminy Żyraków Pan Marek Rączka. To pierwsza taka uroczystość, na której spotkać mogli się wszyscy radni wybierani w wyborach bezpośrednich od 1990 roku.  Zgodnie z porządkiem obrad Sesji nowo wybrany radny Pan Andrzej Leja odebrał z rąk Przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej Pana Adama Kaczora zaświadczenie o wyborze na radnego i złożył uroczyste ślubowanie.

Zarząd Automobilklubu „STOMIL” Dębica, informuje, że w dniu 4 października 2015 roku organizuje imprezę samochodową pod nazwą „Super Oes Millenium 2015” o Puchar Wójta Gminy Żyraków dla kierowców amatorów oraz zawodników licencjonowanych. Impreza ma na celu propagowanie zasad bezpieczeństwa drogowego oraz podnoszenie umiejętności uczestników. Szczegóły na stronie www.akstomil.pl

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Nagoszynie wygrało grant w II edycji konkursu ˝Tu mieszkam, Tu zmieniam˝ Fundacji Banku Zachodniego WBK. Wniosek na zadanie pn. "Utworzenie ogólnodostępnej audiosali dla mieszkańców Nagoszyna" został pozytywnie oceniony przez jury, czego efektem jest przyznanie 4 000 zł na jego realizację. Celem projektu będzie zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi, stworzenie miejsca, w którym mieszkańcy i organizacje działające na terenie wsi będą mogły się spotykać, bawić, czy dokształcać. Będzie to ogólnodostępna audio-sala wyposażona m. in. w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu, ekran szkoleniowy, utworzona dzięki społecznej pracy członków OSP Nagoszyn oraz wszystkich osób zaangażowanych w projekt przeznaczona do realizacji zadań edukacyjno-szkoleniowych przy użyciu nowoczesnych technik komputerowych i multimedialnych. Dzięki projektowi świetlica w budynku remizy będzie przystosowana do prowadzenia szkoleń i prezentacji multimedialnych. 

Urząd Gminy w Żyrakowie informuje, że w  związku z zapytaniami rolników w sprawie skutków suszy  w uprawach rolnych przedstawiamy informacje i wniosek - pozyskane ze stron internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Ponadto informujemy, że producenci rolni ziemniaków, buraków, użytków zielonych i innych upraw będących w wegetacji polowej mogą złożyć w Urzędzie Gminy w Żyrakowie  wniosek o dokonanie szacunku strat spowodowanych suszą 2015 roku. Termin składania wniosków o oszacowanie do dnia 20.09.2015 roku.

Wójt Gminy Żyraków

(-) Marek Rączka 

 

Dnia 30 sierpnia 2015r. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Anny w Korzeniowie odbyła się uroczystość poświęcona obchodom 76. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Mottem przewodnim stały się słowa: 

"Sześć długich zim,
pięć długich lat
szła światem wojna,
żłobiła ślad.”

Organizatorem uroczystości był pan Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka we współpracy z: ks. proboszczem parafii Korzeniów - Romanem Deszczem, Sołtysem i Radą Sołecką Wsi Korzeniów, Ochotniczą Strażą Pożarną i ZSP w Korzeniowie oraz Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. 

Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu "Rocznego programu współpracy Gminy Żyraków z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2015 rok."

Ogłoszenie 

Projekt uchwały   Projekt programu

Gmina Żyraków znalazła się wysoko w czołówce rankingu gmin rolniczych w których dochód na mieszkańca nie przekroczył 2800 zł na osobę. Ranking uplasował Gminę Żyraków na siódmym miejscu spośród gmin całej Polski które w latach 2010-2013 znacząco poprawiły swoją sytuację finansową. Więcej informacji uzyskać można w opracowaniach które prezentujemy państwu poniżej:

Raport - opracowanie 

  Ranking Gmin w Polsce

W dniu 21 września odbyła się w Mokrem uroczystość poświęcona obchodom 75 rocznicy agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę oraz 70 rocznicy wywózki 33 żołnierzy AK –  mieszkańców Mokrego na Sybir, z których 9 nie wróciło do rodzinnej miejscowości. Uroczystość ta została połączona z promocją książki pod tytułem „Pamiętnik z Mokrego. Wiejskie obrazy minionego wieku”, której autorem jest Tomasz Czapla, a która wydana została przez „Stowarzyszenie Łączymy Pokolenia – Mokre Wczoraj i Dziś”. Książka jest efektem projektu realizowanego przez stowarzyszenie i dofinansowanego ze środków unijnych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 w ramach Lokalnej Grupy Działania PROWENT w Mielcu.

                   

Informuję o planowanej w dniach 1-8 października 2014 r. akcji doustnych szczepień lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie. Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Wykładana przynęta (na zdjęciu) wydająca specyficzna zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W terminie od 01.09.2014 r. do 31.10.2014 r. LGD PROWENT prowadzi konkurs plastyczno- fotograficzny pod nazwą „Promocja zdrowego stylu życia i rekreacji na obszarze  PROWENT”. Celem konkursu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży postaw promujących zdrowy styl życia, aktywizacja mieszkańców wokół działań promujących zdrowy styl życia i rekreację na obszarze PROWENT, rozszerzenie wiedzy na temat LSR, promocja działań realizowanych  w ramach działania „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Konkurs przewidziany jest dla dzieci i młodzieży szkolnej do 16 roku życia, zameldowanej na obszarze należącym do Lokalnej Grupy Działania „PROWENT”. W zależności od kategorii wiekowej prace można składać w różnej technice: I kategoria – do 9 roku życia – prace plastyczne wykonywane różną techniką, II kategoria – od 10 do 16 roku życia – zdjęcia. Tematyka prac: promocja zdrowego stylu życia i rekreacji na obszarze PROWENT.

{gallery}2014_pamietnik_z_mokrego_mini{/gallery}

17 września 2014 roku na parkingu przy Zespołem Szkół Publicznych w Żyrakowie odbyło się przekazanie specjalistycznego sprzętu pożarniczego strażakom ratownikom z  jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Żyraków. W spotkaniu uczestniczyli Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka, Prezes Zarządu Gminnego OSP Adam Strojek oraz licznie przybyli druhowie. Wójt Gminy podkreślił, że ochrona przeciwpożarowa i przeciwpowodziowa to jedne z głównych elementów mających wpływ na wzrost poczucia bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Służy temu ciągłe podnoszenie gotowości bojowej jednostek OSP poprzez stałe szkolenie druhów i ich wyposażenie w profesjonalny sprzęt. Dzięki staraniom Wójta Gminy i Rady Gminy oraz Zarządu Gminnego OSP jednostki wzbogaciły się o trzy motopompy szlamowe, cztery pilarki spalinowe oraz wyposażenie osobiste strażaków tj. siedem kompletów profesjonalnych ubrań bojowych, kominiarki, buty strażackie oraz rękawice.

Podkarpackie Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale zaprasza na bezpłatne dwudniowe podstawowe szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin z uwzględnieniem zasad integrowanej ochrony w województwie podkarpackim. Szkolenie odbędzie się w dniach 20-21 października 2014 r. Kontakt pod numerem telefonu: 692960911.

We wrześniu br. rozpoczyna się internetowa rejestracja szkół ponadgimnazjalnych do II edycji konkursu Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii. Konkurs jest adresowany do uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych. Pomysłodawcą i organizatorem inicjatywy jest Fundacja Centrum Solidarności z Gdańska. Celem ogólnopolskiego konkursu jest upowszechnianie wiedzy historycznej obejmującej dwie dekady (1970−1990), które są bardzo ważne z punktu widzenia historii Polski oraz Europy środkowo-wschodniej – zauważa Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności. − Liczymy na to, że zarówno ciekawa formuła konkursu, jak i atrakcyjne nagrody, zachęcą uczniów do wzięcia w nim udziału. Szkołę powinien zarejestrować nauczyciel, który potem będzie koordynować przebieg etapu szkolnego. W etapie szkolnym oraz wojewódzkim uczniowie rywalizują ze sobą indywidualnie, rozwiązując test wielokrotnego wyboru. Po zakończeniu eliminacji wojewódzkich trzech najlepszych uczniów z każdego regionu stworzy jedną drużynę. W części finałowej zmierzy się 16 trzyosobowych zespołów, które będą walczyć o wygraną. Dwa miesiące przed rozgrywką finałową drużyny wojewódzkie zostaną w nagrodę zaproszone na wizytę studyjną i integracyjną do Gdańska – Miasta Wolności i Solidarności.

15 września ruszyła V edycja programu edukacyjnego skierowanego do gimnazjalistów – „Żyj smacznie i zdrowo”.

Patronem honorowym programu został Rzecznik Praw Dziecka, a patronatami objęli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz Fundacja Klubu Szefów Kuchni. W V edycji przygotowaliśmy dla nauczycieli dwa nowe scenariusze lekcji. Będę one dostępne w bezpłatnych zestawach edukacyjnych, które jeden nauczyciel ze szkoły będzie mógł zamówić poprzez naszą stronę internetową www.zyjsmacznieizdrowo.pl. Zestawy w V edycji posiadają niezbędną liczbę materiałów (książeczki kulinarne, plakaty, ankiety itd.), aby przeprowadzić zajęcia w trzech klasach, po 30 uczniów w każdej. 

W dniu 25-29 września 2014 roku na terenie Gminy Żyraków zostanie przeprowadzona zbiórka doraźna w ramach, której odbierane będą następujące rodzaje odpadów:

 • odpady wielkogabarytowe (sofy, szafy, stoły, fotele, krzesła),
 • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (komputery, telewizory, sprzęt TRV i AGD),
 • zużyte opony,
 • żużle i popioły paleniskowe.
 • W dniu 25.09.2014 r.: Wola Wielka, Straszęcin, Żyraków, Nagoszyn, Wola Żyrakowska
 • W dniu 26.09.2014 r.: Góra Motyczna, Zawierzbie, Bobrowa, Bobrowa Wola, Korzeniów
 • W dniu 29.09.2014 r.: Mokre, Zasów , Wiewiórka

W dniu 25-29 września 2014 roku na terenie Gminy Żyraków zostanie przeprowadzona zbiórka doraźna w ramach, której odbierane będą następujące rodzaje odpadów:

 • odpady wielkogabarytowe (sofy, szafy, stoły, fotele, krzesła),
 • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (komputery, telewizory, sprzęt TRV i AGD),
 • zużyte opony,
 • żużle i popioły paleniskowe.
 • W dniu 25.09.2014 r.: Wola Wielka, Straszęcin, Żyraków, Nagoszyn, Wola Żyrakowska
 • W dniu 26.09.2014 r.: Góra Motyczna, Zawierzbie, Bobrowa, Bobrowa Wola, Korzeniów
 • W dniu 29.09.2014 r.: Mokre, Zasów , Wiewiórka

O 380 złotych miesięcznie, przez dziewięć miesięcy, w ramach stypendium naukowo-socjalnego oraz do 1.000 zł na stypendium pomocowe, mogą ubiegać się studenci zamieszkujący powiat dębicki, w ramach lokalnego programu stypendialnego „Agrafka Agory” - partnerski program Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacji Agory wraz ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu, przedsiębiorcami oraz darczyńcami indywidualnymi. Stypendia adresowane są do studentów II do V roku studiujących w roku akademickim 2014/2015 w państwowych i niepaństwowych szkołach wyższych prowadzonych w systemie dziennym, wieczorowym oraz zaocznym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i w krajach Unii Europejskiej, posiadających stałe zameldowanie na obszarze powiatu dębickiego i w momencie składania wniosku nie przekraczających 26 lat. „Do 30 września 2014 roku, prowadzony będzie nabór wniosków - w tej edycji, planuje się przyznać 5 stypendiów w łącznej wysokości 3.420 zł, wypłacanych w miesięcznym transzach po 380 zł przez 9 miesięcy oraz stypendia pomocowe wspierające studentów w nauce - w ramach tego komponentu, przyznawane będą stypendia np. na zakup podręczników, dodatkowe kursy, opłacenie lokum czy też wyżywienie.

Podmioty zbierające na terenie Gminy Żyraków zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych:

 • Ślusarstwo -Produkcja Handel Usługi Władysław Radzik,  Adres:  39-218 Straszęcin 9A, tel./fax. 14 6 83 33 66
 • można przekazywać do Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Straszęcinie 39-218 Straszęcin 9A, tel./fax. 146833366, Godziny otwarcia PSZOK –u: dni robocze: 9.00 -17.00, Sobota 8.00-15.00
 • Dębickie Zakłady Komunalne DEZAKO Sp. z o. o.  ul. Rzeszowska 14, 39 - 200 Dębica.
 • można przy zakupie nowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pozostawić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w sklepie elektrycznym.

 

Miejsca zagospodarowania odpadów komunalnych pochodzące od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Żyraków:

zmieszanych odpadów komunalnych i pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania

 • Zakład Usług Komunalnych w Ostrowie, Ostrów 225, 39 - 103 Ostrów) Składowisko ”Kozodrza” Kozodrza 39 - 103 Ostrów
 • Sortownia odpadów zmieszanych i selektywnej zbiórki, kompostownia, Paszczyna 62B, 39- 207 Brzeźnica (Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami  Sp. z o. o. Paszczyna 62 B, 39-207 Brzeźnica)

 odpadów zielonych i pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania

 • Sortownia odpadów zmieszanych i selektywnej zbiórki, kompostownia, Paszczyna 62B, 39-207 Brzeźnica (Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadam Sp. z o. o. Paszczyna 62B, 39-207 Brzeźnica)
 • Zakład Usług Komunalnych w Ostrowie, Ostrów 225, 39 - 103 Ostrów) Składowisko ”Kozodrza” Kozodrza 39 - 103 Ostrów

 

Firma: Ślusarstwo -Produkcja Handel Usługi

Władysław Radzik,

Adres: 39-218 Straszęcin 9A

tel./fax. 14 6 83 33 66

Miło nam poinformować iż gospodarstwo rolne państwa Piotra i Elżbiety Stachnik z miejscowości Straszęcin znalazło się w czołówce „bezpiecznych gospodarstw” województwa podkarpackiego. Gospodarstwo państwa Stachników znalazło się w dziewiątce gospodarstw zakwalifikowanych na szczeblu wojewódzkim województwa podkarpackiego w ogólnopolskim konkursie „Bezpieczne gospodarstwo rolne 2014”. W konkursie którego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym na szczeblu wojewódzkim wzięło udział 203 gospodarstw. Konkurs organizowany jest m.in. przez KRUS w Rzeszowie oraz Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy. Podsumowanie wojewódzkiego etapu konkursu odbyło się 5 września b.r. w sali konferencyjnej Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie.

W niedzielę 7 września 2014 r. w miejscowości Wiewiórka odbyło się “Święto Ziemniaka”. W intencji rolników z terenu Gminy Żyraków została odprawiona Msza Św. w kościele parafialnym, a następnie główna część uroczystości miała miejsce na boisku sportowym przy remizie OSP w Wiewiórce. Zebranych gości powitał Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka, a następnie głos zabrali sołtys Wiewiórki Stanisław Małozięć, Dyrektor KRUS w Rzeszowie Wiesław Lada, Kierownik ARiMR w Dębicy Paweł Jarosz, Prezes Banku Spółdzielczego w Żyrakowie Danuta Klabacha oraz Radny Tadeusz Kulas. Docenieni zostali rolnicy, którzy otrzymali z rąk Wójta Gminy Żyraków oraz Dyrektora KRUS ordery Świętego Izydora Oracza. Byli to: mieszkańcy Wiewiórki w osobach: Władysław Stalec, Krzysztof Szacik, Franciszek Matuszkiewicz, Józef Czerwiec, Jan Wilk, Stanisław Chłopek oraz Józef Maciąg z Nagoszyna, Zbigniew Józef Kaczor i Krzysztof Stanisław Sujdak z Góry Motycznej  oraz Jerzy Gąsior i Krzysztof Stanisław Grych z Woli Wielkiej.

{gallery}2014_swieto_ziemniaka_mini{/gallery}

Kliknij aby zobaczyć pełną galerię zdjęć z tego wydarzenia

GBP w Żyrakowie przy współpracy ZSP w Żyrakowie i pod patronatem Wójta Gminy Żyraków włączyła się w akcję Narodowego Czytania zainicjowaną przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jej głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości poprzez lekturę największych polskich dzieł literackich. Tak jak w całej Polsce w sobotę 6 września w sali teatralnej ZSP w Żyrakowie rozpoczęło się wspólne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Na wstępie Dyrektor GBP w Żyrakowie Grażyna Pastuła przywitała przybyłych gości: Wójta Gminy Żyraków Pana Marka Rączkę wraz z małżonką, ks. Łukasza Haladę, Prezesa Banku Spółdzielczego w Żyrakowie Panią Danutę Klabachę, przedstawiciela Inspekcji Sanitarnej w Dębicy Panią Jadwigę Ząbek, radnych i sołtysów Gminy Żyraków, dyrektorów szkół, przedszkoli i nauczycieli, Prezesa OSP w Górze Motycznej Pana Adama Kaczora, stowarzyszenia, czytelników, młodzież i klubowiczów DKK.

Więcej na stronach Gminnej Biblioteki Publicznej w Żyrakowie...

                        

„Był plecak na plecach i były walizki, a teraz wakacje skończone...”

1 września 2014 uczniowie ZSP w Bobrowej rozpoczęli rok szkolny. Uroczystość inauguracji poprzedziła Msza Święta, którą odprawił ks. Rafał Król. Następnie ks. dr hab. Kazimierz Talarek dokonał aktu poświęcenia odremontowanego budynku szkoły oraz nowo urządzonego przedszkolnego placu zabaw, po czym uczniowie, rodzice, nauczycie i przybyli na uroczystość goście udali się do szkoły. Na inauguracji nowego roku szkolnego 2014/2015 oprócz dzieci przedszkolnych, uczniów klas I-VI oraz I-III gimnazjum, dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego obecni byli również rodzice oraz zaproszeni goście z Wójtem Gminy Żyraków na czele.

W niedzielę 31 sierpnia 2014 r. w Korzeniowie odbyła się uroczystość, poświęcona 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej.  Jej organizatorami byli Wójt Gminy Żyraków, Radny i Rada Sołecka wsi Korzeniów we współpracy z Ks. Proboszczem parafii Korzeniów, Ochotniczą Strażą Pożarną i Zespołem Szkół Publicznych w Korzeniowie. Uroczystość zaplanowaną jako mszę polową, ze względu na niepewną aurę, postanowiono ostatecznie przenieść do kościoła. Podczas Mszy Świętej koncelebrowanej przez Ks. Romana Deszcza - Proboszcza Parafii Korzeniów oraz Ks. dr Kazimierza Talarka - Proboszcza Parafii Nagoszyn, została wygłoszona okolicznościowa homilia. W dalszej części obchodów rocznicowych po odśpiewaniu hymnu państwowego,  Roman Różak - przedstawiciel Rady Sołeckiej wsi Korzeniów przedstawił zarys działalności żołnierzy Armii Krajowej Placówki Korzeniów "Kartacz 68". Następnie głos zabrał Marek Rączka Wójt Gminy Żyraków, który w swej przemowie odniósł się do dramatycznych wydarzeń z tamtego okresu. 

Szczeniak, około 3 miesięczny. Urośnie pewnie do połowy łydki, czarny podpalany. Fago ma wielki uraz względem człowieka. Ktoś musiał go okrutnie skrzywdzić, bo do dzisiaj szczeniak boi się ręki człowieka. Jego łaciaty braciszek znalazł już dom. Fago wciąż czeka. Z każdym dniem jest coraz lepszy, ufniejszy, doskonale wpływa na niego obecność drugiego psa. Teraz siedzi w boksie z podlotkiem Fordem.

dozynki


     

     

 Informator

Urząd Gminy w Żyrakowie: tel. 146807121, fax: 146807124, gmina@zyrakow.plwww.zyrakow.pl

GOPS Żyraków: tel. 146807105, 146807104, gopszyrakow@zyrakow.plwww.gopszyrakow.pl

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Żyrakowie: tel. 146822638, gzgk_zyrakow@interia.pl

Zespół Obsługi Finansowo Administracyjnej: tel. 146822636, 146822911, 146822921, zofa@zyrakow.pl

Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie tel. 146812819, ckipzyrakow@gmail.comwww.ckip-zyrakow.org

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie: tel. 146822892, bibliotekazyrakow@gmail.com, www.bibliotekazyrakow.pl

Gminny Żłobek w Żyrakowie: tel. 146876317, zlobek@zyrakow.pl, www.zlobekzyrakow.pl

 Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej: tel. 146701217