W skrócie

Punkt poboru próbek krwi

W ośrodku zdrowia w Żyrakowie funkcjonuje punkt poboru próbek (krwi i moczu). Z możliwości oddania swoich próbek do badań mogą skorzystać pacjenci ośrodka zdrowia w Żyrakowie. Materiał do badań można oddać w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 7.00 do 9.00. Badania dla pacjentów spoza ośrodka a także wszystkie badania nie będące w gestii lekarza POZ są odpłatne.

Godziny otwarcia

Informujemy, że z dniem 1 marca 2019 r. zostały zmienione godziny pracy Urzędu Gminy w Żyrakowie. Urząd Gminy pracuje w następujących godzinach:

poniedziałek – od 08:00 do 16:00
wtorek - piątek – od 07:00 do 15:00

Gościmy

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

Wyszukiwarka

Pogoda dla gminy Żyraków


INFORMACJA


Komisja Okręgowa nr 13 w Żyrakowie informuje, że wybory do Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej w Dębicy odbędą się w dniu 28 lipca 2019 roku (niedziela) w godzinach od 8.00 do 18.00  w Dworku w Żyrakowie, Żyraków 137b.

Osobami uprawnionymi do głosowania są członkowie Izby Rolniczej ujęci w Spisie w okręgu wyborczym nr 13 w Żyrakowie. 

Spis członków Izby Rolniczej jest wyłożony do wglądu w Urzędzie Gminy w Żyrakowie pok. nr 17 lub pok. nr 2 w godzinach pracy Urzędu Gminy tj. poniedziałek godz. 8.00 – 16.00 oraz wtorek – piątek  godz. 7.00 – 15.00.
Osoba uprawniona do głosowania, przed przystąpieniem do głosowania,  okazuje Komisji dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, stwierdzający jej tożsamość.


Przewodniczący
Komisji Okręgowej
Marta Węgrzyn

Wójt Gminy Żyraków ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na dzierżawę niezabudowanej nieruchomości gruntowej stanowiącej własność mienia komunalnego Gminy Żyraków o powierzchni 4.00 ha w miejscowości Straszęcin, Gmina Żyraków.

Opis działki:

Nieruchomość przeznaczona do dzierżawy to część działki nr 48/2 o powierzchni 4 ha (powierzchnia całej działki: 7,2851 ha). Nieruchomość niezabudowana, zlokalizowana w odległości ok 4 km od zjazdu z autostrady A4, węzeł Dębica - Zachód. Teren płaski, pokryty samosiewami drzew i krzewów. Kształt regularny, wieloboczny. Dojazd odbywa się drogą gminna, utwardzoną. Działka zlokalizowana w otoczeniu nieruchomości niezabudowanych i dróg dojazdowych. Na przedmiotowej nieruchomości brak linii energetycznych do odbioru wyprodukowanej energii.

Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego:

1P – teren zabudowy produkcyjnej, składów, magazynów  wg zapisów miejscowego planu Gminy Żyraków pn. „Park Przemysłowy - Straszęcin”. 

Przeznaczenie podstawowe terenu: lokalizacja obiektów produkcyjnych, w tym zabudowy systemami fotowoltaicznymi, składowych, magazynowych, baz transportowych i przeładunkowych, centrów badawczych, technologicznych i logistycznych wraz z zabudową towarzyszącą, funkcjonalnie związaną z podstawowym przeznaczeniem.

Szczegóły w ogłoszeniu o przetargu (strona BIP). oraz na stronie bucze.gminazyrakow.pl

W dniu 29 lipca 2018r. na stadionie sportowym w Żyrakowie odbył się integracyjny Eko Piknik „Pod Chmurką”. Wydarzenie to współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie „Razem w Przyszłość” z Woli Żyrakowskiej przy współudziale Wójta Gminy Żyraków oraz Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Impreza rozpoczęła się od przedstawienia o tematyce ekologicznej w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Woli Wielkiej. Publiczność mogła podziwiać również pokaz mody ekologicznej przygotowany przez uczniów szkół z Gminy Żyraków. Dla najmłodszych uczestników imprezy studio animacyjne FAMA przygotowało mnóstwo atrakcji, w tym: zawody sportowe, konkursy i quizy z nagrodami. Każdy z przybyłych gości mógł skosztować wspaniałych potraw na stoisku ze zdrową żywnością, przygotowanych przez Panie ze Stowarzyszenia „Razem w Przyszłość” oraz wziąć udział w warsztatach „Eko-design, czyli biżuteria z odpadów”, prowadzonych przez Stowarzyszenie „RADOŚĆ”. Impreza zakończyła się wspólną zabawą taneczną, którą poprowadził DJ Cytrus z Żyrakowa.

Stowarzyszenie Razem Zdziałamy Więcej gościło w dworku w Straszęcinie ponad 30. społeczników z powiatu dębickiego działających w organizacjach pozarządowych, grupach nieformalnych. W imieniu Lokalnej Grupy Działania „Trygon – Rozwój i Innowacja” prowadząca spotkanie, Justyna Jacek zachęcała do udziału w konkursie grantowym „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019”. W ramach konkursu planują przeznaczyć 350.000zł na mikrodotacje – inicjatywy lokalne z terenu woj. podkarpackiego.  Granty będą przyznawane w kwocie do 5.000 zł. Nabór wniosków do konkursu potrwa do dnia 30 lipca 2018 r.. Uczestnicy szkolenia deklarowali, że mają pomysły i właśnie z takich środków skorzystają, żeby je zrealizować. Wójt gminy Żyraków, Marek Rączka podkreślał, że gmina Żyraków jest znana w powiecie dębickim z działań organizacji pozarządowych i na pewno z zaproponowanych rozwiązań skorzysta wielu lokalnych liderów.

Dzień 1 sierpnia jest jedną z najbardziej znaczących dat w najnowszej historii Polski, naznaczona bohaterstwem i ofiarą jaką złożyli dla Ojczyzny i przyszłych pokoleń Polaków żołnierze Powstania Warszawskiego i ludność cywilna stolicy. Wzorem lat ubiegłych, w dniu 1 sierpnia br. o godz. 17.00 włączone zostaną syreny alarmowe, w celu oddania hołdu Powstańcom i mieszkańcom stolicy, w związku z przypadającą w tym dniu 74 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Syreny zostaną uruchomione na czas 1 minuty i emitować będą dźwięk ciągły. Dźwięk syren w rocznicę godziny „W” oraz zatrzymujący się ludzie i samochody na ulicach polskich miast, wpisały się na trwałe w obchody rocznicowe Powstania i zyskały wymiar jednego z najbardziej znaczących symboli w świadomości patriotycznej polskiego społeczeństwa.

12 grupom i organizacjom z powiatu dębickiego przyznano pieniądze na realizację pomysłów. Program Działaj Lokalnie po raz ósmy ogłoszony przez Dębicki Klub Biznesu to impuls do dynamizacji działań w lokalnych społecznościach. Stąd otrzymaliśmy promesę.

Grupę inicjatywną „Razem” tworzą rodzice nowootwartego  przedszkola oraz nauczyciele tj.: Bogusława Mazur, Katarzyna Ozimek, Marcelina Zagrobelny. Są to aktywne panie, które potrafią pozyskać wiele pozytywnie nastawionych osób, sojuszników pomysłów. Stowarzyszenie Razem Zdziałamy  Więcej wspiera grupę nieformalną, realizując z nimi przedsięwzięcie.

24 lipca 2018 r. upływa termin do złożenia wniosku o wpisanie do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarującymi odpadami, działającego poda adresem www.bdo.mos.gov.pl prowadzonego przez marszałka województwa.

Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT. W terminie od 1 sierpnia 2018 r. do 31 sierpnia 2018 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2018 r. do 31 lipca 2018 r.,

Limit zwrotu podatku w 2018 r. wynosi: 86,00 zł * ilość ha użytków rolnych

Pieniądze wypłacane będą w terminach: 1 - 31 października 2018 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie gotówką w kasie urzędu gminy, lub przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy w Żyrakowie, pokój nr 18, lub pod nr. tel. 146807118.

01 lipca 2018 roku na boisku sportowym w Nagoszynie rozegrano Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze. W zawodach udział wzięło 6 drużyn żeńskich z jednostek OSP: Bobrowa, Góra Motyczna, Korzeniów, Wiewiórka, Wola Wielka i Wola Żyrakowska. Spośród drużyn męskich swoje umiejętności zaprezentowali strażacy z jednostek OSP: Bobrowa, Bobrowa Wola, Góra Motyczna, Korzeniów, Mokre, Nagoszyn-Cieszęciny, Nagoszyn, Straszęcin, Wiewiórka, Wola Wielka, Wola Żyrakowska, Zasów i Żyraków.

Jak spędzić niedzielne popołudnie? Leżeć na kanapie przed telewizorem, czy zmęczyć się maszerując po cudownych miejscach pięknej polskiej przyrody w dodatku w towarzystwie ciekawych, sympatycznych ludzi? Stowarzyszenie Razem w Przyszłość z Woli Żyrakowskiej zdecydowanie wybiera drugą możliwość. 23 lipca 2017 roku zorganizowano  wycieczkę do Rezerwatu  Przyrody Prządki, której zwieńczeniem było zwiedzanie ruin zamku Kamieniec. Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Weź zdrowie w swoje ręce” finansowanego przez Gminę Żyraków. Zainteresowanie wycieczką było ogromne. Mieszkańcy Gminy Żyraków z pewnością przedkładają aktywną turystykę krajoznawczą nad bierne spędzanie wolnego czasu.

Jedni odpoczywają nad morzem, inni wyjeżdżają do Włoch, jeszcze inni organizują urlopy na wsi w gronie przyjaciół i znajomych a wolontariusze z gminy Żyraków połączyli siły, aby  razem w ramach projektu „Zielone światło dla wolontariuszy w gminie Żyraków” od maja do grudnia 2017 r. integrować się wokół inicjatyw na rzecz swoich środowisk. 

„Kim są chętni?  - Krystyna Kania, jedna z liderek Stowarzyszenia RZW krótko charakteryzuje grupę: „Wyłoniliśmy 25 aktywnych osób, które zakwalifikowały się do projektu. Są oni mieszkańcami gminy Żyraków lub osobami związanymi z gminą poprzez organizację pozarządową działającą na rzecz mieszkańców naszej gminy.

Na fotografii dzieci z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego im. Św. Józefa w Żyrakowie

    5 lat minęło od pierwszego podsumowania akcji zbierania zakrętek w gminie Żyraków (wracamy do tamtego czasu, bo to okrągła rocznica) i przekazano 31 756 zł dziewięciu osobom potrzebującym: Adasiowi z Wiewiórki, Jagódce ze Straszęcina, Arusiowi z Zawierzbia, Łukaszkowi ze Straszęcina, Kamilkowi z Korzeniowa,  Anetce z Woli Żyrakowskiej, Eli z Góry Motycznej, Grzegorzowi z Nagoszyna oraz Andrzejowi z Dębicy. Zebraliśmy - MY - mieszkańcy całego województwa ponad 30 ton surowca.  Stowarzyszenie Razem Zdziałamy Więcej, koordynator działań podkreśla, że to tylko tyle i aż tyle, w zależności od tego czy rozpatrujemy tę pomoc jako kroplę w morzu potrzeb tych osób, czy jako wyraz solidarności. Nie tylko o pieniądze tu jednak chodzi.

Do dnia 3 sierpnia 2017 r. można składać wnioski o dofinansowanie w zakresie “Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dofinansowanie jest przyznawane w formie refundacji, maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji. Maksymalna dotacja na firmę może wynieść 300 tys. zł. Minimalna wysokość pomocy jaką można otrzymać nie może być mniejsza niż 10 tys. zł. 

Do dnia 3 sierpnia 2007 r. można składać wnioski o dofinansowanie w zakresie “Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dofinansowanie jest przyznawane w formie refundacji, maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji. Maksymalna dotacja na firmę może wynieść 300 tys. zł. Minimalna wysokość pomocy jaką można otrzymać nie może być mniejsza niż 10 tys. zł.

Kolejna niezwykła uroczystość odbyła się w gminie Żyraków. 100. urodziny obchodziła pani Józefa Sidor z Bobrowej. Wśród najstarszych mieszkańców gminy Żyraków są trzy stulatki; pani Antonina Czerwiec z Zasowa (101 lat), pani Julia Zięba (100 lat) i Pani Józefa Sidor (100 lat), obie mieszkające w Bobrowej. Pani Józefa nie kryła radości z odwiedzin delegacji z kwiatami, życzeniami i okolicznościowymi prezentami, która przybyła w osobie Marka Rączki, wójta Gminy Żyraków, Krystyny Kani - kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i Grażyny Kokoszki - kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z życzeniami pospieszyli również przedstawiciele Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Dębicy - kierownik Jerzy Gągała oraz Anna Popielarczyk. Goście dostojnej jubilatki dopytywali też o receptę na długowieczność. Pani Józefie nie tylko dopisuje zdrowie, dobra kondycja fizyczna ale również humor i pogoda ducha.

APACZ

EMIL

ŁAJKA

MONTANA

RAJEK

Chętnych do adopcji prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 146807102 lub 696767597

02 lipca 2017 roku na boisku sportowym w Korzeniowie rozegrano Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze. W zawodach udział wzięło 4 drużyny żeńskie z jednostek OSP: Wola Wielka, Wola Żyrakowska, Wiewiórka i Góra Motyczna. Spośród drużyn męskich swoje umiejętności zaprezentowali strażacy z jednostek OSP: Nagoszyn-Cieszęciny, Mokre, Góra Motyczna, Nagoszyn, Wola Wielka, Żyraków, Wiewiórka, Zasów, Wola Żyrakowska, Korzeniów i Bobrowa. 

W dniu 01.07.2017 r. w hali sportowej ZSP w Żyrakowie odbył się Finał Podkarpackiej I Ligi Badmintona sezonu 2016/2017. W imprezie udział wzięło 11 drużyn. „Pierwsza czwórka” po rudzie zasadniczej oraz kolejne zespoły z grup A i B walczące o pozostanie w I lidze na następny sezon. W meczach półfinałowych spotkali się kolejno:  UKS Orbitek Straszęcin – RKB II Rzeszów oraz UKS Start Widełka – LUX Okulistyka Rzeszów. W pierwszym półfinale zwyciężyła drużyna ze Straszęcina 4:1, natomiast w drugim półfinale zwyciężyła drużyna z Widełki również 4:1. W meczu finałowym naprzeciw siebie stanęli zawodnicy UKS Orbitek Straszęcin i UKS Start Widełka. Ten mecz wygrał UKS Orbitek Straszęcin 5:0 zapewniając sobie złoty medal oraz tytuł Mistrza Podkarpackiej I Ligi Badmintona.

Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016
Tydzień Misyjny - Góra Motyczna: 20-25 lipca 2016r. 

"Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył usta i nauczał ich tymi słowami: (...)/ MT 5.1-2.7/. Słowa błogosławieństwa z "Kazania na Górze" stały się hasłem XXXI ŚDM w Krakowie i Tygodnia Misyjnego w parafiach. Wioska i parafia w Górze Motycznej była gospodarzem dla 24 młodych ludzi, którzy przybyli z diecezji Brno reprezentując młodzież Kościoła w Republice Czeskiej. Po przyjeździe w dniu 20 lipca młodzież została przyjęta przez rodziny pp: Urszula i Kazimierz Łapowie, Danuta i Czesław Piękosiowie, Maria i Józef Fludrowie, Teresa i Andrzej Ferencowie, Zuzanna i Stanisław Dziedzicowie, Maria i Stanisław Ćwikowie, Dorota Szymaszek, Lucyna i Marian Szubowie, Stanisława i Mieczysław Trojanowie, Krystyna i Stanisław Żurkowie, Małgorzata i Jerzy Żabiccy oraz Kinga i Dariusz Szerszeniowie.

Wójt Gminy Żyraków przypomina:

Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT 

 • w terminie od 1 lutego 2016 r. do 29 lutego 2016 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2015 r. do 31 stycznia 2016 r.,
 • w terminie od 1 sierpnia 2016 r. do 31 sierpnia 2016 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2016 r. do 31 lipca 2016 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2016 r.

Dyżur poselski Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala w Urzędzie Gminy w Żyrakowie w dniu 18 lipca 2016 r. jest odwołany z powodu wykonywaniu innych ważnych obowiązków poselskich

 

Zarządzenie Wójta Gminy Żyraków w sprawie: ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w 2016 roku.

Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej corocznie organizuje letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży szkolnej. Zajęcia odbywały się  w okresie od 27 czerwca do 8 lipca 2016 roku, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:30 do 12:30. Każdego dnia uczestniczyło w nich od 30 do 48 dzieci. Prowadzone były m. in., zajęcia taneczne, konkursy, zagadki, łamigłówki, zajęcia sportowe oraz ruchowe na świeżym powietrzu, zdobywanie umiejętności manualnych oraz współpracy, poprzez tworzenie prac plastycznych, inspirowanych różnymi kulturami i epokami.

Dyżur poselski Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala w Urzędzie Gminy w Żyrakowie w dniu 4 lipca 2016 r. jest odwołany z powodu wykonywaniu innych ważnych obowiązków poselskich

APEL
WÓJTA GMINY ŻYRAKÓW
DO MIESZKAŃCÓW

Wójt Gminy Żyraków przypomina właścicielom, użytkownikom, dzierżawcom i posiadaczom gruntów na terenie Gminy Żyraków o obowiązku wykaszania i niszczenia chwastów na swoich nieruchomościach. Grunty zachwaszczone stanowią zagrożenie dla upraw rolniczych, stwarzają zagrożenie pożarowe dla zabudowań i lasów oraz umożliwiają występowanie i rozprzestrzenianie się silnie parzącej rośliny o nazwie Barszcz Sosnowskiego. Grunty zachwaszczone są siedliskiem bytowania i rozmnażania ślimaków, gryzoni i gadów oraz przyczyniają się do zachwaszczania oraz  zakrzaczenia gruntów użytkowanych rolniczo. Likwidacja chwastów i zakrzaczeń na gruntach rolnych winna odbywać się w czasie intensywnej wegetacji - minimum 2 krotnie w ciągu roku. Z powodu zakazu wypalania traw i spalania odpadów nie mogą być spalane. 

 

Miło nam poinformować, że w tym roku na XVI Festiwalu Kwiatów w Albigowej, którego mottem przewodnim była „Hortensja – perłą wiejskiego ogrodu” gminę Żyraków reprezentowało stowarzyszenie „Zasowianki” z Zasowa w składzie: P. Renata Przydzielska, P. Halina Działo, P. Maria Arast i p. Zofia Kosińska. W konkursie brało udział 26 Kół Gospodyń Wiejskich z kwiatowymi kompozycjami konkursowymi. Nasze stowarzyszenie zrobiło kompozycję kwiatową przedstawiającą gęś na stawie, wykonaną z białych i niebieskich hortensji. Zdobyła ona uznanie zarówno jury jak i widowni, i uplasowała się na II miejscu w konkursie. Pierwsze miejsce zajęło KGW z Łańcuta – Przedmieścia, a trzecie  KGW z Husowa..

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

Początkiem lipca rozpoczęły się prace związane z termomodernizacją budynku remizy. Gmina Żyraków sfinansowała zakup materiałów budowlanych, a roboty w wolnych chwilach, wykonują strażacy ochotnicy jednostki OSP w Nagoszynie Cieszęcinach. W poprzednim roku strażacy samodzielnie wykonali remont wewnątrz budynku. Termomodernizacja polega na dociepleniu ścian zewnętrznych budynku i wykonaniu wyprawy elewacyjnej.

 

„Niedzielne Muzykowanie” to impreza jaka odbyła się a terenie parku dworskiego w Straszęcinie 26 lipca 2015r. Jej organizatorami byli  Stowarzyszenie Mój Straszęcin oraz Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Podczas koncertu wystąpili młodzi artyści o niezwykłych umiejętnościach wokalnych i instrumentalnych. Swoje umiejętności zaprezentowali: Weronika Chmura, Wiktoria Chmura, Karolina Chmura, Magdalena Stachnik, Joanna Kosiba, Michał Michoń, Aleksandra Bieniasz. Muzycy zapewnili słuchaczom wspaniałą rozrywkę. Koncert ten to pierwsza z pięciu imprez  w ramach Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie - Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu - i lokalnych partnerów: gminę Dębica, Pilzno, Żyraków i firmę TIKKURILA POLSKA S.A. Na kolejny zapraszamy 9 sierpnia 2015r do Straszęcina.

 

Prace rozpoczęły się od 1 lipca 2015 r. i planowany termin zakończenia to 14 sierpnia 2015r. Roboty wykonywane są przez firmę IGLOOBUD Sp. z o.o. z Dębicy. Wykonanie zadania stało się możliwe dzięki uzyskanemu przez Urząd Gminy w Żyrakowie dofinansowaniu w wysokości 80% wartości inwestycji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Całkowita wartość zadania wynosi 134 899,54 zł. Roboty obejmują kompleksową termomodernizację polegająca na wykonaniu docieplenia ścian zewnętrznych budynku wraz z wyprawą elewacyjną, docieplenie fundamentów, docieplenie stropów i stropodachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w niezbędnym zakresie, malowanie dachu oraz remont pomieszczeń wewnątrz budynku.

800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

112 Numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej

 

W niedzielę 19 lipca 2015 roku druhny i druhowie z jednostki OSP w Woli Żyrakowskiej obchodzili podwójne święto. Powodem do świętowania było uroczyste poświęcenie i wręczenie sztandaru oraz 90 rocznica założenia jednostki OSP Wola Żyrakowska. Uroczystość rozpoczęto Mszą Św. w Kościele Parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie sprawowaną przez ks. Proboszcza Józefa Jasiurkowskiego - Powiatowego Kapelana Strażaków OSP. Mszę zapoczątkowano korowodem pocztów sztandarowych pod dowództwem dh Marka Piękosia - Komendanta Gminnego OSP oraz przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Jodłowej. 

 

W rezultacie dokonania wyboru najkorzystniejszej oferty w trybie przetargu nieograniczonego w dniu 13.07.2015 r. została zawarta umowa na wykonanie robót budowlanych pn.: „Przebudowa i budowa przewodów wodociągowych oraz kabla sterowniczego i sygnalizacyjnego ze studni głębinowych do budynku SUW w ramach przebudowy i budowy niezbędnej infrastruktury technicznej stacji uzdatniania wody w m. Nagoszyn wraz z rozbiórką istniejących przewodów wodociągowych z rur azbestowych  z wykonawcą  robót Janem Szaj reprezentującym Zakład Instalacji Sanitarnych Jan Szaj z siedzibą: ul. Cmentarna 57/11, 39-200 Dębica.

Przedmiotowa inwestycja jest realizowana w ramach oszczędności jako część projektu pn. „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki – Etap II”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, w ramach którego zostało zrealizowane już zadanie pn. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w m. Wola Żyrakowska.

 

W dniu 4 lipca 2015 roku w hali ZSP w Żyrakowie odbył się II Gminny Turniej Piłki Siatkowej Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Żyraków. Organizatorem turnieju było OSP w Żyrakowie. Halę sportową na czas rozgrywek udostępniła dyrektor ZSP w Żyrakowie Elżbieta Ulak. Nagrody – puchar i piłki ufundował Wójt Gminy Żyraków. W turnieju wzięło udział cztery drużyny OSP. Drużyny te zakończyły turniej wg następującej klasyfikacji:

 1. OSP Nagoszyn Cieszęciny
 2. OSP Wola Wielka
 3. OPS Żyraków
 4. Straszęcin.

Zwycięzcy turnieju otrzymali z rąk Zastępcy Wójta Grzegorza Reguła puchar oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w rozgrywkach. 

Fundacja Wspomagania Wsi oferuje pożyczki dla mikro firm ze wsi i miast do 40 tys. mieszkańców. Warunkiem otrzymania pożyczki jest zarejestrowanie w CEIDG działalności gospodarczej.

 • Kwota pożyczki do 40 tys. zł.
 • Okres kredytowania do 48 miesięcy
 • Oprocentowanie w skali roku 3,16 %
 • Zabezpieczenia postaci weksla i poręczenia jednej osoby lub dwóch osób

Więcej informacji uzyskać można telefonicznie w Fundacji Wspomagania Wsi pod numerem telefonicznie 022 636 25 70 lub pocztą elektroniczną: fww@fww.org.pl

 

6 lipca 2015 r w straszęcińskim dworku odbyły się warsztaty scrapbookingowe, czyli lekcje artystycznej, ręcznie robionej oprawy zdjęć i pamiątek.  Zajęcia poprowadziła blogerka Klaudia Braun, która na swojej stronie ClaoodiaArt udowadnia, że posiada niezwykły talent. Potrafi wyczarować wspaniałe albumy, kartki okolicznościowe i zaproszenia. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zobaczyć jej pracę „od kuchni”.  Poznali techniki scrapbookingowe oraz metody ozdabiania kartek i zdjęć. W warsztatach wzięło udział 20 osób, które doskonale bawiły się, ujawniając przy tym zdolności artystyczne. Własnoręcznie wykonana kartka okolicznościowa lub album z pamiątkami to wymarzony prezent. Środki finansowe na warsztaty pozyskała Grupa nieformalna „Rodzina górą” za pośrednictwem Stowarzyszenia Mój Straszęcin z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich- Akademii Aktywnych Obywateli. 

                         

 • Nawet 10 tysięcy złotych można wygrać na projekty edukacyjne dla dzieci w wieku 2-8 lat. 
 • Konkurs skierowany jest do fundacji, stowarzyszeń, ośrodków kultury i bibliotek w małych miejscowościach.
 • Konkurs „Na dobry początek!” po raz 8. organizuje Fundacja BGK, nabór wniosków trwa do 10 września 2015 r.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i masz siedzibę firmy na terenie Gminy Żyraków, Urząd Gminy w Żyrakowie zaprasza do zamieszczenia wizytówki graficznej na witrynie Gminy Żyraków www.gminazyrakow.pl. Pod adresem tym będzie prowadzony wykaz przedsiębiorstw, spółek, organizacji, stowarzyszeń i jednostek organizacyjnych z terenu Gminy Żyraków. W celu zmieszczenia wizytówki wyślij grafikę  na adres administratora serwisu www administrator@zyrakow.pl.  Zamieszczane będą grafiki tylko i wyłącznie o wymiarach 350x350 px w formatach jpg, png, gif, optymalizowane pod kątem zamieszczenia na serwisach www.  W treści wizytówki dopuszczalne są logo, dane jawne przedsiębiorcy  tj.: adres siedziby głównej, imię i nazwisko, nazwa firmy, dane kontaktowe: telefon, email, adres serwisu www przedsiębiorcy oraz zakres wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej np. usługi koparką, usługi transportowe.

Fordek jest jeszcze troszkę bardzo zagubiony, ale bardzo grzeczny i piękny. Po spacerku w upale najlepsza jest miska z chłodną wodą.

PSZOK w Gminie Żyraków

 Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych prowadzi:

Ślusarstwo -Produkcja Handel Usługi

Władysław Radzik,

 

39-218 Straszęcin 9A

tel./fax. 146833366

Godziny otwarcia:

Wtorek i czwartek w godzinach 9.00-17.00, sobota 8.00-15.00

I N F O R M A C J A

o osiągniętych przez Gminę Żyrakow w 2012 roku poziomach recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazanych do składowania: 

Zgodnie z wymogami ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. Dz. U. z 2012 roku, poz. 391 z późn. zm.) Gmina Żyraków informuje, że: 

 • Poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła - 33,8 %
 • Poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami odpadów budowlanych i rozbiorkowych – odpadów nie odbierano.
 • Poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegajacych biodegradacji kierowanych do składowania – 0,7 %.

Na terenie Gminy Żyraków od dnia 1 stycznia 2014 roku zgodnie z uchwałą Rady Gminy Żyraków obowiązują nowe stawki za wywóz i gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W przypadku zbiórki selektywnej (segregacji) opłata miesięczna jest niższa i wynosi za:

 • gospodarstwo 1 osobowe – 6 zł,
 • gospodarstwo 2 osobowe – 12 zł,
 • gospodarstwo 3 osobowe – 14 zł,
 • gospodarstwo 4 osobowe – 16 zł,
 • gospodarstwo 5 osób i powyżej – 18 zł

W ramach przyjętych rozwiązań ustawowych z dniem 1 lipca 2013 r. gmina przejęła obowiązki odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę. Rada Gminy Żyraków w dniu 15 marca 2013r. przyjęła zróżnicowaną metodę opłaty w zależności od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe, w ramach której występuje 5 progów cenowych. W związku z licznymi pytaniami przedstawiamy uzupełnioną w sposób szczegółowy informację dotyczącą segregacji odpadów trafiających do worków oraz segregacji odpadów przeznaczonych do dostarczenia do PSZOK-u.

Od 01 stycznia 2014 roku Gmina Żyraków wprowadziła obniżkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (artykuł: "NOWE STAWKI OPŁAT ZA WYWÓZ ODPADÓW"). Mieszkańcy mają obowiązek złożyć deklarację i raz jeszcze wyliczyć wysokość miesięcznej opłaty gdyż deklaracja jest podstawą do uiszczenia opłaty za wykonaną usługę.Druki deklaracji zostaną dostarczone mieszkańcom przez Sołtysów lub pracowników Urzędu po 01 stycznia 2014 r. a po ich wypełnieniu należy je dostarczyć zwrotnie do Sołtysów lub do Urzędu Gminy Żyraków pok. nr 15 w terminie do 07 lutego 2014 r. Ponadto druki deklaracji będą dostępne na stronie internetowej gminy www.zyrakow.pl w zakładce ,,nowy system śmieciowy”.

W razie wystąpienia zmian dotyczących liczby osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym, należy złożyć korektę deklaracji w terminie 14 dni od daty zaistnienia zmiany.

Worki na odpady właściciele nieruchomości otrzymują przy odbiorze odpadów 1 raz na 4 tygodnie od firmy wywożącej odpady na wymianę. W razie potrzeby właściciel będzie mógł otrzymać dodatkowe worki w siedzibie firmy ŚLUSARSTWO Produkcja – Handel – Usługi Władysław Radzik Straszęcin 9 A.Odbiór odpadów odbywa się w systemie wymiennym poprzez dostarczenie pustego worka w zamian za worek zapełniony odpadami.

                                                                                                                                                                                                                                                 

Wójt Gminy Żyraków przypomina:

 

Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT 

 • w terminie od 1 lutego 2014 r. do 28 lutego 2014 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2013 r. do 31 stycznia 2014 r.,
 • w terminie od 1 sierpnia 2014 r. do 31 sierpnia 2014 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2014 r. do 31 lipca 2014 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2014 r.

Limit zwrotu podatku w 2014 r. wynosi: 81,70zł * iloœć ha użytków rolnych


Magnus jest pełen energii, uparty i trochę zadziorny, jak typowy bullowaty, a jednocześnie kochany i spragniony pieszczot. Będzie potrzebował właściciela konsekwentnego, który lubi psy „z charakterem”. Tel 146807102

Organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z powiatu dębickiego mogą składać wnioski o dofinansowanie swoich pomysłów, które realizowane będą dla społeczności powiatu dębickiego w ramach programu „Działaj Lokalnie VIII” edycja 2014, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanej we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce. Wnioski do 31 lipca 2014 roku, przyjmuje funkcjonujący na terenie powiatu dębickiego Ośrodek Działaj Lokalnie - Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu - które kolejną edycję tego programu realizuje w partnerstwie z gminą Dębica, Pilzno, Żyraków oraz firmą TIKKURILA POLSKA S.A.

W VIII edycji Programu „Działaj Lokalnie” wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Jest on prowadzony z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej. „Poza rozwojem i działaniem na rzecz dobra wspólnego i krzewieniem postaw obywatelskich, zależy nam także na aktywizacji organizacji pozarządowych, aby w duchu swoich celów statutowych, rozwijały również swego rodzaju własną przedsiębiorczość. Realizacja inicjatyw, to działania projektowe, którymi trzeba zarządzać, które trzeba nadzorować i prawidłowo rozliczyć, a nic innego nie uczy postaw przedsiębiorczych, jak właśnie praktyka w tym obszarze.” - informuje Zbigniew Nosal - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Dębicki Klub Biznesu.

W dniu 21 czerwca 2014 r. na murawach boisk Ośrodka Przygotowań Piłkarskich im. Kazimierza Górskiego w Straszęcinie odbył się Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych Gminy Żyraków o Puchar Wójta. W kategorii szkół podstawowych w rozgrywkach udział wzięło osiem zespołów reprezentujących szkoły z Góry Motycznej, Straszęcina, Nagoszyna, Bobrowej, Korzeniowa, Woli Wielkiej, Mokrego i Zasowa. Po rozgrywkach grupowych, w meczu finałowym spotkały się drużyny ze Straszęcina i Mokrego, w którym zwyciężyli uczniowie z Mokrego 3:0. W rywalizacji o miejsce trzecie, reprezentacja szkoły w Nagoszynie pokonała Zasów 1:0. Kolejne miejsca zajęły drużyny ze szkół z Bobrowej, Korzeniowa, Góry Motycznej i Woli Wielkiej. W rywalizacji szkół gimnazjalnych udział wzięło 6 zespołów ze szkół z Bobrowej, Korzeniowa, Góry Motycznej, Zasowa, Straszęcina i Wiewiórki. Po rozgrywkach grupowych, w meczu finałowym, gimnazjum z Wiewiórki pokonało drużynę z Bobrowej 2:0, a w meczu o trzecie miejsce Korzeniów pokonał Straszęcin 2:0. Puchary i nagrody zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom Turnieju wręczali Pan Marek Rączka Wójt Gminy Żyraków oraz Prezes Podokręgu Piłki Nożnej w Dębicy Pan Wiesław Lada.

 

W dniach 14-15.06.2014 r. w  hali sportowej  Zespołu Szkół Publicznych w Straszęcinie odbyły się  Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty oraz Instruktorów i Trenerów w Badmintonie pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego – Władysława Ortyla.  Organizatorami mistrzostw byli: Uczniowski Klub Sportowy „Orbitek” Straszęcin – obchodzący w br. XX-lecie działalności, Zespół Szkół Publicznych w Straszęcinie oraz Urząd Gminy Żyraków. Podczas ceremonii otwarcia gospodarz obiektów – dyrektor ZSP w Straszęcinie Alicja Błońska  przypomniała historię klubu oraz jego osiągnięcia na szczeblu wojewódzkim, krajowym i międzynarodowym. Podczas uroczystego otwarcia obecni byli: posłowie na sejm RP: Zbigniew Dolata oraz Kazimierz Moskal, Marcin Szczepański - Kierownik Oddziału sportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Burmistrz  Miasta Nowa Dęba – Wiesław Ordon, Marek Rączka – Wójt  Gminy Żyraków, Dariusz Stańko Prezes Podkarpackiego Związku Badmintona, oraz prezesi: Uczniowskiego Klubu Sportowego „Sokół” Ropczyce, Miejskiego Klubu Sportowego „Stal” Nowa Dęba, Uczniowskiego Klubu Sportowego Badmintona „Volant” Mielec. Do mistrzostw przystąpiło 62 uczestników z 35 miejscowości, takich jak: Kraków, Ropczyce, Tarnowiec, Nowy Sącz, Staszów, Głubczyce, Gorlice, Łopuszno, Mielec, Przemyśl, Tarnobrzeg, Nagoszyn, Żupawa, Góra Motyczna, Korzeniów, Gromnik, Przyborów, Jodłowa, Połaniec, Kielce, Warszawa, Ostrowiec Świętokrzyski, Opole, Radom, Lubaczów, Grabiny, Gniezno, Sławno, Olszanka, Rzeszów, Nowa Dęba, Bieruń, Pleśna, Tarnów oraz Straszęcin.

22 czerwca 2014 roku na boisku sportowym w Wiewiórce przeprowadzono Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze. Organizatorami zawodów byli: Wójt Gminy Żyraków, Zarząd Gminny OSP w Żyrakowie i OSP w Wiewiórce. W zawodach udział wzięło 7 drużyn żeńskich z jednostek OSP z terenu Gminy Żyraków. Były to drużyny z OSP: Wola Wielka, Wola Żyrakowska, Żyraków, Wiewiórka, Nagoszyn, Straszęcin, Góra Motyczna. Spośród drużyn męskich swoje umiejętności zaprezentowali strażacy z jednostek OSP: Straszęcin, Nagoszyn-Cieszęciny, Mokre, Góra Motyczna, Nagoszyn, Wola Wielka, Żyraków, Wiewiórka, Bobrowa Wola, Zasów, Wola Żyrakowska, Korzeniów. O godz.14.00 wszystkie drużyny zostały wprowadzone na plac w szyku bojowym  przez naczelników jednostek OSP,   a Komendant Gminny - druh Marek Piękoś złożył raport na ręce Wójta Gminy.

Kolejne święto Gminy Żyraków za nami. Jak co roku organizatorzy przygotowali moc atrakcji, tych dla ciała i tych dla ducha. Po raz pierwszy w ramach Dni Gminy Żyraków rozegrany został mecz koszykówki na wózkach o puchar Wójta Gminy Żyraków. Zmierzyły się w nim drużyny „TEAM Żyraków” oraz „Avtive TEAM Rzeszów”. Gospodarze okazali się lepsi, wygrywając 44:31 i to oni zdobyli trofeum. Sam mecz mógł się podobać, bardzo zacięty, rozgrywany w szybkim tempie, prawdziwa gratka dla fanów koszykówki. Nie było to jedyne wydarzenie sportowe, w niedzielę odbył się tradycyjny już bieg o puchar Wójta Gminy Żyraków. W tym roku zgłosiło się 46 biegaczy, którzy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych. Poniżej przedstawiamy wyniki:

 Zobacz galerię zdjęć na stronach Centrum Kultury i Promocji

 

dozynki


     

     

 Informator

Urząd Gminy w Żyrakowie: tel. 146807121, fax: 146807124, gmina@zyrakow.plwww.zyrakow.pl

GOPS Żyraków: tel. 146807105, 146807104, gopszyrakow@zyrakow.plwww.gopszyrakow.pl

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Żyrakowie: tel. 146822638, gzgk_zyrakow@interia.pl

Zespół Obsługi Finansowo Administracyjnej: tel. 146822636, 146822911, 146822921, zofa@zyrakow.pl

Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie tel. 146812819, ckipzyrakow@gmail.comwww.ckip-zyrakow.org

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie: tel. 146822892, bibliotekazyrakow@gmail.com, www.bibliotekazyrakow.pl

Gminny Żłobek w Żyrakowie: tel. 146876317, zlobek@zyrakow.pl, www.zlobekzyrakow.pl

 Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej: tel. 146701217